Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Český hypoteční trh ovládly střednědobé fixace

Autor: Luboš Svačina | 28.03.2011 02:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Český hypoteční trh ovládly střednědobé fixace

Téměr 90 % všech v únoru poskytnutých hypoték bylo sjednáno úrokovou sazbou zafixovanou na 3 nebo 5 let. Od roku 2008 vzrostl jejich podíl o téměř 15 %. Proč klienti dávají přednost delším fixacím? A jaké jsou jejich výhody a nevýhody v porovnání s hypotékami s plovoucí úrokovou sazbou?

Objem poskytnutých hypoték v letošním únoru vzrostl podle statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu meziročně o více než 54 %. Partnerské banky v uvedeném období poskytly celkem 4208 hypoték v celkové hodnotě 7,098 miliard korun. Za oba měsíce letošního roku potom banky uzavřely 7612 hypotečních úvěrů za 12,814 miliardy korun. Jak v lednu, tak v únoru největší část produkce hypoteční bank představovaly hypoték s fixací úrokové sazby na 3 nebo 5 let.

Zatímco v lednu klienti ve větší míře dali přednost tříletým fixacím (46,27 %) a podíl pětiletých byl o 4 % menší. O měsíc později to bylo přesně naopak. Hypotéku s pětiletou fixací si sjednalo ze 4208 klientů celkem 1999 lidí (47,5 %) zatímco tříletou dobu fixace si do smlouvy nechalo zabudovat "jen" 1762 klientů (41,87 %). V celkovém součtu tvořily v únoru hypotéky s tří- a pětiletou fixací bezmála 90 % ze všech poskytnutých hypoték. 
 
Graf 1: Preference klientů při výběru úrokové sazby

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Obliba tří- a pětiletých fixací mezi klienty neustále roste, jak ilustruje graf č. 2. Od února 2008, kdy jsme začaly monitorovat počty a objemy hypoték poskytnutých s úrokovou sazbou fixovanou na 3 roky, vzrostl jejich souhrnný podíl o bezmála 15 procentních bodů.

Graf 2: Souhrnný podíl hypoték s tří- a pětiletou fixací

 
Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Česká republika = hypotéky s fixací

Česká republika dlouhodobě patří mezi země, kde jednoznačně dominují fixované úrokové sazby. Na rozdíl od Slovenska, Polska, Velké Británie a dalších západoevropských zemí dávají klienti tuzemských bank přednost jistotě stále stejné výše splátky úvěru a bezstarostné obsluze dluhu.

Na druhou stranu na rozdíl od takového Švýcarska si klienti tuzemských bank přece jen nechávají zadní vrátka otevřená. Zatímco ve Švýcarsku nejsou výjimkou hypotéky s úrokovou sazbou fixovanou na celou dobu splatnosti úvěru, v českých podmínkách, jak bylo uvedeno výše, dávají klienti přednost střednědobým fixacím, které jim umožňují po čase část úvěru předčasně splatit, nebo případně přejít s úvěrem ke konkurenci (refinancovat).

Klient se totiž nesnaží při volbě fixace zohlednit pouze svůj odhad budoucích úrokových sazeb, ale měl by vzít v potaz také další události, které mohou v průběhu splácení nastat a na které bude muset nějakým způsobem reagovat. Za stávající úrovně nabízených úrokových sazeb a s ohledem na jejich nejistý budoucí vývoj (obavy plynou především z vysoké míry zadlužení mnohých ekonomik) není divu, že se klienti v drtivé většině přiklánějí k pevným úrokovým sazbám a delším fixacím. Navíc banky na začátku roku vyrukovaly s celou řadou zvýhodněných nabídek a slevami na poplatcích motivovali klienty k uzavírání právě tohoto typu smluv.  

Graf 3: Dlouhodobé preference klientů při výběru ÚS
 
Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Hypotéky s tří- a pětiletou dobou fixace v únoru banky poskytovaly s průměrnou úrokovou sazbou 4,32 %, resp. 4,21 %. A ačkoliv variabilní hypotéky jsou v současnosti ještě o bezmála procentní bod levnější, pro tento typ hypotéky se v únoru rozhodly pouze necelé 4 procenta klientů.

Z pohledu objemu poptávky hypotéky s variabilní úrokovou sazbou nyní na plné čáře prohrávají. Přesto se zatím banky nenechaly odradit a počet poskytovatelů hypoték s plovoucí úrokovou sazbou neustále roste. Naposledy s hypotékou postavenou z části na variabilní úrokové sazbě přišla GE Money Bank. A právě díky rostoucí konkurenci jediné variabilní hypotéky podle statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu meziměsíčně zlevnily. Pokles to nebyl nijak výrazný, přesto nestálo by za to při pořizování hypotéky vydat se proti proudu, a navzdory většinovému chování, zauvažovat nad variantou s plovoucí úrokovou sazbou? Shrňme si výhody a nevýhody obou variant financování?

Tabulka 1: Sazby fixní vs. variabilní

  Hypotéka s fixovanou úrokovou sazbou Hypotéka s variabilní úrokovou sazbou
výhody stejná výše sazby a tím pádem i splátky po celou dobu trvání fixace klient platí "skutečnou cenu" úvěru
nízká náročnost na údržbu (sledování vývoje na trhu) aktuálně nižší úrokové sazby
širší paleta doplňkových služeb  možnost přechodu na fixovanou sazbu
možnost odkladu splátek snadnější mimořádné splátky úvěru 
hypotéky až na 100 % LTV  
lepší dostupnost v porovnání s VS  
     
nevýhody riziko skokové změny úrokové sazby v době refixace nejednotná výše sazby a z ní plynoucí riziko nárůstu splátky
omezená možnost předčasného splacení vyšší nároky na bonitu žadatelů
klient nemůže profitovat z poklesu sazeb na trhu vyžaduje, aby klient sledoval dění na trhu

Anketa

Jaké variantě úrokové sazby byste dal/a v současnosti přednost?

Fixace 1 rok (14)
 
Fixace 3 roky (36)
 
Fixace 5 let (94)
 
Fixace delší než 5 let (19)
 
Bez fixace (plovoucí sazba) (21)
 
Jiná (4)
 Celkem hlasovalo 188 čtenářů

Český hypoteční trh ovládly střednědobé fixace >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

pravopis Kočička | 28.04.2011 17:19

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »