Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Český legislativní paradox: Zasadí stát nevědomky další ránu českému stavebnictví?

Autor: CENTRAL GROUP | 08.09.2014 15:18 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: Central Group stavebnictví

Trochu mimo zájem médií a bez adekvátní diskuse s experty připravuje Ministerstvo životního prostředí ČR ke schválení novelu zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivu záměrů na životní prostředí (známého spíše pod označením „zákon o EIA“). Vstoupí-li však od 1. ledna 2015 tato novela v aktuálním znění v platnost, bude to mít pro celé české stavebnictví nedozírné následky.

Výsledkem může být okamžité zastavení přípravy všech investičních záměrů, veřejnými komunikacemi a školami počínaje a soukromými stavbami konče. Dojde také k výraznému prodloužení schvalovacích procesů a prodražení staveb, zhoršení dostupnosti bydlení a k růstu nezaměstnanosti ve stavebnictví a souvisejících oborech. 

Ostrá munice pro kverulanty

Praktické dopady novely zákona o EIA na české stavebnictví byly přehledně shrnuty již v srpnové tiskové zprávě Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Níže proto uvádíme jen ty nejvíce sporné body uvažované nové právní úpravy.

Aktuální znění novely zákona č. 100/2001 Sb.

  • vylučuje možnost spojení řízení o posuzování vlivu záměrů na životní prostředí se stavebním řízením, což je v přímém rozporu se snahou ministerstva pro místní rozvoj,

  • zavádí, že kritéria zkoumaná v procesu EIA mohou být nově zkoumána i v dalších fázích povolovacího procesu, tedy opětovně i v územním a stavebním řízení,

  • umožňuje, že proti záměrům lze opakovaně podávat tytéž námitky, které ani nemusejí mít odborný základ,

  • stanovuje, že předpokladem pro účast v řízení není územní příslušnost a vstoupit do řízení může doslova kdokoli jen na základě 200 neověřených podpisů,

  • stanovuje, že veřejnost je oprávněna proti každému řízení podat návrh na soudní přezkum, a to i opakovaně a ze stejných důvodů,

  • stanovuje, že veřejnost neodpovídá za finanční důsledky požadovaných opatření a prodlužování lhůt,

  • umožňuje podávat případnou žalobu i bez předchozí účasti v procesu EIA a každé žalobě automaticky přisuzuje odkladný účinek.

„Nezapomínejme na to, že žijeme v České republice, zemi kverulantů. Proti jakémukoli, i sebeprospěšnějšímu záměru se vždy najde někdo, kdo bude stůj co stůj proti. A novela zákona v současné podobě dává takovým lidem do rukou ostrou munici,“ varuje před novou právní úpravou Ladislav Váňa, generální ředitel největší české developerské společnosti CENTRAL GROUP a dodává: „Nejde pouze o soukromé, ale o všechny investiční záměry. Vstoupí-li novela v tomto znění v platnost, nepostaví se u nás prakticky nic a záměry v již pokročilých fázích přípravy se vrátí opět na začátek.“

Český legislativní paradox

Zvláštní jsou také souvislosti, v nichž novela zákona vzniká. Konkrétní kroky a návrhy zákonů, které připravují jednotlivá vládní ministerstva, jsou totiž v přímém rozporu.  

„K výstavbě dálnice se dnes vyjadřuje jezevec i ekologický terorista,“ hřímal v loňském roce před volbami dnešní vicepremiér Andrej Babiš. Z pozice podnikatele si oprávněně stěžoval na průtahy v povolovacích procesech, které významně komplikují jakékoli investiční záměry fyzických osob, firem i státu. 

A po překvapivém volebním výsledku jeho hnutí ANO se noví ministři opravdu pustili do nápravy. Dobrým příkladem může být třeba chystaná novela stavebního zákona, kterou slíbilo do konce letošního roku připravit Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Ta by měla mimo jiné sloučit všechna povolovací řízení do jednoho a významně tak zjednodušit získávání stavebních povolení. Novela má také upřesnit působnosti dotčených orgánů, zkrátit proces pořizování změn či soudní lhůty při odvolání. S platností nového zákona se počítá od 1. ledna 2016.

Naproti tomu dopady novely „zákona o EIA“, kterou paralelně připravuje ministerstvo životního prostředí a která by měla platit již od 1. ledna příštího roku, budou přesně opačné. Hořkou ironií pak je fakt, že jak ministr životního prostředí, tak i ministryně pro místní rozvoj pocházejí ze stejné vládní strany. 

Práce kvapná, málo platná

Legislativní rada vlády se na svých webových stránkách dušuje, že „cílem předloženého návrhu zákona je urychleně zajistit kompatibilitu české právní úpravy posuzování vlivů na životní prostředí se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2011/92/EU, o posuzování vlivů některých veřejných a soukromých záměrů na životní prostředí (tzv. EIA směrnice).Evropská komise má totiž k české právní úpravě v oblasti EIA dlouhodobé výtky.“

Klíčové v odstavci výše je slovo „urychleně“. Legislativci z ministerstva životního prostředí zjevně v rychlosti a v obavách, aby jim nebylo z EU opět něco vytýkáno, totiž raději připravili rovnou mnohem přísnější znění novely, než samotná směrnice s označením 2011/92/EU vyžaduje. To, že výsledek úplně popírá svůj původní smysl, je patrně jaksi vedlejší.

„Po každoročním chaosu spojeném s navyšováním a změnami DPH u novostaveb, kdy pár týdnů před koncem roku stále nebylo jasné, jaká výše DPH bude na co uplatňována, tu máme nový druh zmatku. Trochu to připomíná rčení, kdy levá ruka neví, co dělá pravá, nebo ještě jiné rčení o kvapné práci. Náklady v podobě výrazného prodloužení schvalovacích procesů a prodražování staveb ale bohužel ponesou firmy a občané,“ uzavírá Ladislav Váňa.   

Český legislativní paradox: Zasadí stát nevědomky další ránu českému stavebnictví? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »