EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

06. 04. 2016

0 komentářů

Subjekty:
ČSOB Pojišťovna

Chalupáři se vrací. Často na ně čeká nepříjemné překvapení

 


 

Počasí už tu a tam poodhalí jarní tvář a tak řada chatařů a chalupářů opět vyráží na první návštěvy nebo spíš kontroly svých víkendových a prázdninových sídel. Často na ně ale čeká nepříjemné překvapení v podobě vyloupené nebo vandalem poničené nemovitosti. Mimo hlavní sezonu se totiž chaty a chalupy stávají častěji terčem zlodějů. Jejich vynalézavost, jak se dostat do chalupy, chaty či kůlny rok od roku roste. Dobré pojištění je tak často jediným způsobem, jak kompenzovat škody, které napáchají. Častěji totiž rekreační nemovitost spíš poškodí, než že by odcizili něco cenného.

„Přes zimu jsou rekreační objekty pro zloděje snadnějším cílem. Z našich statistik vyplývá, že je více než dvakrát až třikrát větší pravděpodobnost, že dojde ke vloupání než v průběhu letních měsíců. Často se přitom stává, že tyto škody zjistí majitelé rekreačních nemovitostí až s několikaměsíčním zpožděním, kdy se po ‚zimním spánku‘ opět poprvé vypraví na svou oblíbenou chatu nebo chalupu. Čeští chataři a chalupáři už se ale za ta léta poučili a ve svých letních sídlech už nenechávají tolik cenných věcí. Škoda způsobená při vniknutí zlodějem do takových objektů je tak u nás nejčastější pojistnou událostí,“ uvedl Michael Neuwirth, ředitel odboru pojištění majetku a odpovědnosti ČSOB Pojišťovny.

Své o nájezdech zlodějů vědí zvláště majitelé chat ve středních Čechách, které jsou vykrádány zdaleka nejčastěji, ale jisti si nemohou být ani chataři z jiných částí země. Z 2 553 krádeží vloupáním do chat, které se staly během loňského roku, jich na Středočeský kraj připadá více než čtvrtina (672). Nejméně se vykrádaly chaty v Karlovarském kraji. Nemalé jsou i škody, které takto zloději způsobí. Loni se vyšplhaly až na více než 42 milionů korun.

Krádeže vloupáním do rekreačních objektů v roce 2015

(v závorce údaj o způsobených škodách v tis. Kč)

Středočeský kraj

672 (12 843)

Jihočeský kraj

240 (5 099)

Plzeňský kraj

224 (3 857)

Liberecký kraj

207 (2 910)

Jihomoravský kraj

170 (2 010)

Ústecký kraj

155 (3 065)

Olomoucký kraj

150 (1 753)

Kraj Vysočina

140 (2 492)

Moravskoslezský kraj

118 (1 851)

Královéhradecký kraj

114 (1 753)

Zlínský kraj

99 (1 320)

Pardubický kraj

98 (1 049)

Praha hl. město

96 (1 144)

Karlovarský kraj

70 (1 405)

Celkem

2553 (42551)

Pramen: ČSOB Pojišťovna na základě statistik Policie ČR

Jednou z možností je pojištění

K preventivním opatřením patří i pojištění rekreační nemovitosti. To sice nezabrání vzniku škody, ale pomůže alespoň finančně s odstraňováním jejích následků, popřípadě umožní pořídit si věci nové bez citelného dopadu na rodinný rozpočet. Pojištění rekreačních chat a chalup lze obvykle sjednat proti stejným rizikům jako pojištění rodinných domů. Každá chata nebo chalupa by určitě měla mít pojištění pro případ požáru a výbuchu, zejména pak pokud jsou konstrukční prvky budovy ze dřeva nebo pokud se k vytápění či vaření používá stlačený plyn (například propan-butan). Dalším pojištěním, na něž by správný chatař nebo chalupář neměl zapomenout, je pojištění pro případ krupobití, vichřice a nadměrné tíhy sněhu nebo námrazy. Nejčastější přírodní škody, které u chat a chalup pojišťovny registrují, jsou právě škody způsobené těmito pojistnými nebezpečími, a jak ukazují statistiky posledních let, četnost těchto škod kvůli nevyzpytatelnému počasí narůstá. Pokud se chata nebo chalupa nachází v blízkosti lesa nebo u ní stojí vzrostlé stromy, mělo by se sjednávané pojištění vztahovat i na škody způsobené pádem stromů. A protože hodně chat v minulosti vyrostlo na březích řek, potoků a rybníků, rozhodně by zodpovědný chatař neměl zapomenout ani na pojištění povodně a záplavy. ČSOB Pojišťovna nabízí i speciální pojištění zahradní architektury (okrasných stromů, keřů, živých plotů, trávníku, jezírek, květinových záhonů či skalek). Kromě toho je nutné pamatovat i na „lidský
faktor“ a pojistit nemovitost také proti krádeži a vandalismu.

Důležité je například, aby se pojištění vztahovalo i na škody, které pachatel způsobí při vloupání třeba rozbitím oken, poškozením okenic nebo dveří. Pojištění chaty nebo chalupy se obvykle vztahuje pouze na hlavní nemovitost. Pokud k ní patří i nějaké vedlejší stavby, jako například oplocení, studna, samostatná garáž, bazén nebo čistička odpadních vod, je nutné je připojistit, což se dá ale zpravidla snadno udělat v rámci jedné pojistné smlouvy. Výše uvedená pojištění chrání vlastní objekt (stavbu), nutné je však myslet i na jeho vnitřní vybavení, pro jehož pojištění proti krádežím i živelním škodám platí víceméně stejná pravidla jako pro pojištění stavby.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Průzkum: Více než polovina nemovitostí nemá dostatečné pojištění

V průzkumu společnosti FinGO, který reprezentoval více než 3000 klientů z celé České republiky, se ukázalo, že více než polovina (53,5 %) smluv na pojištění nemovitosti, které klienti v minulosti uzavřeli, je v současné době podpojištěna. K tomu dochází nejen u hlavních budov, ale také u vedlejších staveb, jako jsou pergoly, garáže nebo zahradní domky.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 07. 2023

Kvůli vysoké inflaci se rozmáhá takový nešvar – podpojištěni

Dopady inflace se promítají rovněž do majetkového pojištění. Rostoucí ceny totiž vyžadují navýšení pojistných částek. Tím sice zdražuje pojištění, odborníci přesto doporučují pojistné smlouvy pravidelně aktualizovat. V opačném případě hrozí podpojištění, což při potenciální pojistné události znamená krácení náhrady vzniklých škod a ztrátu klidně ve výši statisíců korun. Jak nastavit správnou pojistnou částku u pojištění […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *