Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chaty už se nevykrádají jako dříve, i tak je třeba se chránit

Chaty už se nevykrádají jako dříve, i tak je třeba se chránit

S příchodem zimy se chataři pomalu vracejí do svých trvalých domovů. Chaty zející prázdnotou byly vždy rájem zlodějů, v posledních letech ale počet vloupání do těchto objektů klesá. Zkušených a důmyslných zlodějů je však stále dostatek a ani sebelepší zabezpeční a bdělý soused jim nemusí plány překazit. Zapomenout na pojištění se proto nemusí vyplatit.

Policejní statistiky ukazují, že ještě v roce 2013 museli policisté řešit 4 841 vloupání do víkendových chat a chalup. V loňském roce počet těchto trestných činů poklesl na 3 955. Za prvních deset měsíců letošního roku hlásí policejní statistiky 2 193 vloupání, což představuje oproti stejnému období loňského roku pokles o 1 233 vloupání.

Mohlo by se zdát, že se zloději zaměřují více na byty a rodinné domy, ale policejní statistiky ukazují pravý opak. Od ledna do října loňského roku se do rukou policistů dostalo 3 220 vloupání bytů a 4 431 rodinných domů, ale letos ve stejném období to bylo již jen 2 616 bytů a 3 109 rodinných domů. V roce 2014 poklesl meziročně počet vloupání do bytů o 668 a do domů dokonce o 1572.

Bezpečí, ale za jakou cenu

Počet vloupání klesá nejen díky pozorným sousedům, ale i díky tomu, že Češi v posledních letech začali více investovat do zabezpečení. Svůj díl na zvýšeném zájmu o zabezpečení má i rostoucí bohatství domácností. Kupní síla obyvatel roste, lidé si pořizují cennější majetek a více se zajímají o lepší ochranu svého majetku. Za bezpečí jsou navíc ochotni si připlatit.

„Pokud budou vedle sebe dva domy, z nichž jeden bude mít kvalitní okna a bytelné dveře, zatímco ten druhý už na první pohled chatrné, je velmi pravděpodobné, že pachatel si vybere snadnější cestu,“ uvedl Lubomír Valenta, marketingový manažer společnosti Lomax.

Pojistkou na zloděje je pojistka

Zabezpečení se může značně prodražit a zloděje nemusí ani tak vždy zastavit. Záchranou chalupáře či chataře je pojištění rekreačního objektu. Určitou kvalitu zabezpečení vyžadují ale i pojišťovny. „Pojišťovny určují limity pojistného plnění dle stupně zabezpečení, které jsou uvedeny v pojistných podmínkách,“ říká Monika Palátová z Fincentra.

Češi ve srovnání s jinými evropskými státy pojištění svého majetku podceňují, svou domácnost si nepojišťují vůbec, nebo jen částečně. Nepojištěných domácností je až polovina. „Rekreačních domácností je pojištěných odhadem asi třicet procent. Tohle číslo se přitom meziročně příliš nemění,“ upozornila mluvčí UNIQA pojišťovny Eva Svobodová.

Pojištění přechodně obývaných rekreačních budov se řídí stejnými pravidly jako jiné pojištění majetku. „Jeho konstrukce je přizpůsobena charakteru a požadavkům přechodně užívaného majetku. Poskytuje ochranu proti všem nejčastějším rizikům, která ohrožují tento typ majetku, od živelních nebezpečí po odcizení. V rámci smlouvy lze pojistit i zahradní architekturu, jako jsou terénní úpravy a porosty, zahradní jezírko nebo stavby nemající charakter budovy. Stavebnicová konstrukce pojištění pak umožňuje klientům, aby si pojistili a platili pouze ta nebezpečí, která považují za důležitá a mohou jejich majetek skutečně ohrozit,“ popsal některá specifika mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.

Monika Palátová upozorňuje na možná úskalí při sjednání pojištění rekreačních objektů: „V případě zařazení nemovitosti do záplavové oblasti s nejvyšším stupněm snad žádná pojišťovna tuto nemovitost nepojistí. V dalších vyšších stupních musí klienti počítat s přirážkou nebo nemožností pojištění nebezpečí povodně nebo záplavy. Další přirážka může přijít pro nemovitosti, které jsou mimo zástavbu obce nebo v neobydlené části. Objekty stojící na samotě jsou pro pojišťovny také rizikové a uplatňují přirážku.“

„Při sjednání pojištění by lidé neměli zapomínat na přesné a objektivní stanovení pojistné částky, především domácnosti,“ říká Monika Palátová. A že nic cenného v chatě nemáte? Lupiči to ale nevědí a do chaty i tak vniknou, dveře či okna a vybavení poničí a odnesou si alespoň alkohol a jídlo. Stejně tak jako zloděj z Mariánských Lázní, který se na konci listopadu vloupal do několika chat, zničil vybavení a odnesl si kromě drobného zahradního nářadí i víno a sud piva. „V případě podpojištění pojišťovny krátí pojistné plnění a navíc klient nebude mít ani na znovuvybavení domácnosti,“ dodává Monika Palátová.

Tip: Nejčastější chyby při sjednání pojištění domácnosti

Zavřít okna a zamknout dveře k zabezpečení před odjezdem na delší dobu nemusí stačit. Zkontrolujte také, zda jste kolem chaty nezapomněli nářadí, které by případnému zloději práci usnadnilo. Žebřík nebo krumpáč proto raději ukliďte, zahradní nábytek ale můžete venku nechat, může totiž vzbudit dojem, že jste odjeli jen na chvíli, což leckteré zloděje odradí.

Tip: Odjíždíte na dovolenou? Zkontrolujte si pojištění domácnosti!

Chaty už se nevykrádají jako dříve, i tak je třeba se chránit >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (352)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 505 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »