Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chcete bydlet? Dostanete životku!

Autor: Petr Šafránek | 11.08.2006 01:22 | Kategorie: Pojištění | 0 komentářů
Chcete bydlet? Dostanete životku!

Někteří poradci nasazují na každou finanční situaci kapitálovou nebo investiční životní pojistku, upozorňuje PETR ŠAFRÁNEK.

Tak, jako vojenský lékař Grünstein v Osudech dobrého vojáka Švejka léčil každou chorobu klystýrem, pohybují se na trhu pojišťovací zprostředkovatelé, "léčící" každou finanční situaci kapitálovou nebo investiční životní pojistkou.

Číhají zejména na ty klienty, kteří uvažují o hypotéce. Nemám teď na mysli ty, kteří prodávají kombinace hypotéčních úvěrů s kapitálovou nebo investiční životní pojistkou. I když by v mnoha případech bylo možno s úspěchem pochybovat o vhodnosti takové kombinace, lze alespoň konstatovat, že klient se u těchto lidí dostane k cíli - má schválený hypotéční úvěr.

Mnohem více škody nadělají na trhu ti pojišťovací zprostředkovatelé, kteří o hypotékách nevědí téměř nic a přesto je klientům slibují s cílem prodat životní pojištění. Přesvědčují, že když si uzavřete KŽP ve výši předpokládané hypotéky, získáte ji následně velmi jednoduše, či dokonce automaticky.

Bohužel - mnoho lidí tomu uvěří a následně, když procitne, má už zprostředkovatel provizi v kapse a klient ztrátu v podobě pojistného "utopeného" v počátečních nákladech.

V poslední době se tyto případy množí doslova jako houby po dešti. Poptávka po hypotéčních úvěrech roste, naopak trh životního pojištění spíše stagnuje.

Nelze se pak divit, že kvete obchod zprostředkovatelům, které si troufám označit za podvodníky - tedy těm, kteří slibují snadné získání hypotéky, pokud si s nimi uzavřete příslušné KŽP.

Mohu uvést tři konkrétní případy:
Klient A se před svým kamarádem, obchodním zástupcem jedné pojišťovny, zmínil o tom, že žije s rodinou v podnájmu a předpokládá, že bude muset situaci řešit hypotékou ve výši cca 1 000 000 Kč.

Kamarád mu vysvětlil, že nejjednodušší cesta bude ta, že si s ním uzavře milionové KŽP a za dva roky dostane hypotéku automaticky. Uvěřil, podepsal, platil (skoro 4 000 Kč měsíčně).

Když chtěl pak situaci řešit, ukázalo se, že jeho oficiální příjem je lehce nad minimální mzdou. Žádnou hypotéku nedostal, odkupné z KŽP po dvou letech bylo prakticky nulové.

Klient B byl osloven "pojišťovacím poradcem", zmínil se o potřebě hypotéky. "Poradce" mu obratem vysvětlil, že jeho 3(!) stávající životní pojistky jsou k ničemu, neboť jsou uzavřeny u nedůvěryhodných pojišťoven a žádná banka mu nepůjčí.

Jedině "jeho" pojišťovna je tak důvěryhodná, že hypotéku dostane bez problémů. Musí si tedy uzavřít nové KŽP v plné výši požadované hypotéky.

Po roce klient náhodně potkal člověka, který věci rozuměl a zjistil, že původní pojistky byly zcela dostatečné a bankami akceptovatelné.

Klient C uvažoval jako podnikatel o nákupu nemovitosti pro podnikání. Obchodní zástupce pojišťovny mu opět vysvětlil, že potřebuje KŽP. V tomto případě roční pojistné přesahovalo 100 000 korun.

Klient uvěřil a podepsal. Pikantní je, že klient uvažoval od samého začátku o nákupu nemovitosti na firmu (s.r.o.), tedy i o úvěru pro firmu. Jeho osobní KŽP bylo v tomto případě dvakrát k ničemu.

Zprostředkovatel mu navíc slíbil zajistit hypotéku velmi brzy, nevyřídil samozřejmě žádnou a klient v důsledku toho přišel o rezervační zálohu na nemovitost ve výši 200 000 Kč.

Všechny tři případy mají bohužel společného jmenovatele - absolutní nezájem dotyčných pojišťoven cokoliv řešit a s klienty se vůbec bavit. Podepsali jste, tak máte smůlu.

Okolnosti, za kterých byla smlouva jejich obchodními zástupci sjednána, je nezajímají. Pokud slibovali hypotéky, byla to prý jejich soukromá iniciativa (i když tak prokazatelně činili s logem pojišťovny na vizitce), za kterou pojišťovna nezodpovídá. Pokud je mi známo - případ č. 2 míří k soudu, případ č. 3 do TV NOVA…

Kéž by každý zájemce o hypotéku znal základní pravidlo - nejprve do banky, a pak teprve do pojišťovny... Kdo to udělá obráceně, s vysokou pravděpodobností doslova spláče nad výdělkem.

Zdroj: Investujeme.cz

Chcete bydlet? Dostanete životku! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »