Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chcete energeticky úsporný dům? Zkuste bydlet pod zemí

Autor: Daniel Kuchta | 02.09.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Chcete energeticky úsporný dům? Zkuste bydlet pod zemí

Energeticky úsporné domy jsou velkým lákadlem pro mnohé lidi, kteří přemýšlejí o svém novém bydlení. Poptávka po šetrných domech stoupá a na výběr jsou různá řešení materiály a způsoby, jak dosáhnout co nejnižší energetickou náročnost novostavby. Jedním z řešení, o kterém se možná tak často nemluví, ale zároveň není žádnou novinkou, jsou domy pod zemí.

I když se rozšíření staveb pod zemí nejčastěji datuje do sedmdesátých let minulého století, kdy ropná a energetická krize přinutila stavaře více přemýšlet o stavbě nízkoenergetických domů, lidé takový způsob bydlení využívají prakticky už od nepaměti. A i když před tisíci lety lidem určitě nešlo o ochranu životního prostředí a ušetření za vysoké ceny energie, primární účely těchto staveb, jako jsou ochrana před nepřízní počasí, trvanlivost a snadná údržba, se zohledňují u těchto staveb i dnes. Stavba domu pod zemí a bydlení v něm skýtá mnohé výhody, ale je spojena s některými omezeními, které jsou možná příčinou toho, proč jich u nás zatím nestojí tak velké množství.

Jednou z největších výhod domů pod zemí je energetická úspornost. Domy postavené v podzemí se dají považovat prakticky za pasivní, protože jejich tepelná ztráta je velmi nízká díky půdě, která dům obklopuje a její teplotné změny jsou velmi malé. Země velmi dobře udržuje teplo a již dva metry pod zemí je teplota i při změně ročních období velmi stálá, v zimě je to kolem deseti stupňů. Kromě tepelného vyzařování samotných obyvatel domu a domácích spotřebičů (v domě s velmi nízkými tepelnými ztrátami se projeví jako ohřívač prakticky každý domácí spotřebič, nebo, s nadsázkou řečeno, živý tvor, klidně i pes) je potřeba vytápění hodně omezená a náklady velmi nízké, přičemž se dají velmi efektivně využívat alternativní zdroje energie, jako jsou solární kolektory.

V létě zase není potřeva využívat nákladné klimatizace k ochlazování vzduchu, protože teplota ve zmiňované hloubce je kolem 15 stupňů. Pro dosažení potřebné teploty mohou kromě již zmiňovaných spotřebičů a samotných obyvatel domu dobře fungovat okna na otevřené straně, která mohou být právě kvůli tomuto účelu otočena směrem na jih. Domy zabudované do země jsou pak často řešeny tak, že horní podlaží jsou určena k bydlení a spodní podlaží, kde již světla není tolik, mohou být využity pro technické zázemí. Nedostatek přirozeného světla v obytné části však nehrozí jak díky prosklené čelní části, tak i díky světlosvodům, které světlo "dopraví" i do místností, které jsou hlouběji v zemi. Větrání je v podzemních domech řešeno na principu rekuperace, což také ušetří množství prostředků. Také samotná střecha ze zeminy a porostu plní velmi účinnou chladící funkci díky odpařování vlhkosti z půdy.

Další úsporou mohou být náklady na pořízení pozemku, jelikož se dají podzemní domy stavět na místech, které nejsou příliš vhodná pro stavbu běžných domů, jako jsou svahy a hůř přístupná místa a jsou tím pádem levnější. Zahradu pak může mít majitel prakticky na střeše svého domu, čímž se opět ušetří za pozemek. To, že u podzemních domů není potřeba řešit venkovní fasádu a zateplení, je výhodou jak při počáteční investici, tak i v případě údržby, protože venku prakticky není co opravovat. To je rovněž velmi výhodné při různých extrémních výkyvech počasí, které majitele podzemních domů ovlivňují mnohem méně, než je tomu u běžných rodinných domů. Posledními body, které hrají v prospěch takových domů je také zvuková izolace, pocit většího bezpečí (nejen před přírodními živly, ale například i před lupiči) a pozitivní ekologický dopad.

Všechno nemůže být ideální

Omezujících faktorů, které vysvětlují skutečnost, proč podzemní domy nerostou jako houby po dešti, je hned několik. Mezi ty subjektivní můžeme zařadit vkus a ještě stále poněkud konzervativní přístup čechů k novým technologiím a postupům. Ne každému se bydlení v "noře" asi bude líbit a mnoho lidí takové bydlení bude považovat za zbytečný módní výstřelek.

Objektivními příčinami pak mohou být cena, vhodná poloha nebo případná nutnost doplňkových úprav a oprav. Pro všechny nízkoenergetické, nebo ještě lépe pasivní domy (pokud bychom dům pod zemí mohly považovat za pasivní) dnes platí, že náklady na jejich výstavbu jsou dražší, než u běžných domů. V podzemí je potřeba obvodové stěny velmi dobře odizolovat, a to jak pro případ tepelných ztrát (aby tam v zimě nebylo již zmiňovaných 10 stupňů), tak pro případ prosakování vody. O výhodnosti vyšší počáteční investice do pasivního domu však není potřeba dlouho polemizovat. Problémem může být pouze skutečnost, že nedostatek takových domů a projektů (i vzhledem k specifičnosti jednotlivých domů) znamená nutnost individuálního vypracování projektu, který může být i několikanásobně dražším než u běžného domu.

Co se týče polohy, podzemní dům není možné a také efektivní stavět na běžných parcelách určených k výstavbě domů, rovinatých plochách, v blízkosti vodních toků, nebo v severnějších a vyšších polohách, kde je častěji vyskytuje zamrzlá a tvrdá půda. Dalším omezením může být nemožnost, nebo velmi omezená možnost dodatečných úprav, zejména v exteriéru. Pokud k nim už dojde, může být cena opět vyšší, než je běžné. A nutnost nějakých oprav, například izolace, může stavbu takového domu také hodně předražit. Přes všechny tyto nedostatky jsou ale podzemní domy zajímavou alternativou k běžným pasivním a nízkoenergetickým domům a mohou o nich uvažovat všichni ti, kterým šetření energie a životního prostředí leží na srdci. A nejen jim.

Chcete energeticky úsporný dům? Zkuste bydlet pod zemí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jakub Kudrna | 26.08.2016 00:00 Co čtenář, to blbec aneb Nač sází reklamní kampaň realitky

Staré přísloví uvádí, že „neznalost zákona neomlouvá“. To je vskutku pravda, protože demokracie předpokládá zodpovědnost každého jednotlivce. Všichni bychom měli znát svá práva, ale i povinnosti. Ne vždy tomu tak ale je, a na to sází i realitní kancelář. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 26.08.2016 10:29
Reklama
hypoindex-300-300-1

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.08.2016 00:00 Rodinný dům bez stavebního povolení: Realita nebo sen?

Stavba rodinného domu, bazénu či skleníku by již brzy měla být snadnější a rychlejší. Změny přinese novela stavebního zákona, kterou bude schvalovat vláda koncem srpna. Rodinný dům postavíte pouze na základě ohlášení, ke stavbě bazénu nebudete dokonce potřebovat ani to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.08.2016 13:40 Na pražském nábřeží vyroste ruské kolo

Společnost Timsbury Capital může na Praze 5 postavit ruské kolo. Vedení města stvrdilo podpisem pronájem pozemku na Hořejším nábřeží. Firma ale ještě nemá vyhráno, musí do konce roku 2017 získat kromě jiných i souhlas od památkářů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.08.2016 14:39 Ceny zemědělské půdy prudce rostou

Průměrná tržní cena zemědělské půdy vzrostla podle odborného serveru Farm.cz v loňském roce o téměř 166 tisíc korun za hektar. Meziročně se jedná o nárůst o 16,5 procenta. Důvodem je rostoucí zájem nezemědělských investorů a investičních fondů, který přiměl k nákupům i farmáře. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.08.2016 12:49 Pražské Modřany jsou magnetem pro developery

Chátrající průmyslové areály, nepřítomnost historických památek a volné plochy k zastavění je vše co nabízí pražská část Modřany. Jedná se zde o ráj pro developery, kteří nezahálejí a ve stagnujícím stavitelství zde zuřivě budují. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 12:57 Nejdražší vilu na světě můžete nyní koupit za miliardu eur

Pokud by se vilu na Francouzské riviéře podařilo prodat za jednu miliardu eur (27 milionů korun), stala by se nejdražší na světě. Villa les Cedres leží na poloostrově St-Jean-Cap-Ferrat mezi Nice a Monakem na 14 hektarech pozemků a může se pochlubit deseti ložnicemi, 50 metrovým bazénem či exotickou botanickou zahradou. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.08.2016 13:22 Rezervujete dovolenou kartou? Ubytování přes booking.com není bezpečné

Pravděpodobné problémy se zabezpečením plateb skrz portál booking.com tíží nejen klienty, ale i samotné banky. Téměř čtvrt milionu Čechů ročne hledá přes tento portál ubytování. Nemálo z nich poté zjistí, že jim někdo vybral účet. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (98)
 
Spíše ano. (17)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (21)
 Celkem hlasovalo 166 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 11.08.2016 00:00 Nájemce má právo v bytě podnikat a chovat zvíře

Nový občanský zákoník poskytuje nájemci bytu řadu práv, mezi které patří i právo podnikat a chovat zvíře. Jaké jsou zákonné limity těchto práv nájemce? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 10.08.2016 00:00 Rodinný dům bez stavebního povolení: Realita nebo sen?

Stavba rodinného domu, bazénu či skleníku by již brzy měla být snadnější a rychlejší. Změny přinese novela stavebního zákona, kterou bude schvalovat vláda koncem srpna. Rodinný dům postavíte pouze na základě ohlášení, ke stavbě bazénu nebudete dokonce potřebovat ani to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »