Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chcete energeticky úsporný dům? Zkuste bydlet pod zemí

Autor: Daniel Kuchta | 02.09.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Chcete energeticky úsporný dům? Zkuste bydlet pod zemí

Energeticky úsporné domy jsou velkým lákadlem pro mnohé lidi, kteří přemýšlejí o svém novém bydlení. Poptávka po šetrných domech stoupá a na výběr jsou různá řešení materiály a způsoby, jak dosáhnout co nejnižší energetickou náročnost novostavby. Jedním z řešení, o kterém se možná tak často nemluví, ale zároveň není žádnou novinkou, jsou domy pod zemí.

I když se rozšíření staveb pod zemí nejčastěji datuje do sedmdesátých let minulého století, kdy ropná a energetická krize přinutila stavaře více přemýšlet o stavbě nízkoenergetických domů, lidé takový způsob bydlení využívají prakticky už od nepaměti. A i když před tisíci lety lidem určitě nešlo o ochranu životního prostředí a ušetření za vysoké ceny energie, primární účely těchto staveb, jako jsou ochrana před nepřízní počasí, trvanlivost a snadná údržba, se zohledňují u těchto staveb i dnes. Stavba domu pod zemí a bydlení v něm skýtá mnohé výhody, ale je spojena s některými omezeními, které jsou možná příčinou toho, proč jich u nás zatím nestojí tak velké množství.

Jednou z největších výhod domů pod zemí je energetická úspornost. Domy postavené v podzemí se dají považovat prakticky za pasivní, protože jejich tepelná ztráta je velmi nízká díky půdě, která dům obklopuje a její teplotné změny jsou velmi malé. Země velmi dobře udržuje teplo a již dva metry pod zemí je teplota i při změně ročních období velmi stálá, v zimě je to kolem deseti stupňů. Kromě tepelného vyzařování samotných obyvatel domu a domácích spotřebičů (v domě s velmi nízkými tepelnými ztrátami se projeví jako ohřívač prakticky každý domácí spotřebič, nebo, s nadsázkou řečeno, živý tvor, klidně i pes) je potřeba vytápění hodně omezená a náklady velmi nízké, přičemž se dají velmi efektivně využívat alternativní zdroje energie, jako jsou solární kolektory.

V létě zase není potřeva využívat nákladné klimatizace k ochlazování vzduchu, protože teplota ve zmiňované hloubce je kolem 15 stupňů. Pro dosažení potřebné teploty mohou kromě již zmiňovaných spotřebičů a samotných obyvatel domu dobře fungovat okna na otevřené straně, která mohou být právě kvůli tomuto účelu otočena směrem na jih. Domy zabudované do země jsou pak často řešeny tak, že horní podlaží jsou určena k bydlení a spodní podlaží, kde již světla není tolik, mohou být využity pro technické zázemí. Nedostatek přirozeného světla v obytné části však nehrozí jak díky prosklené čelní části, tak i díky světlosvodům, které světlo "dopraví" i do místností, které jsou hlouběji v zemi. Větrání je v podzemních domech řešeno na principu rekuperace, což také ušetří množství prostředků. Také samotná střecha ze zeminy a porostu plní velmi účinnou chladící funkci díky odpařování vlhkosti z půdy.

Další úsporou mohou být náklady na pořízení pozemku, jelikož se dají podzemní domy stavět na místech, které nejsou příliš vhodná pro stavbu běžných domů, jako jsou svahy a hůř přístupná místa a jsou tím pádem levnější. Zahradu pak může mít majitel prakticky na střeše svého domu, čímž se opět ušetří za pozemek. To, že u podzemních domů není potřeba řešit venkovní fasádu a zateplení, je výhodou jak při počáteční investici, tak i v případě údržby, protože venku prakticky není co opravovat. To je rovněž velmi výhodné při různých extrémních výkyvech počasí, které majitele podzemních domů ovlivňují mnohem méně, než je tomu u běžných rodinných domů. Posledními body, které hrají v prospěch takových domů je také zvuková izolace, pocit většího bezpečí (nejen před přírodními živly, ale například i před lupiči) a pozitivní ekologický dopad.

Všechno nemůže být ideální

Omezujících faktorů, které vysvětlují skutečnost, proč podzemní domy nerostou jako houby po dešti, je hned několik. Mezi ty subjektivní můžeme zařadit vkus a ještě stále poněkud konzervativní přístup čechů k novým technologiím a postupům. Ne každému se bydlení v "noře" asi bude líbit a mnoho lidí takové bydlení bude považovat za zbytečný módní výstřelek.

Objektivními příčinami pak mohou být cena, vhodná poloha nebo případná nutnost doplňkových úprav a oprav. Pro všechny nízkoenergetické, nebo ještě lépe pasivní domy (pokud bychom dům pod zemí mohly považovat za pasivní) dnes platí, že náklady na jejich výstavbu jsou dražší, než u běžných domů. V podzemí je potřeba obvodové stěny velmi dobře odizolovat, a to jak pro případ tepelných ztrát (aby tam v zimě nebylo již zmiňovaných 10 stupňů), tak pro případ prosakování vody. O výhodnosti vyšší počáteční investice do pasivního domu však není potřeba dlouho polemizovat. Problémem může být pouze skutečnost, že nedostatek takových domů a projektů (i vzhledem k specifičnosti jednotlivých domů) znamená nutnost individuálního vypracování projektu, který může být i několikanásobně dražším než u běžného domu.

Co se týče polohy, podzemní dům není možné a také efektivní stavět na běžných parcelách určených k výstavbě domů, rovinatých plochách, v blízkosti vodních toků, nebo v severnějších a vyšších polohách, kde je častěji vyskytuje zamrzlá a tvrdá půda. Dalším omezením může být nemožnost, nebo velmi omezená možnost dodatečných úprav, zejména v exteriéru. Pokud k nim už dojde, může být cena opět vyšší, než je běžné. A nutnost nějakých oprav, například izolace, může stavbu takového domu také hodně předražit. Přes všechny tyto nedostatky jsou ale podzemní domy zajímavou alternativou k běžným pasivním a nízkoenergetickým domům a mohou o nich uvažovat všichni ti, kterým šetření energie a životního prostředí leží na srdci. A nejen jim.

Chcete energeticky úsporný dům? Zkuste bydlet pod zemí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Zbyněk Drobiš | 28.07.2016 00:00 Odjíždíte na dlouhodobou dovolenou? Musíte to říci pronajímateli

Nový občanský zákoník vymezuje některé oznamovací povinnosti nájemce ve vztahu k jeho dlouhodobé nepřítomnosti v bytě. Jaké jsou tyto povinnosti a jaké zákonné sankce plynou nájemci z jejich porušení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypostroj

Jana Zámečníková | 25.07.2016 00:00 Daň z nabytí přechází na kupujícího. Klesnou ceny nemovitostí?

Současná právní úprava dává stranám vybrat, zda daň z nabytí nemovitosti zaplatí kupující či prodávající. Daň přesto paradoxně většinou platí prodávající, který o nemovitost přichází, a kupující je ručitelem. Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti, nově tak bude daň platit pouze kupující. Prodávajícím odpadne čtyřprocentní daňová povinnost. Promítne se tato změna do cen nemovitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.07.2016 12:18 Nový památkový zákon zkomplikuje život developerů

Nový zákon o ochraně památkového fondu by měl nahradit třicet let starý zákon od ledna 2018. Památkáři návrh na nová pravidla péče o památkově chráněné stavby vítají, developerům zásadním způsobem ovlivní práci.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.07.2016 11:22 Ekospol doplatil na taktiku prodeje bytů

Bez územního povolení nikdo nepostaví ani chatku. Taktika prodeje bytů bez tohoto klíčového povolení se nevyplatila developerovi EKOSPOL. Rezidenční projekty výstavby nabírají značné zpoždění a klienti začínají odstupovat od rezervačních smluv. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.07.2016 12:14 Soud zrušil stanovy bytového družstva, neodhlasovali je všichni členové

Zákon o obchodních korporacích vyžaduje souhlas všech členů bytového družstva, praxe je ale často jiná. Městský soud v Praze poprvé zrušil stanovy bytového družstva, protože je neodhlasovali všichni členové.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.07.2016 12:37 Česká spořitelna má zálusk na nejvyšší mrakodrap v Praze

REICO investiční společnost České spořitelny chce od skupiny PPF Petra Kellnera koupit nejvyšší pražský mrakodrap City Tower. Transakci by měl do měsíce schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.07.2016 12:23 Majitelem bývalého kláštera na náměstí Republiky je slovenský miliardář

Účetní závěrka společnosti Eco-Invest ukázala, že bývalý klášter na pražském náměstí Republiky patří slovenskému miliardáři Milanovi Fil´ovi. Miliardář přitom vlastnictví oficiálně popíral.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1232)
 
Ne. (1501)
 
Nevím. (52)
 Celkem hlasovalo 2785 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 14.07.2016 00:00 Markus Arnold: Měníme peníze v cihly

Společnost Arnold Investments pomáhá propojovat bohaté investory s institucionálními při prodeji nemovitostí. Majitel společnosti Arnold Investments Markus Arnold se podělil o zajímavé zkušenosti z realitního trhu ve Vídni, Praze, Bratislavě a Budapešti. Jaká další města mohou být zajímavou investiční příležitostí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.07.2016 00:00 Trh nových bytů v ohrožení

Mohlo by se zdát, že si developeři mnou ruce nad prodeji nových bytů. Opak je ale pravdou. Nové byty se sice prodávají jak na běžícím páse, nabídka dostupných bytů se ale nebezpečně tenčí a nové projekty se neschvalují. Mají developeři plán B? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.07.2016 00:00 Ceny bytů: Česko dýchá na záda západní Evropy

Realitní trh napříč Evropou je velmi rozmanitý. Zatímco na jednom konci koupíte za 200 tisíc eur nemovitost o rozloze více než 200 m2, na druhém za stejnou cenu pořídíte pouhých 11 m2. Jak si stojí Česká republika v evropském srovnání?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »