Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chcete energeticky úsporný dům? Zkuste bydlet pod zemí

Autor: Daniel Kuchta | 02.09.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Chcete energeticky úsporný dům? Zkuste bydlet pod zemí

Energeticky úsporné domy jsou velkým lákadlem pro mnohé lidi, kteří přemýšlejí o svém novém bydlení. Poptávka po šetrných domech stoupá a na výběr jsou různá řešení materiály a způsoby, jak dosáhnout co nejnižší energetickou náročnost novostavby. Jedním z řešení, o kterém se možná tak často nemluví, ale zároveň není žádnou novinkou, jsou domy pod zemí.

I když se rozšíření staveb pod zemí nejčastěji datuje do sedmdesátých let minulého století, kdy ropná a energetická krize přinutila stavaře více přemýšlet o stavbě nízkoenergetických domů, lidé takový způsob bydlení využívají prakticky už od nepaměti. A i když před tisíci lety lidem určitě nešlo o ochranu životního prostředí a ušetření za vysoké ceny energie, primární účely těchto staveb, jako jsou ochrana před nepřízní počasí, trvanlivost a snadná údržba, se zohledňují u těchto staveb i dnes. Stavba domu pod zemí a bydlení v něm skýtá mnohé výhody, ale je spojena s některými omezeními, které jsou možná příčinou toho, proč jich u nás zatím nestojí tak velké množství.

Jednou z největších výhod domů pod zemí je energetická úspornost. Domy postavené v podzemí se dají považovat prakticky za pasivní, protože jejich tepelná ztráta je velmi nízká díky půdě, která dům obklopuje a její teplotné změny jsou velmi malé. Země velmi dobře udržuje teplo a již dva metry pod zemí je teplota i při změně ročních období velmi stálá, v zimě je to kolem deseti stupňů. Kromě tepelného vyzařování samotných obyvatel domu a domácích spotřebičů (v domě s velmi nízkými tepelnými ztrátami se projeví jako ohřívač prakticky každý domácí spotřebič, nebo, s nadsázkou řečeno, živý tvor, klidně i pes) je potřeba vytápění hodně omezená a náklady velmi nízké, přičemž se dají velmi efektivně využívat alternativní zdroje energie, jako jsou solární kolektory.

V létě zase není potřeva využívat nákladné klimatizace k ochlazování vzduchu, protože teplota ve zmiňované hloubce je kolem 15 stupňů. Pro dosažení potřebné teploty mohou kromě již zmiňovaných spotřebičů a samotných obyvatel domu dobře fungovat okna na otevřené straně, která mohou být právě kvůli tomuto účelu otočena směrem na jih. Domy zabudované do země jsou pak často řešeny tak, že horní podlaží jsou určena k bydlení a spodní podlaží, kde již světla není tolik, mohou být využity pro technické zázemí. Nedostatek přirozeného světla v obytné části však nehrozí jak díky prosklené čelní části, tak i díky světlosvodům, které světlo "dopraví" i do místností, které jsou hlouběji v zemi. Větrání je v podzemních domech řešeno na principu rekuperace, což také ušetří množství prostředků. Také samotná střecha ze zeminy a porostu plní velmi účinnou chladící funkci díky odpařování vlhkosti z půdy.

Další úsporou mohou být náklady na pořízení pozemku, jelikož se dají podzemní domy stavět na místech, které nejsou příliš vhodná pro stavbu běžných domů, jako jsou svahy a hůř přístupná místa a jsou tím pádem levnější. Zahradu pak může mít majitel prakticky na střeše svého domu, čímž se opět ušetří za pozemek. To, že u podzemních domů není potřeba řešit venkovní fasádu a zateplení, je výhodou jak při počáteční investici, tak i v případě údržby, protože venku prakticky není co opravovat. To je rovněž velmi výhodné při různých extrémních výkyvech počasí, které majitele podzemních domů ovlivňují mnohem méně, než je tomu u běžných rodinných domů. Posledními body, které hrají v prospěch takových domů je také zvuková izolace, pocit většího bezpečí (nejen před přírodními živly, ale například i před lupiči) a pozitivní ekologický dopad.

Všechno nemůže být ideální

Omezujících faktorů, které vysvětlují skutečnost, proč podzemní domy nerostou jako houby po dešti, je hned několik. Mezi ty subjektivní můžeme zařadit vkus a ještě stále poněkud konzervativní přístup čechů k novým technologiím a postupům. Ne každému se bydlení v "noře" asi bude líbit a mnoho lidí takové bydlení bude považovat za zbytečný módní výstřelek.

Objektivními příčinami pak mohou být cena, vhodná poloha nebo případná nutnost doplňkových úprav a oprav. Pro všechny nízkoenergetické, nebo ještě lépe pasivní domy (pokud bychom dům pod zemí mohly považovat za pasivní) dnes platí, že náklady na jejich výstavbu jsou dražší, než u běžných domů. V podzemí je potřeba obvodové stěny velmi dobře odizolovat, a to jak pro případ tepelných ztrát (aby tam v zimě nebylo již zmiňovaných 10 stupňů), tak pro případ prosakování vody. O výhodnosti vyšší počáteční investice do pasivního domu však není potřeba dlouho polemizovat. Problémem může být pouze skutečnost, že nedostatek takových domů a projektů (i vzhledem k specifičnosti jednotlivých domů) znamená nutnost individuálního vypracování projektu, který může být i několikanásobně dražším než u běžného domu.

Co se týče polohy, podzemní dům není možné a také efektivní stavět na běžných parcelách určených k výstavbě domů, rovinatých plochách, v blízkosti vodních toků, nebo v severnějších a vyšších polohách, kde je častěji vyskytuje zamrzlá a tvrdá půda. Dalším omezením může být nemožnost, nebo velmi omezená možnost dodatečných úprav, zejména v exteriéru. Pokud k nim už dojde, může být cena opět vyšší, než je běžné. A nutnost nějakých oprav, například izolace, může stavbu takového domu také hodně předražit. Přes všechny tyto nedostatky jsou ale podzemní domy zajímavou alternativou k běžným pasivním a nízkoenergetickým domům a mohou o nich uvažovat všichni ti, kterým šetření energie a životního prostředí leží na srdci. A nejen jim.

Chcete energeticky úsporný dům? Zkuste bydlet pod zemí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 09.09.2016 00:00 Ceny bytů i pozemků rostou nejrychleji za pět let

Ceny bytů a pozemků vzrostly ve druhém čtvrtletí 2016 nejrychleji od roku 2010. Naopak se nepatrně zpomalil růst cen rodinných domů. Vyplývá to z aktuálního čtvrtletního HB Indexu Hypoteční banky. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 08.09.2016 00:00 Hypotéka pro studenty vstupuje na český trh

Téměř každý student musí řešit během studia bydlení. Nejsnazší variantou je kolej, na kterou ale nedosáhne každý. Proto se většina studentů uchyluje ke společnému pronájmu bytu. I když sní o vlastním bydlení, bez dostatečných příjmů na něj nedosáhnou. První banka ale přichází s nabídkou hypotéky pro studenty. Je studentská hypotéka opravdu pro studenty? Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 23.09.2016 03:11

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.09.2016 14:45 Kupujete byt? Dejte pozor na zajíce v pytli

Vysoká poptávka po novostavbách, ale i nemovitostech po prvním majiteli zapříčiňuje, že dobře postavené nemovitosti jsou velmi obtížně sehnatelné. Realitním kancelářím zbývají již jen ležáky a noví majitelé si musejí dát větší pozor na skryté vady. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.09.2016 14:45 Hotel Tančící dům otevřel své dveře

Dvě patra Tančícího domu v Praze na Rašínově nábřeží se přeměnila na čtyřhvězdičkový hotel. Většina pokojů hotelu má výhled na Pražský hrad. Investorem luxusního ubytování je bývalý fotbalista Vladimír Šmicer. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 13:56 Wüstenrot má nového tiskového mluvčího

Jiří Janeček se stal od 15. září novým tiskovým mluvčím finanční skupiny Wüstenrot. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.09.2016 10:54 České reality začínají ovládat firmy ze zámoří

Noví investoři přicházejí do České republiky kupovat nemovitosti především z Austrálie a Jihoafrické republiky. Jejich zájem je jsou podnikatelské nemovitosti jako jsou obchodní centra, či kanceláře. V realitách nemají problém utrácet miliardy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (233)
 
Spíše ano. (41)
 
Spíše ne. (40)
 
Rozhodně ne. (41)
 Celkem hlasovalo 355 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »