Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chcete hypotéku bez poplatku za zpracování?

Autor: Luboš Svačina | 08.10.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Chcete hypotéku bez poplatku za zpracování?

Ještě před půl rokem trvale bez poplatku nabízela hypotéky pouze mBank. Nyní již je situace o mnoho lepší. Část bank tento poplatek snížila, část od jeho vybírání upustila úplně. Máme tedy důvod k oslavě?

Na jaře letošního roku jsme psali o znatelných pohybech na českém hypotečním trhu. Jednalo se především o upozornění na změny, které byly patrné v cenové a poplatkové politice jednotlivých bank působících na našem trhu. Banky se doslova předháněly v odpouštění poplatků a lákaly klienty na různá zvýhodnění svých hypotečních produktů. 

Zatím se jednoznačně nepotrvrdilo, zda tuto vlnu poplatkových prázdnin inicioval vstup "bezpoplatkové" mBank  se svou mHypotékou, nebo se spíše jednalo o řadu individuálních podpůrných marketingových akcí, reagujících na ochladnutí poptávky po hypotékách, kterého jsme byli svědky především na začátku letošního roku. Težko říci, spíše bych se přiklonil k druhé variantě. Český hypoteční trh postupně dospívá a klienti jsou ve svých požadavcích stále náročnější, vybírají si a poplatek v řádu několika tisícikorun již dokáže výrazně zahýbat s jejich preferencemi při vybírání financující banky.

Hypotéky bez poplatku za vyřízení

Na jaře tohoto roku ze všech bank na trhu poskytovala hypotéky zdarma pouze mBank a částečně Raiffeisenbank, která poplatek sice klientům neúčtovala, ale stále byl ještě součástí jejího sazebníku. Od prvního července se Raiffeisenbank rozhodla k trvalému zrušení poplatku za vyřízení.

V průběhu následujících měsíců ke změnám v oblasti poplatků za poskytnutí hypotéky dospěly, každá jinou cestou, také další dvě velké banky: Komerční banka a Česká spořitelna. Česká spořitelna uvedením Ideální hypotéky na trh tento poplatek zrušila úplně. Komerční banka nepočítá výši poplatku z částky úvěru, ale rozhodla se pro účtování paušálního poplatku ve výši 2900 Kč.

Tím pádem z velké čtyřky poskytovatelů hypoték zbývá pouze Hypoteční banka se svou družinou. Která sice v rámci různých kampaní velmi často klientům poplatek odpouští, nicméně za standardních podmínek poplatek od klientů vybírá. Podobnou poplatkovou strategii razí i konkurence zbývajících bank. Konkrétní výši poplatku jednotlivých bank uvádí následující tabulka č. 1.

Tabulka 1: Poplatek za vyřízení hypotečního úvěru
Banka Výše poplatku  Minimum    Maximum 
Citibank 0,8 % z částky úvěru             8 000 Kč            25 000 Kč
Česká spořitelna 0 Kč  -   - 
Česká pojišťovna 0,8 % z částky úvěru             8 000 Kč            25 000 Kč
ČSOB 0,8 % z částky úvěru             8 000 Kč            25 000 Kč
GE Money Bank 0,8 % z částky úvěru             8 000 Kč            25 000 Kč
Hypoteční banka 0,8 % z částky úvěru             8 000 Kč            25 000 Kč
Komerční banka 2 900 Kč  -   - 
LBBW Bank 0,4% z částky úvěru            9 000 Kč            25 000 Kč
mBank 0 Kč  -   - 
Oberbank 0,7% z částky úvěru            8 000 Kč            25 000 Kč
Poštovní spořitelna 0,8 % z částky úvěru             8 000 Kč            25 000 Kč
Raiffeisenbank 0 Kč  -   - 
UniCredit Bank 0,8 % z částky úvěru             8 000 Kč            30 000 Kč
Volksbank 0,75% z částky úvěru            6 000 Kč            25 000 Kč
Wustenrot hypoteční banka 0,8 % z částky úvěru             8 000 Kč            25 000 Kč

Zdroj: Sazebníky bank

Na druhou stranu i představitelé menších bank přiznávají, že na trhu existuje hmatatelný trend odpouštění nejrůznějších poplatků a nijak nepopírají, že do budoucna trvalé odpuštění poplatku za vyřízení zvažují.  Příkladem budiž komentář Petra Žibřida z Volksbank

"Analyzujeme si poplatkovou politiku na trhu a sledujeme náklady banky související s vyřízením celé hypotéky," říká Petr Žibřid a doplňuje: "V rámci nejrůznějších akčních nabídek budeme klientům nabízet výrazné slevy na poplatky, a to včetně poplatku za zpracování úvěru. Uvidíme v roce 2009. Obecně však mohu říci, že výše poplatků nebude určitě do budoucna růst."

Právě klienti Volksbank, ale také Hypoteční banky mohou ušetřit 50 % z poplatku za vyřízení v případě, že se rozhodnou pro vyřízení hypotéky využít speciálně vyvinutých online aplikací. Volksbank tento proces nazývá Hypotékou přes internet, Hypoteční banka svůj produkt prezentuje pod názvem Hypotéka online.

V nabídkách bank se stále častěji také objevují varianty hypoték, kdy poplatky nejsou klientům účtovány přímo, ale klientovi je o odpovídající část navýšena úroková sazba úvěru a poplatky jsou mu tak rozúčtovány do pravidelných měsíčních splátek úvěru. Díky daňovému zvýhodnění úvěrů na bydlení a možnosti odpočtu zaplacených úroků z úvěru od daňového základu se tak klientovi část "poplatků" nepřímo vrátí na účet. Tuto službu nabízí například LBBW Bank. 

Poplatek za vedení úvěrového účtu


Jestliže z předchozích odstavců vyplývá, že u poplatků za vyřízení hypotéky dochází v průběhu času k patrným změnám, tak u ostatních poplatků je situace o něco "smutnější". Typickým příkladem tmavého místa sazebníků bank, kterého se zatím paprsky konkurenčního boje téměř nedotknuly je poplatek za vedení úvěrového účtu resp. za správu úvěru. Jedinou bankou, která tento poplatek neúčtuje je opět mBank.


Za tuto službu klientům banky účtují téměř bez rozdílu 150 Kč měsíčně, což například u 20leté hypotéky představuje za celou dobu splatnosti 36 000 Kč (je pravda, že hodnota peněz sice v čase klesá, ale banky na druhou stranu mohou výši poplatku průběžně měnit/zvyšovat). Česká spořitelna za správu Ideální hypotéky klientům účtuje 200 Kč měsíčně. Ještě o 50 korun více si připlatí klienti s Flexibilní hypotékou Komerční banky. 

Pro banky je možná toto další prostor pro změnu v poplatkové strategii a způsob, jak zaujmout potencionální klienty. Snad budeme moci za pár měsíců napsat, že i v této oblasti došlo k pomyslnému pohnutí ledů.


Chcete hypotéku bez poplatku za zpracování? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

gQHfhSlsINscX Trix | 22.11.2011 05:48

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »