Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chcete od státu připlatit k hypotéce? Počkejte si!

Autor: Petr Zámečník | 12.05.2008 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 0 komentářů
Chcete od státu připlatit k hypotéce? Počkejte si!

Od října roku 1995 stát poskytuje podporu hypotečních úvěrů na bytovou výstavbu. Přesto již osm let na ni nikdo nemá nárok. Stát podporuje též mladé. Od září 2002 dotuje hypotéky pro mladé na starší byty. O dotaci byste ale také marně žádali... Přesto byste chtěli dotaci? Počkejte si!

Proč dotovat hypotéky?

Bydlení patří mezi základní lidské potřeby. V devadesátých letech minulého století města čelila nedostatku bytů a panelové domy postupně hlásily konec své životnosti. Postupně se sice uvolňoval trh s byty (byť regulované nájemné i dnes hraje významnou roli), což zejména pro mladé rodiny znamenalo možnost alespoň nějaký byt získat, ovšem za cenu téměř nedostupnou.

Stát potřeboval rozhýbat bytovou výstavbu. Lidé by si byty stavěli, neměli ale dostatek peněz a banky půjčovaly za vysoké úroky. V devadesátých letech nebylo příliš mnoho rodin, které by si mohly dovolit postavit dům nebo byt na úvěr.

V roce 1995 se stát pokusil rozhýbat zájem občanů o bytovou výstavbu - státní podporou hypoték.

Podpora hypoték na bytovou výstavbu

Státní podpora hypoteční úvěrů určených na financování bytové výstavby byla zavedena v září roku 1995. Její výše se odvíjela od výše průměrných úrokových sazeb hypoték za uplynulý rok, které jsou vyhlašovány ministerstvem pro místní rozvoj vždy k 1. únoru.

Úroková sazba v uplynulém roce

Výše státní podpory

7 - 8 %

1%

8 - 9 %

2%

9 - 10 %

3%

11 % a více

4%

Státní podpora byla vyplácena po celé období fixace úrokové sazby, nejdéle po dobu pěti let. Získal-li klient např. úvěr s úrokovou sazbou 6,5 % v době, kdy byla státní podpora 2 procentní body, platil bance úrok 4,5 % a 2 % za něj doplácel stát.

Nařízení vlády, na jejímž základě byla úroková dotace vyplácena, nabylo účinnosti v roce 1995, kdy byly úrokové sazby vysoké - a tak až do úvěrů na výstavbu, jejichž první čerpání proběhlo do 31. ledna 2001, činila rovné 4 procentní body. V následujícím roce, tedy do 31. ledna 2002, klesla na 2 procentní body a o rok později na 1 procentní bod. Od 1. 2. 2003 je nulová. Navíc o rok později bylo nařízení vlády zrušeno.

Vzhledem k tomu, že se dnes úrokové sazby hypoték pohybují mezi 5 a 6 %, nelze očekávat, že by se tato dotace v dohledné době vrátila. Jinak tomu je ale s podporou mladší - úrokovou dotací pro mladé.

Podpora hypoték pro mladé

V době, kdy klesla úroková dotace hypotečních úvěrů na výstavbu na jeden procentní bod z úrokové sazby, byla zavedena obdobná podpora pro mladé. V současné době se také nevyplácí, zatím ale nebyla zrušena a vzhledem k růstu úrokových sazeb v letošním roce není nereálné, aby byla vyplácena opět od příštího roku.

Úroková dotace až 4 procentní body je určena pro žadatele o úvěr, kteří nedovrší v roce podání žádosti o podporu 36 let. Nezáleží přitom, zda mladí spolužadatelé jsou sezdaní či svobodní. Pokud je žadatel o dotaci ženatý či vdaná, musí podmínku věku splnit i druhý z manželů. Není tak možné, aby o dotaci požádal pouze mladší z manželů.

Žadatel o podporu navíc nesmí vlastnit žádný byt, bytový dům, rodinný dům apod. Tuto podmínku musí splnit i manžel či manželka žadatele. Pokud na vás např. prarodiče napsali svůj byt, máte smůlu a podporu nezískáte.

Na byt či rodinný dům jsou také kladeny určité nároky. Musí být nejméně dva roky starý (nelze čerpat tuto podporu na novostavbu) a musí se nacházet na území České republiky. Pokud cena bytu překročí 800 tis. Kč nebo cena domu 1,5 mil. Kč, část úvěru převyšující tuto částku nebude podporována.

Úroková sazba v uplynulém roce

Výše státní podpory

5 - 6 %

1%

6 - 7 %

2%

7 - 8 %

3%

8 % a více

4%

Ani státní podpora hypoték pro mladé nevydržela příliš dlouho. Od svého zavedení do 31. ledna 2003 činila 3 procentní body, od té doby každoročně jeden procentní bod ubrala. Od 1. 2. 2005 je nulová - a pobírají ji pouze žadatelé z dřívějších dob.

Průměrné úrokové sazby a vyhlídky podpory

Ministerstvo pro místní rozvoj každoročně počítá průměrné úrokové sazby za uplynulý rok, které zveřejňuje k 1. únoru. Aby to nebylo tak jednoduché, úrokové sazby jsou dvoje - jedna se vztahuje k úvěrům na výstavbu (pro úspěšné žadatele z dřívějších dob, kterým končí období fixace) a druhá k úvěrům pro mladé.

Úroková dotace na výstavbu je poskytována při průměrných úrokových sazbách převyšujících 7 %. K těm má loňský průměr 4,86 % hodně daleko. Náplastí pro dříve podporované budiž, že úrokové sazby výrazně klesly.

Mladí mají nárok na úrokovou dotaci při průměrných úrokových sazbách překračujících 5 %. Ani oni se za loňský rok dotace v letošním roce nedočkají - sazby pro ně ministerstvo zprůměrovalo na 4,89 %. V příštím roce by ale vše mohlo být jinak.

Úrokové sazby hypoték podle FINCENTRUM HYPOINDEXu v letošním roce trvale překračují 5% hranici. V lednu dosahovaly průměrné sazby 5,54 %, v únoru 5,55 % a v březnu 5,52 %. Dubnové údaje budou k dispozici v nejbližších dnech.

Překonání 5% hranice pro rozhodnutí o dotaci v příštím roce očekávají též hypoteční banky i ministerští úředníci.

Anketa

Má stát dotovat hypotéky?

Ano. (135)
 
Ne. (35)
 
Je mi to jedno. (3)
 Celkem hlasovalo 173 čtenářů

Chcete od státu připlatit k hypotéce? Počkejte si! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů