Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chcete peníze na investování? Zastavte nemovitost

Autor: Daniel Kuchta | 01.06.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 3 komentáře
Chcete peníze na investování? Zastavte nemovitost

Kolegův známý se zajímá o investice, ale řeší jeden ze základních problémů většiny investorů, a to je nedostatek prostředků. Jak je získat? Jednou z možností je podle něj založení nemovitosti. Na první pohled to zní skutečně lákavě a jednoduše, ale skutečnosti to ale až taková výhra není.

Jsou v podstatě dva způsoby, jak využít peníze z hypotečního úvěru k investici. A i když jsou si na první pohled podobné, je mezi nimi několik podstatných rozdílů. Prvním případem je kolegův známý, který má nemovitost (a nemusí v ní nutně bydlet), ale nemá peníze. Druhý případ je, když jsou peníze k dispozici, ale nemovitost ne, přičemž namísto platby v hotovosti si koupí nemovitost na hypotéku a volné peníze investuje. Případ, kdy zainteresovaná osoba nemá ani peníze, ani nemovitost, ale využívá kombinaci hypotéky a investice nebo životního pojištění, je sice také o investování a hypotéce, ale princip je poněkud jiný a popsáno již o něm bylo dost.

Celkově se dá říci, že případ, kdy má investor peníze, ale nemá nemovitost, se jeví jako výhodnější, zejména co se týče úroků na hypotéce. V tomto případě si totiž člověk bere klasickou hypotéku na bydlení. V případě, že zakládá vlastní nemovitost, jde o neúčelový úvěr jištěný nemovitostí, tedy americkou hypotéku, kde jsou úroky poněkud vyšší a tím pádem je k jejich překonání potřeba vyššího zhodnocení.

Klient, který vlastní nemovitost, nemusí dávat do zástavy nutně své bydlení, na druhé straně ale banky raději berou do zástavy nemovitosti, v nichž dlužník bydlí, protože pro ně je to větší jistota, že se bude snažit hypotéku splácet. V obou případech musí člověk počítat s tím, že bude platit hypotéku bez přičinění investice. Banky jednak chtějí u klienta určitou bonitu a s tím, že investice bude konzistentně vydělávat, se velmi počítat nedá. A to je právě ten problém. Úspěch, nebo neúspěch takové investice záleží na tom, do jakých produktů investor vloží své volné prostředky a jak se budou vyvíjet jejich výnosy.

Pokud bychom počítali s hypotékou na 15 let ve výši jednoho a půl milionu korun, při pětiprocentním úroku hypotéky bychom zaplatili měsíčně 11 862 korun a dohromady by nás to stálo 2 135 160 korun. Pokud bychom počítali s americkou hypotékou s úrokem o procento vyšším, tak bychom měsíčně zaplatili 12 658, což by bylo po patnácti letech 2 278 440 korun. V prvním případě bychom půjčenou sumu přeplatili o 42,34 %, ve druhém o bezmála 52 %.

Budou stačit nízké výnosy?

Výnos investora by tedy musel být vyšší, aby se mu investice vyplatila. Na první pohled to není nic složitého, k dosažení výnosu  45 % nebo 55 % za patnáct let nám stačí, když vložíme peníze do produktu, který nám každý rok udělá 2,5 nebo 3 %. Minulost nám ale ukázala, že najít dnes produkt, který takové výnosy bude dosahovat konzistentně, je docela problém.

Mezi produkty s nízkými, ale potenciálně stálými výnosy můžeme počítat jak termínované vklady, nástroje peněžního trhu, státní dluhopisy, zajištěné fondy apod. Jejich výnosy jsou však příliš nízké (termíňáky, peněžní trh), nebo je jejich investiční horizont příliš krátký (zajištěné fondy), případně výnosy nejsou stabilní (dluhopisy). Poslední krize nás naučila, že stabilní výnos dnes očekávat nemůžeme prakticky nikde a blížící se dluhová krize nás naučí, že dluhopisy již dávno nejsou konzervativním nástrojem s nízkým rizikem, a to ani v krátkém horizontu.

Vyšší výnosy, i když při vyšší volatilitě mohou přinést rizikovější nástroje, jako jsou dluhopisy s vysokým výnosem, nebo dluhopisy rozvíjejících se zemí (většinou prostřednictvím podílových fondů), dále pak akcie a na ně navázané produkty, (certifikáty, ETF, nebo podílové fondy), případně dnes tolik populární komodity (také prostřednictvím ETF, certifikátů, nebo fondů). Akcie sice byly stále považovány za produkt, který v delším horizontu vydělal kolem deseti procent ročně, poslední roky však znamenají spíše zklamání a odráží se to také na ročních výnosech. Komodity jsou v posledních letech hitem, který vydělává, ale to nemusí platit i v budoucnu.

Diverzifikace je řešením

Jedním z mála řešení je pak diverzifikace do různých tříd aktiv, které nabízí různý výnosový potenciál v různém investičním horizontu a jejich výnosy nejsou velmi korelovány. Celkové výnosy tak nemusí být příliš vysoké, ale ztráty jedné skupiny pak mohou mírnit zisky jiného produktu.

Řešením při dynamickém investování může být postupná realokace prostředků z rizikových nástrojů do těch, které slouží spíše jako uchovatel hodnoty. Toto řešení má ještě jeden zádrhel. Předpokládá totiž, že v prvních, řekněme deseti, letech rizikové a potenciálně výnosnější nástroje vydělají nadprůměrně, takže nižší výnosy, nebo mírné ztráty nebudou v dalších letech problém. Pokud ale první léta budou na trzích s akciemi, nebo rizikovými dluhopisy špatná, nebude co zajišťovat a investor nakonec bude rád, že má po několika letech alespoň to, co investoval.  

Pokud by se pak investor rozhodl platit z výnosů samotnou hypotéku, musel by ročně vydělat alespoň 9,5 % (resp. 10,2 %), aby byl schopen splátky z výnosů zaplatit. A takový výnos byl schopen každý rok dosahovat snad jen Bernard Madoff. Spoléhat se na to, že investor bude v prvních letech nadprůměrně úspěšný, vydělá více a pak mu již budou stačit nižší výnosy, je spíše snem a počítat s touto možností moc nejde. Ano, jsou produkty (zejména ty, které využívají páku, jako jsou futures, opce, nebo obchody měnovém trh forex), které svým investorům přináší mnohem vyšší výnosy, ale ty jsou určeny pouze pro zkušené investory a pro běžné investory skutečně nejsou vhodné.

Suma sumárum by se dalo říci, že hypotéka a investování peněz je sice lákavá kombinace, ale určitě není určena pro každého. Většina domácích, hodně konzervativních, investorů by o něčem takovém nemělo ani přemýšlet (a pravděpodobně ani nebudou) a ti ostatní si musí připravené pevné nervy.  

Chcete peníze na investování? Zastavte nemovitost >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

klára | 18.05.2015 16:30
Katalog Majka | 05.06.2011 20:27
To jsou nějaký divný počty Michal | 01.06.2011 08:34

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »