Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chcete přímořské sídlo? S českou hypotékou nepočítejte...

Autor: Petr Zámečník | 21.05.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Chcete přímořské sídlo? S českou hypotékou nepočítejte...

Evropská unie dává jedinečné možnosti. A banky je v zápětí berou. Přestěhovat se můžete kamkoli, ale nemovitost si tam tak snadno nekoupíte. Alespoň ne s českou hypotékou. A když, tak budete potřebovat druhou nemovitost v České republice. Proč?

V rámci Evropské unie mají lidé mnohem svobodnější výběr, kde chtějí bydlet, žít a pracovat nebo podnikat. Penzisté na odpočinku stále častěji vyhledávají příznivější klimatické podmínky a odcházejí do přímořských letovisk. Pokud si ale chtějí v cílové destinaci koupit vlastní nemovitost, položí jim do cesty několik překážek banky.

Financovat pořízení nemovitosti v zahraničí českým hypotečním úvěrem není jednoduchý úkol. V prvé řadě zdaleka ne všechny banky hypotéku na bydlení v zahraničí poskytnou. A zbylé, které svolí a půjčku klientovi slíbí, požadují jako zástavu nemovitost ležící na území České republiky.

Samozřejmě alternativou může být čerpání hypotéky v zahraničí u místní banky. Ovšem ani české banky rády nevidí cizince, kteří v Česku nepracují a nebydlí. Obdobně se budou dívat na české občany zahraniční bankéři.

Které banky nákup nemovitosti v zahraničí profinancují?

Jedinou bankou, která v současnosti umožňuje čerpání hypotéky proti zástavě zahraniční nemovitosti, je Oberbank. Její "Hypotéka bez hranic" trpí pouze jedním neduhem: Její hranice začínají tam, kde končí Rakousko. Plánuje ale její rozšíření na další země, v nichž banka působí - na Německo, Slovensko a Maďarsko.

Tabulka: Které banky umožňují financování zahraniční nemovitosti hypotečním úvěrem

Banka

Hypotéka na zahraniční nemovitost

Česká spořitelna

ano

ČSOB

ano

GE Money Bank

ne

Hypoteční banka

ano

LBBW Bank

ne

Oberbank

ano

Poštovní spořitelna

ano

Raiffeisenbank

ano

UniCredit Bank

ne

Wüstenrot hypoteční banka

ne

Zdroj: Banky

U všech bank (s výjimkou Oberbank pro Rakousko) je poskytnutí úvěru podmíněno zástavou nemovitosti na českém území a u některých bank navíc ještě existencí registru obdobného charakteru jakým je katastr nemovitostí. Raiffeisenbank krom toho požaduje, aby byla kupní smlouva uzavřena u notáře.

"V případě, že se jedná o zemi, kde je evidence nemovitostí podobná jako je náš katastr nemovitostí a lze doložit vlastnictví a převod na základě kupní smlouvy atd., pak lze financovat účelovým úvěrem - tedy obvyklými typy hypoték. Tento režim platí například pro SR. Ve většině případů však doložit existenci ani vklad a převod vlastnického práva na základě kupní smlouvy nelze, nebo by se složitě dokládalo a byly by třeba soudní překlady," uvedla Irena Zatloukalová, tisková mluvčí Hypoteční banky.

V ostatních případech banky odkazují na neúčelové (americké) hypotéky, které jsou ale pochopitelně dražší než účelové.

Důvody, proč se banky zdráhají přijmout do zástavy zahraniční nemovitost, vysvětluje Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny: "Důvodem je především odlišná legislativa v zahraničí a právní odlišnosti v různých zemích týkající se zejména pravidel vkladu vlastnických práv u místních „katastrů nemovitosti“. Je také problematické provádět v zahraničí ocenění nemovitosti a např. dohlídky při výstavbě. Vliv mají rovněž ekonomické důvody – v každé zemi je jiná ekonomická situace a rozdílně se vyvíjecí trh s nemovitostmi - a to poskytování hypoték také ovlivňuje."

Úrokové sazby: Stejné jako pro nákup české nemovitosti

Úrokové sazby hypoték na pořízení zahraniční nemovitosti jsou vesměs stejné jako při financování realit na území České republiky. "Při úhradě kupní ceny do zahraničí je nicméně potřeba počítat s konverzí platby do zahraniční měny, a tedy s rezervou 10% pro případ kurzového rizika a s poplatkem za platbu do zahraničí," upozorňuje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Pokud banka umožňuje čerpání hypotéky v eurech, bývají sazby dokonce nižší. Klient ale podstupuje měnové riziko, pokud jsou jeho příjmy převážně v českých korunách. Pokud by koruna významně oslabila, splácení dluhu v zahraniční měně by se stalo obtížnějším.

Čerpání úvěrů v eurech se stalo osudným mnoha domácnostem např. v Maďarsku. Domácnosti tehdy těžily z nižších úrokových sazeb a dokud byl forint stabilní, ušetřily na úrocích. Pak došlo k oslabení domácí měny a úvěry v přepočtu na forinty významně narostly.

Anketa

Zlevní hypotéky i v květnu 2010?

Ano. (44)
 
Ne. (6)
 
Nevím. (3)
 Celkem hlasovalo 53 čtenářů

Chcete přímořské sídlo? S českou hypotékou nepočítejte... >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »