Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chcete si přivydělat? Pronajměte svůj byt turistům

Chcete si přivydělat? Pronajměte svůj byt turistům

Krátkodobé pronájmy zažívají v posledních letech nevídaný boom. Češi této formě přivýdělku teprve přicházejí na chuť. Láká je především vidina snadného výdělku. Bez práce ale nejsou koláče. Kolik si krátkodobým pronájmem můžete vydělat a co vás to bude stát?

Majitelé nemovitostí nechávají často v době dovolených či pracovních cest byty a domy prázdné a bez využití i několik týdnů. To samé platí i pro chaty a chalupy. Hostitelství přes webové platformy je možností a příležitostí, jak nechat své volné ubytovací kapacity vydělávat a zároveň poznat lidi z různých končin světa.

Webové platformy krátkodobého ubytování propojují lidi, kteří mají zájem pronajímat své bydlení, s těmi, kteří bydlení hledají. Pronajímat nemusíte hned celou nemovitost, začít můžete s jednou místností či gaučem a pohodlí svého domova nemusíte v přítomnosti hosta ani opouštět. Stejně tak jako zakladatelé platformy Airbnb, kteří začali v roce 2008 pronajímat část bytu na principu „Air bed and breakfast“, tedy „nafukovací matrace a snídaně“.  

„Airbnb je komunitní platforma založená na principu people-to-people. Majitelé domů, bytů, pokojů i jiných ubytovacích kapacit díky Airbnb mohou nabízet své ubytování cestovatelům z celého světa,“ říká Andrew Verbitsky, ředitel Airbnb pro střední a východní Evropu.

V Česku tomuto způsobu využití volného prostoru začíná být nakloněno stále více lidí. „Podle průzkumu by každý pátý Čech souhlasil s nabídkou pronájmu svého bydlení přes Airbnb. Ve většině případů se jedná o mladé, nejčastěji svobodné lidi ve věku pozdních dvaceti až třiceti let,“ říká Andrew Verbitsky k průzkumu agentury NMS Market Research z února 2016. V současné době je na Airbnb v České republice aktivních 10 683 nabídek ubytování, z toho 7 879 v Praze.

Doplňkový zdroj příjmu

Platformu Airbnb může využít každý, kdo se zaregistruje jako hostitel či host, případně obojí. Hostitelství přináší řadu výhod nejen pro hostitele, ale i pro hosty. Pro hostitele je to často způsob přivýdělku a možnost poznat nové kultury. Hostům zase Airbnb umožňuje ušetřit, přijít do kontaktu s místními a využít pohodlí domácího prostředí.

Dodatečný zdroj příjmu k práci na plný úvazek, na mateřské či v důchodu nemusí být přitom pro hostitele v Česku zanedbatelný. Cenu ubytování si hostitel určujeme sám. Průměrná cena přes Airbnb činí 61 eur za noc (1 649 korun). „Průměrný roční příjem typického českého hostitele je 66 350 korun,“ říká Andrew Verbitsky.

Zapomínat by ale neměli hostitelé na daňovou povinnost. Příjmy z krátkodobého pronájmu jsou příjmy podle § 9 zákona o daních z příjmů. Pronajímatelé proto musejí příjmy z pronájmu uvádět v příloze číslo 2 daně z příjmu a danit patnácti procenty.

Krátkodobým pronájmem se navíc vyhnete nepříjemným problémům dlouhodobého pronájmu, jako jsou neplatiči. Další výhodou je i nižší opotřebení vybavení. Hosté totiž často v pronajatém prostoru pouze přespávají a tím pádem ho méně využívají.  

Nic není zadarmo

Hostitel si ale také musí uvědomit, že nic není zadarmo. Cenu, kterou za hostitelství zaplatí, je minimálně čas a starosti. Většina zaměstnaných na plný úvazek nemá čas na zařizování inzerce, předávání klíčů, příjezdy, odjezdy či pravidelný úklid, a to vše v krátkém časovém úseku. Na pomoc proto přicházejí různé agentury, které nemovitosti pro jejich majitele spravují, ale samozřejmě za poplatek. 

Důvěřuj, ale prověřuj

Majitelé se nemusí obávat velké neznámé. Totožnost uživatelů Airbnb je prověřována pomocí propojení online profilu s osobním „offline“ dokladem, jako je například pas či řidičský průkaz. Airbnb má navíc pro uživatele k dispozici globální tzv. Trust and Safety Team s více než 250 osobami připravenými pomoci komukoliv z komunity, a to v jakémkoliv časovém pásmu. 

„Součástí Airbnb je několik nástrojů, které slouží hostitelům i hostům se navzájem důkladně poznat ještě před samotnou rezervací. Profily všech uživatelů jsou velmi detailní. Jak hosté, tak i hostitelé mají profil s fotkou. Po ukončení pobytu má každý příležitost napsat hodnocení toho druhého. Hodnocení nutí hosty chovat se k hostitelům a jejich majetku zodpovědně a s respektem,“ říká Andrew Verbitsky, a dodává: „Klid na duši hostitelů přidává hostitelská záruka do výše 1 000 000 $ a hostitelské pojištění.“

Airbnb od jeho založení využilo již více než 50 milionů cestovatelů ve více než 34 000 městech a 191 zemích světa. Airbnb ale není jedinou platformou, narazit můžete také například na HomeAway, HouseTrip, 9flats, Interhome, Booking a další.

Chcete si přivydělat? Pronajměte svůj byt turistům >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související články

Byty na krátkodobý pronájem: Zlaté vejce? Petr Zámečník | 15.10.2015 00:00

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 513 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »