Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chcete stavět s hypotékou? Jde to

Chcete stavět s hypotékou? Jde to

Hypoteční úvěr poskytnutý na výstavbu nemovitosti se v mnohém podobá hypotéce na její koupi. Má ale několik specifik… a neseženete ji v každé hypoteční bance.

Základní rozdíl mezi hypotékou na výstavbu od hypotéky na koupi nemovitosti je zjevný: Zatímco při koupi nemovitosti již banka vidí, co kupujete, při výstavbě má pouze vaši vizi. Tu pochopitelně nechá doložit patřičnými dokumenty, nejčastěji stavebním povolením nebo ohláškou. A následně kontroluje, zda dochází k řádné výstavbě a zda vám nemovitost pod rukama roste.

Banky poskytují hypotéku na základě odhadní ceny budoucí stavby. To může být v některých oblastech České republiky problém, neboť stavební hodnota (náklady na výstavbu) převyšují tržní hodnotu rodinného domku. Dochází tak k paradoxní situaci, že zároveň s položením poslední cihly a kolaudací klesá jeho cena.

Většina bank je ochotna poskytnout i hypotéku na výstavbu až do výše 100 % (budoucí) zástavní hodnoty nemovitosti. Méně dává GE Money Bank (75 %), Fio banka (85 %) a standardně do 80 % nabízí financování Oberbank, která ale nevylučuje možnost dohody na vyšším úvěru.

Rodinný dům roste… a banka to chce vidět

Budoucí stavba je zastavena ve prospěch banky a slouží jako zajištění pro případ nesplácení hypotéky. I proto banka dohlíží, zda stavba roste v souladu s plány a zda nejsou finanční prostředky utráceny příliš rychle. Zpravidla banky požadují 2krát až 3krát doložit, jak rodinný domek roste.

Jakým způsobem budete muset postup stavby dokládat, určuje banka v závislosti na velikosti a nákladnosti stavby. „Obecně platí, že klient dokládá stav nemovitosti před každým čerpáním fotografiemi stavby. U větších staveb je třeba dokládat protokol o průběhu a stavu výstavby,“ uvádí Zdeněk Kovář z Fio banky.

ČSOB a Hypoteční banka dokládání postupu výstavby ponechává na dlužníkovi. Vždy čerpáme do 100 % aktuální hodnoty nemovitosti, takže dle potřeby klienta,“ sdělila Pavla Hávová z ČSOB a upřesnila: „Úvěr na individuální výstavbu je možné čerpat až do 100 % aktuální zástavní hodnoty nemovitosti +až 500 tis. Kč bez ohledu na LTV úvěru.“ Potřebujete-li tedy více peněz, stačí doložit aktuální hodnotu nemovitosti. Obdobně postupuje i Raiffeisenbank. Pokud stavbou současně zajišťuje úvěr, pak tak často, aby vyčerpaná část úvěru byla stále zajištěna,“ uvedl k dokládání postupu stavby Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Při dostatečném zajištění mohou být banky i benevolentnější. I u tohoto typu hypotéky je důležité, aby byl úvěr zajištěn v dostatečné výši. Pokud má tedy klient již na začátku výstavby LTV blížící se 100 % a nemá k dispozici vlastní zdroje, bude dokládat postup výstavby opakovaně. Pokud naopak disponuje dostatečným zajištěním, je možné celou částku úvěru vyčerpat jednorázově a účelovost prokázat až po dokončení výstavby,“ odpověděl Michal Teubner z Komerční banky.

Minimálně při 50 % vyčerpané hypotéky a před posledním čerpáním vyžaduje doložit postup výstavby UniCredit Bank.

Naprostá většina bank nepožaduje doložení faktur pro jejich proplacení. Např. ale GE Money Bank bez faktur vyplatí 30 % úvěru. Wüstenrot hypoteční banka zálohově proplatí 25 % úvěru, maximálně do částky 500 tis. Kč. To lze obejít např. externím odhadem s průběžnou zprávou o výstavbě.

Komerční banka umožňuje výběr mezi zálohovým vyplácením prostředků a vyplácením na základě předložených faktur. V takovém případě ale bude vyžadovat doložení účelovosti vynaložení prostředků zpětně.

Individuální přístup volí Oberbank. „Buď banka úvěr čerpá na základě prostavěnosti – tzn., že jednou za čas přijde odhadce (dle domluvy a rychlosti stavby) a průběh stavby zkontroluje nebo klient dokládá faktury a fotografie výstavby,“ uvedla Hana Lomarová z Oberbank.

Vyšší poplatky? Jak kde…

Hypotéka na výstavbu obecně stojí stejně jako hypotéka na koupi nemovitosti. Banky si neúčtují ani přirážky k úrokové sazbě ani na ni není stanoven vyšší poplatek za vedení úvěru. Přesto se připravte v některých případech na vyšší cenu.

Požaduje-li banka dokládání postupu stavby odhadcem, zaplatíte za jeho služby i opakovaně. Tomuto poplatku se vyhnete při využití služeb banky, které stačí doložit postup výstavby fotografiemi, nebo proplácí doložené faktury.

Více také klient může zaplatit za postupné čerpání úvěru. Nejvíce si účtuje GE Money bank, která požaduje 500 Kč za každé jednotlivé čerpání. Oberbank si účtuje za každé čerpání 200 Kč, ale je ochotna se individuálně dohodnout na jeho odpuštění. ČSOB, Hypoteční banka a UniCredit Bank dávají první čerpání zdarma, za každé další ale již účtují 500 Kč. Raiffeisenbank neúčtuje první dvě čerpání, za každé další chce také 500 Kč. Ještě o jedno čerpání více zdarma dává Sberbank a za čtvrté a další požaduje stejně jako konkurence 500 Kč. Česká spořitelna nenaúčtuje nic, pokud je čerpáno nejvýše jednou denně. Ostatní banky mají postupné čerpání hypotéky zdarma.

Závěrem

Z českých hypotečních bank je pouze jediná, která se hypotékám na výstavbu zcela vyhýbá – Equa Bank. Ovšem i mezi ostatními je třeba dobře vybírat. Rozhodující přitom nemusí být úroková sazba, ale pružnost a ochota banky proplácet postupující náklady výstavby.

 

Anketa

Splácíte v současnosti hypotéku?

Ano (492)
 
Ne (362)
 Celkem hlasovalo 854 čtenářů

Chcete stavět s hypotékou? Jde to >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (352)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 505 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »