Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chcete začít stavět? Nepodceňte plánování a přípravu projektu

Stavba domu bývá pro mnoho lidí splněním jejich snů. Aby se z nich však nestaly noční můry, je dobré si všechno pořádně promyslet a připravit. V každém období je třeba si naplánovat jednotlivé činnosti tak, aby na sebe navazovaly. Zatímco podzim je například nejvhodnější doba pro zahájení projektové přípravy, zima zase pro vymrznutí hrubé stavby. V následujícím článku vám přinášíme několik rad a postupů, které vám usnadní cestu za vytouženou novostavbou. (Tisková zpráva: Lomax)

Snad každý si aspoň jednou v životě představil, že se jednou přestěhuje do vlastního nového domu. Mnoho lidí se pak tento sen rozhodlo splnit. Nemálo z nich přitom narazilo. Ať už v úplném začátku koupí nevhodného pozemku, nebo při samotné stavbě výběrem špatného stavebníka. V následujícím článku vám proto poradíme jak nejlépe postupovat, pokud se rozhodnete pro vlastní bydlení.

Ještě než vůbec začnete, měli byste si rozmyslet, jaký dům chcete postavit. Ať už se jedná o jeho polohu, velikost nebo částku, kterou můžete do stavby investovat, vše hraje důležitou roli. Čím lépe budete mít vše naplánované, tím snadněji vše později zvládnete. Pokud si s něčím nevíte rady, neváhejte se zeptat odborníků. I když tyto rady nebudou zadarmo, ve výsledku vám mohou ušetřit mnohem víc peněz a starostí.

Plánování je základ

Každá stavba potřebuje aspoň hrubý časový plán. Nezapomeňte, že kromě samotného stavění do něj musíte zahrnout i administrativní kroky na úřadech, projekt a další práce. Ideální je přitom začít na podzim. „Vyprojektování domu a nezbytné papírování nějakou dobu zabere. Když člověk začne s těmito věcmi v září nebo v říjnu, do jara má zpravidla vše vyřešené a dům může začít růst,“ vysvětluje marketingový manažer společnosti Lomax Lubomír Valenta.

Velká opatrnost je na místě už při hledání pozemku. Důležité je, aby se na něm vůbec dalo stavět. Na první pohled výhodná koupě může totiž zhořknout ve chvíli, kdy zjistíte, že je na místo například vydaná stavební uzávěra. Veškeré potřebné informace vám řeknou na místním stavebním úřadě.

Pokud máte tuto fázi za sebou, můžete se pustit do projektování. A opět buďte pečliví. Projektovou dokumentaci, která je nutná k ohlášení stavby, musí udělat autorizovaný projektant. Práci si můžete usnadnit i tím, že projektant bude rovnou spolupracovat se všemi institucemi, které se mají ke stavbě vyjádřit. Jejich případné připomínky do projektu zapracuje hned a vy se tak vyhnete pozdějším problémům.

Papírování se nevyhnete

Samotný projekt však k ohlášení stavby nestačí. Musíte totiž ještě vyplnit speciální formulář. Dají vám ho na každém stavebním úřadě. Pokud se vám nechce z tepla domova, můžete si ho stáhnout na stránkách ministerstva pro místní rozvoj. V něm najdete také výpis všech možných příloh, které po vás stavební úřad bude chtít.

V této fázi se začne vyplácet předchozí pečlivá příprava. Pokud už tedy váš projekt obsahuje připomínky například památkářů nebo ochranářů přírody, velmi pravděpodobně se vám nestane, že by stavbu zamítli nebo zásadně rozporovali.

Ve chvíli, kdy máte vše vyřešené, zaneste dokumenty stavebnímu úřadu. Buď je odevzdejte na podatelně, nebo je doporučeně pošlete poštou. Důležité je mít razítko, že jste je buď odevzdali, nebo odeslali. A pokud budete mít od každého dokumentu kopii, také tím nic nezkazíte.

Úřad by vám do čtyřiceti dní měl poslat souhlas se stavbou, společně s jednou kopií ověřené projektové dokumentace. Když vám však do třiceti dní stavbu z nějakého důvodu zakáže, musíte zažádat o stavební povolení a projít si stavebním řízením. Důvodů pro zákaz může být mnoho. Stavba může například odporovat územnímu plánu, nebo představám památkářů. Proto platí, že čím lépe vše vyřešíte už v projektové fázi, tím méně potíží budete později řešit.

Pečlivost se vyplácí i při stavbě. Hlavně nic neuspěchejte

Nyní přichází nejkrásnější období stavby. Zatímco doteď jste řešili jen stohy dokumentů, teď už můžete sledovat, jak vám ze země roste nový domov. I když chcete bydlet co nejdříve, nic neuspěchejte a vše řešte a vybírejte s maximální pečlivostí. Ať se jedná o stavební firmu nebo doplňky jako jsou okna či dveře, platí, že zbrklost vám přinese akorát potíže. „V současnosti navíc lidé přemýšlí stále více ekonomicky. Pořizují si proto do svých domů různé energeticky úsporné prvky, mezi které patří například kvalitní stínicí technika,“ upozorňuje Lubomír Valenta.

Na závěr nezapomeňte oznámit stavebnímu úřadu, že se chcete stěhovat. Musíte to udělat nejméně třicet dní předem. Pokud nebude mít námitky, je vše v pořádku. Je ale možné, že dům přijde navštívit úředník a pokud při kontrole objeví nedostatky, musíte je odstranit. Bydlet pak můžete až ve chvíli, kdy vám přijde písemné schválení od úřadu.

Chcete začít stavět? Nepodceňte plánování a přípravu projektu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »