Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chcete zateplit panelák? Musíte už jen za své!

Autor: Petr Zámečník | 26.08.2010 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 0 komentářů
Chcete zateplit panelák? Musíte už jen za své!

Panelové domy trpí mnoha vadami. Jednou z největších je nedostatečná tepelná izolace. Jejím řešením je zateplení panelového domu. Až do tohoto týdne bylo možné využít k zateplení též státní dotace. Kdo chce zateplit panelák dnes, dotace již nedostane.

"Nejčastějším problémem [panelových domů] v dnešní době je nedostatečná tepelná izolace a tím i velké tepelné ztráty. K těmto ztrátám dochází, přestože všechny typy mají izolovaný obvodový plášť pomocí sendviče. Objevuje se také mnoho tepelných mostů. Jedním z nich je tepelný most v oblasti styku panelů pláště mezi sebou nebo stropu. Ten je zapříčiněn špatným technologickým postupem nebo konstrukční chybou," uvádí k tepelné neefektivitě panelových domů Wikipedia.

Řešením špatných tepelně-izolačních vlastností panelových domů je zateplení pláště, výměna oken a zasklení balkónů. K motivaci vlastníků panelových domů k hledání cest k energetickým úsporám sloužily dvě státní podpory: Nový Panel a Zelená úsporám. Ty ale pro letošek již skončily. A v příštím roce nejspíš nebudou mít peníze také.

Nejprve došly prostředky programu Nový Panel. Jen v letošním roce bylo v rámci této podpory podáno 700 žádostí a na další dotace program nemá peníze. V rámci podpory jsou dotovány úroky z úvěru nebo je poskytnutá záruka za zvýhodněných podmínek. Státní fond rozvoje bydlení přestal přijímat žádosti o podporu již 13. srpna 2010.

Dotací na panelové domy se podle deníku E15 ale lidé nejspíš nedočkají ani v příštím roce. "Rozpočet se teprve sestavuje. Je ale pravděpodobné, že na všechno nebudeme mít dostatek prostředků," uvedl pro E15 Jan Wagner, ředitel Státního fondu rozvoje bydlení.

V tomto týdnu pozastavil přijímání žádostí na zateplení panelových domů také program  Zelená úsporám. V tomto případě není na vině nedostatek peněz, které Česká republika čerpá účelově z prodeje emisních povolenek Japonsku, ale Státní fond životního prostředí bude vyhodnocovat dosavadní úspěšnost projektu, který byl rozšířen i na panelové domy teprve před rokem.

"Důvodem tohoto kroku je nutnost vyhodnotit po 12 měsících přijímání dosavadní průběh této části programu, provést analýzu skutečně čerpatelných prostředků, když v posledním období Státní fond životního prostředí ČR zaznamenal prudký nárůst nedostatků v projektové dokumentaci i samotné investiční připravenosti projektů," uvádí zdůvodnění Ministerstva životního prostředí s tím, že o dotace bude možné opět žádat na začátku stavební sezóny 2011.

Kolik paneláků je třeba ještě zateplit?

Podle informací deníku E15 bylo již zatepleno 350 tisíc bytů v panelových domech, přičemž zateplení čeká dalších 850 tisíc bytů. Na zateplení již bylo vydáno 106 mld. Kč (z nichž stát vydal na dotacích 11,9 mld. Kč) - a očekávané další náklady dosahují 423 mld. Kč, na nichž se stát již s velkou pravděpodobností příliš podílet nebude.

V České republice bylo v roce 2001 (k poslednímu sčítání lidu, domů a bytů) 1 969 018 domů, z nichž bylo 195 270 bytových. V nich bylo úhrnem 4 366 293 bytů, obydlených jen 3 827 678 a z nich je 2 160 730 v bytových domech.

Podíl bytů v panelových domech na bytech v bytových domech přitom dosahoval 55,5 % a na celkovém počtu bytů 27,5 %. Přibližně 19,5 % všech bytů (k roku 2001) je v nezateplených panelových domech. Tento poměr se samozřejmě za téměř 10 let bytové výstavby snížil s tím, jak byly stavěny nové domy - a pravděpodobně nebude tak hrozivý.

Jak se dotkne zastavení dotací finančních institucí?

Pozastavení přijímání žádostí o dotace se dotkne zejména bytových družstev a společenství vlastníků jednotek, které plánovaly zažádat o dotaci na renovaci panelového domu v dohledné době. Své rozhodnutí pravděpodobně přehodnotí a opravu odloží. To se může projevit i v zájmu o produkty úvěrového financování.

V poskytování úvěrů družstvům a společenstvím se neangažují zdaleka všechny banky a stavební spořitelny. Větší dopad na svůj obchod ale neočekávají ani ty, které se jejich financováním zabývají.

"Modrá pyramida má speciální produkt určený hlavně pro bytová družstva a SVJ - Renoúvěr Multi, který je využíván na renovace a opravy bytových (i panelových) domů. K tomuto úvěru bylo možné využít  program Panel nebo Zelená úsporám, nicméně Renoúvěr Multi byl a je využíván i bez těchto dotací, někdy se zárukou Českomoravské záruční a rozvojové banky. Zastavení dotací se nikterak nepromítne do podmínek ani poskytování Renoúvěru Multi," uvedla Hana Vaněčková z Modré pyramidy.

"Opravy a rekonstrukce panelových domů budou pokračovat a s nimi i potřeba tyto akce financovat. Pozastavení dotačního programu v rámci programu Zelená úsporám může omezit počet subjektů, kteří se do rekonstrukce pustí, respektive oddálit jejich rozhodnutí. Protože ale existují i jiné formy podpory, žádného velkého poklesu v počtu poskytovaných úvěrů se neobáváme," uvedl Radko Belada, šéf marketingu pro retailové bankovnictví Komerční banky.

"Úvěry na opravy a rekonstrukce panelových domů, včetně projektů zateplení, poskytujeme až do 100 % projektových nákladů, tedy bez nutnosti použití vlastních prostředků a dotací. Majitelé panelových domů tak mohou realizovat i nadále své projekty s využitím financování veškerých investičních nákladů úvěrem od České spořitelny," uvedla k našemu dotazu Klára Pačesová z České spořitelny a dodala: "Samozřejmě lze předpokládat, že řada investorů odloží realizaci svých projektů a budou vyčkávat na případné znovuotevření dotačních programů."

"Neočekáváme, že by se tato změna výrazněji promítla do poskytování úvěrů na rekonstrukce. Kromě úvěrů pro panelové domy jsou v rámci naší produktové nabídky poskytovány úvěry i pro cihlové bytové domy, u nichž i nadále pokračuje přijímání žádostí o tuto dotaci," uvedla Štěpánka Čepická z Raiffeisen stavební spořitelny.

Dotace...

Podmínky získání dotací na zateplení jsou poměrně tvrdé. Zejména kupříkladu při žádosti o dílčí zateplení v programu Zelená úsporám vyžadují nemalé úspory energie. Ovšem zejména papírové. Je-li kupříkladu dům, do jehož bytů profukuje kolem oken tak, jako by žádná okna neměl, pravděpodobně na dotaci stejně nedosáhne, pokud nezateplí nejen okna. 20% úsporu energie papírově žadatel jen výměnou oken u energeticky náročného domu nedá...

Anketa

Má stát dotovat zateplení panelových domů?

Ano. (34)
 
Ne. (15)
 Celkem hlasovalo 49 čtenářů

Chcete zateplit panelák? Musíte už jen za své! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů