Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chraňte svou nemovitost správně

Chraňte svou nemovitost správně

Vlastní dům nebo byt spolu s vybavením domácnosti je většinou to nejhodnotnější, co vlastníme. Z toho důvodu je určitě namístě tento majetek chránit. Jedna z cest je určitě aktivní ochrana a prevence před nepříznivými událostmi, jako instalace požárních hlásičů, bezpečnostních zámků a podobně.

Druhou, neméně důležitou součástí ochrany nemovitosti je správné pojištění, které sice nezabraňuje nepříznivým událostem, ale řeší jejich finanční následky.

Zatímco v aktivní ochraně jsme často nadmíru zodpovědní a investujeme do ní čas i peníze, v pojištění už dost často pokulháváme. Pořád totiž panují zastaralé názory typu, že pojišťovny stejně nic neplní, že pojištění je příliš drahé a podobné nesmyslné názory. Ve skutečnosti je při neplnění nebo špatném plnění na vině vždy špatně sjednaná pojistná smlouva.

Co je tedy klíčové u takového pojištění a jak pojistnou smlouvu na svou domácnost a nemovitost správně sjednat? Jaký je vůbec rozdíl mezi nemovitostí a domácností?

Pojištění nemovitostí: Chrání naši nemovitost před škodami, které v případě nepříznivé události vzniknou nám, přičemž nemovitostí se rozumí veškeré stavební součástí našeho domu či bytu a vše, co je s nimi pevně spojené. V praxi jde o zdivo, střechu, vanu v koupelně, a další. Říká se, že kdybychom pomyslně otočili naši nemovitost vzhůru nohama, tak právě to co nevypadne vlivem gravitace, je součást nemovitosti. Jde o majetkové pojištění, kde pojišťujeme svůj vlastní majetek a pojišťujeme jej na tzv. Novou cenu, to znamená na takovou částku, abychom si v případě škody pořídili tento majetek nový. Nejlepší příklad škody na majetku může být požár, kdy naše nemovitost lehne popelem nebo třeba vichřice, která nám z rodinného domu odnese střechu.

Pojištění domácnosti: Chrání veškeré vybavení naší domácnosti před jeho zničením nebo odcizením. Domácnost je to, co by při pomyslném otočení bytu vzhůru nohama spadlo na zem. Jde o nábytek, oblečení, elektroniku, vybavení kuchyně a další věci. Opět jde o majetkové pojištění a opět pojišťujeme na Novou cenu.

Pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti: Tady už se jedná o pojištění odpovědnosti, tedy že se tím kryjeme před způsobením škody třetí osobě. A když jde o odpovědnost z držby nemovitostí, jde o škodu, kterou může způsobit naše nemovitost. Jelikož taková škoda může být trochu hůře představitelná, řekneme si pár příkladů. Například jde o vytopení domácnosti pod námi, v případě, že žijeme v panelovém domě a praskne nám někde trubka nebo vyteče pračka. Rodinný dům například může způsobit škodu, v podobě padajícího ledu nebo sněhu ze střechy, který někoho zraní, nebo zničí majetek.

Pojištění občanské odpovědnosti: Jedná se o škodu, kterou způsobíme třetím osobám ve svém občanském životě. Dospělý člověk by měl být dost zodpovědný, aby se mu to nestalo. Tím není řečeno, že tato položka není pro dospělého důležitá, ale mnohem důležitější je v případě, že máme děti nebo zvířátko, které už škodu bohužel způsobit dovede.

To bylo obecné shrnutí pojištění nemovitostí se všemi součástmi a teď tedy jak takovou pojistku správně sjednat.

Nejdůležitější je správně nastavit pojistnou částku. Musí jít o opravdovou hodnotu naší domácnosti a nemovitosti. V případě podpojištění bychom byli velice nemile překvapeni sníženým plněním a naopak při přepojištění bychom zbytečně platili více, než musíme.

A kde se kvalitní pojištění pohybuje cenově? U průměrného bytu v hodnotě 1 milion korun zaplatíme za kvalitnější pojištění nemovitosti, domácnosti i odpovědnosti okolo 2000 Kč ročně. U rodinného domku v hodnotě 3 mil. to bude okolo 4 000 Kč ročně. V praxi se tedy bavíme o stokorunách měsíčně, které nás v případě nepříznivé události spolehlivě ochrání před drtivými finančními následky.

Chraňte svou nemovitost správně >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 27.04.2016 00:00 Nájemníci podceňují pojištění. Často jim zbydou jen oči pro pláč

Pojištění domácnosti se netýká pouze majitelů či pronajímatelů nemovitostí. Pokud je vlastníkem vybavení nájemník,  je v jeho zájmu si majetek pojistit. Spoléhat se na to, že domácnost pojistí pronajímatel, se nemusí vyplatit. Zapomínat by neměl ani na pojištění odpovědnosti. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
banner-investujeme-ceskych100

Zbyněk Prim | 09.03.2016 00:00 Proč neuzavírat pojištění s hypotečním úvěrem

Banky se všelijak snaží zvýšit svou ziskovost tzv. cross-sellingem, tedy přidáváním dalších a dalších produktů ze „své či partnerské stáje“, aby z klienta vytěžily maximum. Rozumějme maximum jeho peněz. Zmiňme například nutnost běžného účtu, oblíbené vnucení kreditních karet či „pojištění schopnosti splácet“. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 10.03.2016 06:47

Patrik Nacher | 04.01.2016 00:00 Pojištění schopnosti splácet… pouhé placebo?

Hra na slepou bábu – aneb hledáme jistoty tam, kde nejsou a kde je lze jen těžko najít – představme si placebo efekt ve světě pojištění. Názorný příklad – pojištění (ne)schopnosti splácet. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 31.12.2015 00:00 Cizí neštěstí, naše radost aneb Silvestrovské střípky z pojištění

Nic nepotěší víc než cizí neštěstí. Zvláště když je vtipně podané. Alespoň operátoři pojišťoven se nenudí, když jim klienti hlásí pojistné události. Pobavte se na nejvtipnějších hláškách za uplynulý rok… a nezapomeňte si svou domácnost pojistit, ať můžete příští rok přispět i svou pojistnou událostí do mlýna. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 09.12.2015 00:00 Chaty už se nevykrádají jako dříve, i tak je třeba se chránit

S příchodem zimy se chataři pomalu vracejí do svých trvalých domovů. Chaty zející prázdnotou byly vždy rájem zlodějů, v posledních letech ale počet vloupání do těchto objektů klesá. Zkušených a důmyslných zlodějů je však stále dostatek a ani sebelepší zabezpeční a bdělý soused jim nemusí plány překazit. Zapomenout na pojištění se proto nemusí vyplatit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (812)
 
Ne. (1321)
 
Nevím. (29)
 Celkem hlasovalo 2162 čtenářů