Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Chybné rozhodnutí mikropůjčku prodraží

Chybné rozhodnutí mikropůjčku prodraží

Mikropůjček na českém trhu v posledních měsících rapidně přibývá. Lidé stále častěji hledají rychlá a snadná řešení svých finančních potíží. Mikroúvěry určitým krátkodobým východiskem z finančních problémů být mohou, ale pouze za předpokladu, že neslouží jako záplata na jiné dluhy a mezi deseti tisíci poskytovateli si dobře vyberete. Jak se orientovat v hustém lese poskytovatelů mikroúvěru?

Mikropůjčkami jsou označovány úvěry do pěti tisíc korun. Požadavky na jejich žadatele jsou minimální, poskytovatelé nevyžadují ručitele a navíc máte peníze k dispozici téměř v mžiku. Hlavním rozdílem oproti klasickým úvěrům je, že mikropůjčky neupravuje zákon o spotřebitelském úvěru. Poskytovatelé tak mají větší volnost. Žadatel nemůže odstoupit od smlouvy v zákonné čtrnáctidenní lhůtě a nemůže ani půjčku předčasně splatit. Poskytovatel zase nemusí například uvádět roční procentní sazbu nákladů (RPSN) ve smlouvách. Zájemce o mikropůjčku proto musí poskytovatele dobře zhodnotit.

Mikropůjčky se i přesto staly hitem poslední doby, spotřebitelé si již rozpůjčovali více než 25 miliard korun. Menší částky často svádí k mylnému pocitu, že s půjčkou na tak malou částku, o nic nejde. Falešný pocit bezpečí vás ale může vést k unáhleným krokům a následně k velké katastrofě, pokud si špatně zvolíte, od koho si půjčíte.

Rozdíly v  sankcích i tisíc korun za 15 dní

Ceny půjček se liší poskytovatel od poskytovatele. Někteří poskytovatelé, aby nalákali klienty, nabízejí první půjčku na 30 dní zdarma, ale každá další je již zpoplatněna. Za půjčku ve výši tisíc korun na 30 dní zaplatíte například 33 korun u Japonské půjčky, u VIA sms 276 korun a u Ferratum dokonce 330 korun. Půjčku ve výši čtyři tisíce korun získáte na 30 dní za 132 korun u Japonské půjčku, ale společnost Ferratum si naúčtuje 1 320 korun.

Pokud půjčku nesplatíte do 30 dnů zaplatíte poplatek za prodloužení. Japonská půjčka si za tisícikorunovou půjčku účtuje 49 korun, ale u společnosti Zaplo je to 290 korun a u společnosti Ferratum to je již 330 korun. Prodloužení půjčky na čtyři tisíce korun může přijít u Japonské půjčky na 196 korun, ale i na 920 korun u společnosti Zapolo a na 1 320 korun u společnosti Ferratum.

Největší a nejčastější riziko se skrývá v sankcích. Neféroví poskytovatelé tak při pozdním uhrazení splátky mohou díky pokutám a úrokům získat zpět až několikanásobnou výši úvěru. Úvěr na tisíc korun při patnáctidenní prodlevě splátky tak podle srovnání analytické společnosti Scott & Rose může přijít na 79 korun, ale i na 500 či 1 100 korun. Zájemce by si měl dát pozor na poskytovatele, kteří za prodlení 15 dní požadují částku, která převyšuje částku půjčky.

Celkové roční náklady na úvěr (RPSN) se mohou u mikropůjček pohybovat v řádu desítek či stovek procent. Tato čísla se sice mohou zdát vysoká, v absolutních hodnotách se ale nejedná o tak závratné částky vzhledem k velikosti půjček. Poskytovatele, který nabízí mikroúvěr s RPSN v tisících procentech, je lepší obejít mílovými kroky.

Poskytovatele si proklepněte

Zjistit si alespoň základní informace o poskytovali mikroúvěru by mělo patřit k základním krokům žadatelů. Rozhodovat by neměly pouze úroky, splátky a sankce z prodlení, ale i další aspekty, které ukazují, zda je poskytovatel bezpečný a fér.  

Rozhodně si prověřte, zda poskytovatel uvádí fungující kontaktní údaje. A i když mohou být smlouvy a všeobecné podmínky poměrně dlouhé, vyplatí se je dočítat až do konce. Může se v nich skrývat kromě neúměrné smluvní pokuty třeba i rozhodčí doložka, kterou se při podpisu připravíte o možnost nezávislého soudního řízení.

Férový poskytovatel úvěrů je takový, který se chová zodpovědně, nabízí produkty bez skrytých poplatků a sděluje zákazníkovi kompletní informace. Stejně tak na něj nevyvíjí nátlakové aktivity. Uvěrová firma musí být dohledatelná s pozitivními referencemi a nechá zákazníka, aby si v klidu přečetl úvěrové podmínky,“ říká Tomáš Konvička, obchodní ředitel Fair Credit.

Dobrý poskytovatel by neměl zanedbat prověření žadatele. Dobrou známkou poskytovatele je členství v registrech Solus či Nebankovním registru klientských informací (NRKI). Vyhněte se poskytovateli, který půjčuje klientům v exekuci, nezaměstnaným či žadatelům bez doložení příjmů, nebo který neumožňuje prodloužení splatnosti půjčky.

„Není to však jen o zodpovědném chování při uzavírání úvěrů, ale, a to zejména v dnešní době, o situacích, kdy zákazník není schopen splácet své závazky. Slušného poskytovatele poznáte podle toho, že se s ním úvěrová společnost chce domluvit na možnostech splácení, ať již odkladem splátek, minimální splátkou či splátkovým kalendářem,“ dodává Tomáš Konvička.

Velké trable může způsobit i malá půjčka. Rozhodnutí o mikropůjčce by se proto nemělo brát na lehkou váhu a poskytovatele dobře vybrat. V žádném případě by ale mikroúvěry neměly pokrývat jiné dluhy ani nahrazovat klasické úvěry. Pomocí mikroúvěrů by se neměly ani obcházet registry, které slouží k vlastní ochraně spotřebitele před předlužením.

„Férový poskytovatel nabízí mikropůjčku za slušnou cenu, s férovými podmínkami a transparentními pravidly. Je nesmyslné brát si předraženou mikropůjčku od poskytovatelů, kteří si za půjčenou tisícikorunu účtují i několik stovek. Na trhu jsou i nabídky, které jsou rozumné a fér, proto je třeba dobře vybírat. Obloukem se vyhněte společnostem, které Vám slibují půjčku bez registrů. Prostudujte si web poskytovatele – zda jsou na něm smluvní podmínky, ceník i tabulka případných sankcí za nesplácení. Pokud na webu informace chybí, radši si půjčte jinde. I když je rychlost poskytnutí lákavá, zkuste si všechny zmíněné informace zjistit a načíst a až pak si půjčit,“ doporučuje Dalibor Kaláb, manažer Japonské půjčky.  

Chybné rozhodnutí mikropůjčku prodraží >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »