EUR 25.155

USD 23.470

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.155

USD 23.470

Exekuce trápí i důchodce. Osobní bankroty ale nevyhlašují

 


 

Nejčastějším důvodem zadlužení seniorů je špatný propočet plnění, které musí odvést věřitelům dříve, než dojde k poklesu jejich příjmů v důsledku důchodu. „Dalším důvodem je to, že kvůli ztrátě zaměstnání požádají o předčasný důchod a opět nemají dostatečnou finanční rezervu pro případné splácení předchozích závazků. Možností, jak se senioři dostávají do finančních problémů, je také situace, kdy jsou před nástupem do důchodu dlouhodobě nezaměstnaní a finanční rezervu vyčerpají. Nezřídka se také stává, že se zadluží ve snaze pomoci svým dětem,“ řekl Jan Malý, ohlášený společník společnosti VPI CZ, v.o.s.

Vyhlášením osobního bankrotu důchodci své problémy neřeší

Senioři insolvenční návrhy nepodávají, často o takové možnosti totiž ani nevědí. Osobní bankrot vyhlašují spíše mladší ročníky, a to lidé ve věku od 28 do 50 let. Přitom oddlužení seniorů je jednodušší, než u lidí produktivního věku.

U této skupiny lidí nenastává mnoho životních událostí, jako je například narození potomka, ztráta zaměstnání nebo majetková trestná činnost, které nejrůznějším způsobem zasahují do průběhu insolvenčního řízení. Jejich řízení tak většinou bez výraznějších komplikací směřuje k vyřešení finanční situace,“ vysvětlil Jan Malý.

Mnohem jednodušší je i výpočet možnosti oddlužení seniorů. Od ČSSZ dostávají důchodci stálý příjem, takže je hned jasné, zda u nich insolvence bude možná, či nikoli.

Počet osobních bankrotů mírně roste

I když senioři osobní bankroty nevyhlašují, jejich počet roste. V září bylo vyhlášeno 1 549 osobních bankrotů, a to je o 15 více než v srpnu. V průměru bylo v tomto roce za jeden měsíc vyhlášeno 1 637 osobních bankrotů. Ve stejném období loňského roku to bylo 1 571 bankrotů. Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 19 758 osobních bankrotů, což je o 1 058 bankrotů více než v předchozím období. Meziročně se počet osobních bankrotů zvýšil o 6 %, což je podstatně méně než v předchozích obdobích.  Vyplývá to z analýzy Czech Credit Bureau, která se problematikou bankrotů dlouhodobě zabývá.

REKLAMA

Vzhledem k vývoji osobních bankrotů v letošním roce předpokládáme, že jejich počet za rok 2014 bude jen o málo vyšší než za rok 2013 a bude oscilovat kolem 20 000. V letošním roce bylo od ledna do září vyhlášeno 14 729 osobních bankrotů, ve stejném období loňského roku to bylo 14 136 osobních bankrotů,“ uvedla analytička CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Počet návrhů na osobní bankrot dosáhl v září výše 1 680, a to je o 32 více než v srpnu. V průměru bylo v letošním roce podáno 1 860 návrhů na osobní bankrot. Za posledních 12 měsíců bylo podáno 24 023 návrhů na osobní bankrot, což je o 1 379 návrhů méně než v předchozím období. Meziročně se počet návrhů na osobní bankrot o 5 % snížil.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *