EUR 25.230

USD 23.714

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.230

USD 23.714

Koupit byt v osobním, nebo družstevním vlastnictví? Oboje má své mouchy

 


 

Vybíráte ten správný byt pro vaši rodinu, otevřete slibně vyhlížející nabídku a najednou zjistíte, že byt je družstevní. Nemusíte hned inzerát zavírat. Zjistěte si další informace, než přenecháte hezký byt jiným zájemcům.

Pokud plánujete vzít si na koupi družstevního hypoteční úvěr, nemůžete danou nemovitostí ručit. Jenže můžete dát do zástavy případně jinou nemovitost. Jestliže takové možnosti nemáte, zjistěte si, kdy je možné převést byt do osobního vlastnictví. V případě, že to bude možné do jednoho roku, zeptejte se v bance, zda vám poskytne předhypoteční úvěr.

Předhypoteční úvěr je sice dobré splácet co nejkratší dobu, protože splácíte pouze úrok z hodnoty úvěru, ale nesplácíte jistinu. Jenže aspoň vám taková možnost pomůže překlenout dobu, než si družstevní byt převedete do osobního vlastnictví. Předhypoteční úvěr zanikne tehdy, když byt získáte do osobního vlastnictví a vložíte k němu do katastru nemovitostí zástavní právo ve prospěch banky. Předhypoteční úvěr se pak splatí hypotečním úvěrem.

Velkou výhodou družstevního bytu je nižší cena oproti nemovitosti v osobním vlastnictví. Inzeráty je ale třeba dobře rozklíčovat. Na konci popisu dané nemovitosti může být informace o nesplacené anuitě.

Anuitní splátka může činit i několik set tisíc korun. Pokud je však anuita splacená a družstvo souhlasí s prodejem bytu do osobního vlastnictví během jednoho roku, může se jednat o velice výhodnou koupi.

REKLAMA

V souvislosti s nákupem nového bytu řeší kupující jeho dispozice, velikost, lokalitu apod. To jsou body, ve kterých má většinou vcelku jasno. Složitější rozhodování přichází s volbou druhu vlastnictví. Zda je lepší koupit byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nelze jednoznačně určit. S klienty proto vždy individuálně probíráme jejich představy a na jejich základě doporučujeme optimální variantu,“ říká Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny.

Pozor na anuitu u družstevních bytů

Velkou výhodou družstevního bytu je nízká cena, ale nezapomeňte do výsledné částky započítat nesplacenou anuitu. Ta může činit i několik set tisíc korun. Pokud je však anuita splacená a družstvo souhlasí s prodejem bytu do osobního vlastnictví během jednoho roku, může se jednat o velice výhodnou koupi. Na takový byt vám totiž některé banky půjčí, aniž byste museli ručit jinou nemovitostí.

Na cenu nemovitosti má vliv také daň. V případě družstevního totiž z právního hlediska nejde  bytu o klasický nákup nemovitosti, ale jen o převod členských práv. Nový majitel tedy není nucen, státu odvádět daň z nabytí nemovitých věcí, která činí čtyři procenta z nabývací hodnoty nemovitosti. Při převodu družstevního podílu se platí pouze poplatek za převod v řádu tisíců korun.

„Některá družstva si tento poplatek neúčtují, ale některá ho zase mají hodně vysoký. Nový majitel by si měl jeho výši zjistit předem, aby nebyl nemile překvapen. Stejně tak by si měl ověřit, zda se na družstevní byt nevztahuje ještě splátka anuity,“ doporučuje Martin Němeček.

REKLAMA

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *