EUR 25.320

USD 23.408

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.320

USD 23.408

Text: Zbyněk Drobiš

27. 05. 2016

0 komentářů

Nájemní vztahy: Obnovení nájmu bytu po jeho skončení

 


 

Úprava nájemních vztahů doznala podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku. Jaké jsou výpovědní důvody pronajímatele ke skončení nájmu bytu uzavřeného na dobu určitou i neurčitou: „Z jakých důvodů může pronajímatel vypovědět nájem bytu“.

Zákonné ustanovení

Nový občanský zákoník stanovuje, že pokračuje-li nájemce v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, a pronajímatel nevyzve v této době nájemce, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve, nejvýše ale na dobu dvou let; to neplatí, ujednají-li si strany něco jiného. Rovněž je stanoveno, že výzva k opuštění bytu vyžaduje písemnou formu.

Jaké výpovědní důvody pronajímatele se vztahují k nájmu bytu pouze na dobu neurčitou? Více se dočtete v článku „Kdy lze vypovědět nájem bytu sjednaný na dobu neurčitou“.

Účel úpravy

Uvedené ustanovení o obnovení nájmu bytu se bude vztahovat nejčastěji na situace, kdy byl mezi pronajímatelem a nájemcem sjednán nájem bytu na dobu určitou. Následně doba sjednaného nájmu bytu uplyne, nájemce však pokračuje v užívání bytu a pronajímatel tuto skutečnost mlčky přejde (písemně nevyzve nájemce k opuštění bytu) po dobu alespoň tří měsíců. Nájem bytu se tak automaticky obnoví na tutéž dobu, na kterou byl dříve sjednán, nejvýše na dobu dvou let.

Zákonné ustanovení o obnovení nájmu bytu se může vztahovat i na případ skončení nájmu bytu výpovědí, kdy je však pronajímatel nečinný po uplynutí výpovědní doby. Pronajímatel by měl zaslat písemnou výzvu k opuštění bytu prokazatelnou formou tak, aby v případném sporu unesl důkazní břemeno o zaslání této výzvy nájemci.

REKLAMA

Nový občanský zákoník vymezil nové ustanovení pro ochranu práv nájemce jakožto slabší smluvní strany. Lze platně sjednat smluvní pokutu v nájemní smlouvě ve prospěch pronajímatele? A na jaká zakázaná ujednání je třeba dávat pozor? Více se dočtete v článku „Zakázaná ujednání aneb Co vám v nájemní smlouvě neprojde“. 

Sankce za nedostatečnou aktivitu

Důvodová zpráva k novému občanskému zákoníku uvádí, že dané ustanovení je určitou sankcí za nedostatečnou aktivitu pronajímatele, přičemž tříměsíční lhůta je dostatečně dlouhá k jednání pronajímatele. Jedná se o promítnutí zásady „právo náleží bdělým“.

V případě řešení obdobné problematiky doporučujeme konzultovat s právníkem k posouzení veškerých aspektů vašeho případu, a to s ohledem na vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Ač se to nemusí zdát, nájmy v reálném vyjádření poklesly

Nájemné v Česku se od roku 2010 zvýšilo v průměru o polovinu. Úvahy související se změnami cen nájemného musí zohlednit inflaci a růst příjmů. A nejen to. Analytik Petr Bartoň na základě analýzy veřejně dostupných dat zauvažoval, jak se od roku 2010 zvyšovaly nájmy v Česku. Zjistil, že nominální nájmy byly v prosinci 2023 o […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

06. 03. 2024

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *