Ve třetím čtvrtletí ceny nemovitostí stagnovaly. Pozemky mírně rostou

Monika Hrušová

Během třetího čtvrtletí ceny nemovitostí nezaznamenaly žádné velké změny. Podle HB Indexu Hypoteční banky ceny bytů a rodinných domků zaznamenaly růst o 0,2 procentního bodu a ceny pozemků pokračovaly v pozvolném setrvalém růstu, tentokrát o 0,9 pcb.

Při prodeji nebo nákopu nemovitosti samozřejmě záleží první řadě na lokalitě. V Praze se ceny bytů nehýbou. Je to hlavně kvůli trvalé a relativně vyvážené poptávce a nabídce. Obecně je realitní trh v Praze silnější, než v ostatních lokalitách. Mimo hlavní město šli tedy prodejci s cenou o něco níž, ale ani tyto poklesy nejsou žádnou markantní změnou.

„Ceny bytů v Praze v uplynulém čtvrtletí prakticky stagnovaly. Oproti tomu mimopražské regiony zaznamenaly větší pohyby. Ve Středočeském kraji došlo k mírnému zvýšení cen, Plzeňský a Jihomoravský kraj naopak zaznamenaly mírný pokles. Na Vysočině, v Moravskoslezském a Libereckém kraji mírně vzrostly ceny starších zděných bytů, zatímco u těch panelových stagnovaly,“ uvedl Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Podle HB Indexu nejvíce rostly ceny malometrážních bytů. Naopak ceny u velkých bytů 4+kk nebo 4+1 mírně klesly. Uplynulé čtvrtletí také přálo novostavbám, respektive větší poptávce po nich. Lidé si chtěli koupit nové byty hlavně v Praze, kde byla poptávka tažena například zájmem cizinců, ale také v Brně. Ceny novostaveb v Praze v segmentu 40 – 50 tis. Kč / m2 vzrostly o dvě až tři procenta.

Kupující se stále pohlížejí hlavně po menších bytech, tedy o rozloze 2+1 a o velikosti kolem 60 m2. Výhodou těchto bytů je, že i když patří mezi ty menší a často se kupují jako startovací, dá se v nich bydlet i s jedním malým potomkem a využít tak nemovitost delší dobu. Takové byty se také dobře prodávají jako investice na okamžitý pronájem a do budoucna pro své potomky.

Rodinné domy stagnují už tři roky

Od ledna 2010, kdy vznikl HB Index se ceny rodinných domů prakticky nepohnuly ani o jedno procento. „Na trhu je možné vysledovat stagnaci poptávky po standardních rodinných domech. Velmi malý zájem trvá i o dražší domy nad pět milionů korun, v Praze nad osm milionů. I nadále je velký zájem o RD vhodné k rekonstrukci a o rekonstrukce a výstavbu energeticky úsporných domů, což je způsobeno také vlivem dotačních programů. I přes celkové zvrácení trendu poklesu cen však přetrvával negativní lokální vliv letošních červnových povodní na cenový vývoj,“ vysvětluje Petr Němeček.

Ceny nemovitostí ovlivňuje jak politická situace, tak i přírodní katastrofy. V červnu tak změnily hodnoty pozemků ničivé povodně. Na severu Čech se v podstatě zastavil realitní trh kvůli rasovým nepokojům.

„Povodně v uplynulém čtvrtletí lokálně ovlivnily také ceny pozemků. Menší zájem byl jak o lokality se zvýšenou hrozbou povodní a záplav, tak i o ty se špatnou dopravní dostupností. Největší poptávka byla naopak o lokality v okrajových částech a okolí velkých měst. Pozemky nadále vnímáme jako výhodnou formu investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady. Navíc HB INDEX již přes 2 roky vykazuje trvalý mírný růst cen pozemků, od roku 2010 přes 15 procent. Celkově se pak jedná o nejstabilnější segment v oblasti rezidenčních nemovitostí,“ říká k jejich cenám Petr Němeček.

 

Anketa: Klesnou ještě ceny bytů v důsledku krize?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *