EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

Zjednodušení stavebního zákona se zatím nekoná. Výbor Senátu novelu odmítl

 

Novela stavebního zákona měla zjednodušit stavební povolení od stavby rodinného domku až po nové dálnice. Kdo se těšil na nové úpravy zákona ohledně staveb, bude mít možná smůlu. Senátoři z Ústavně právního výboru Senátu zákon odmítli a až na konci května se ukáže, zda novela projde, či nikoli.

Loading



 


Nový stavební zákon má své příznivce, ale i odpůrce. Proti sobě teď stojí zastánci zákona a zejména ekologické organizace. Těm vadilo, že do povolování staveb budou moci mnohem méně mluvit. „Jednalo by se o největší omezení občanských práv po roce 1989,“ tvrdí občanské sdružení Zelený kruh, které zastřešuje protest proti novele.
Například senátor Michael Canov (STAN) zákon odmítá: „Zdá se mi nedokonalý, příliš omezuje práva ostatních účastníků. Hrozí řada ústavních sporů.“
Zastáncem zákona je prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš, který se nechal slyšet, že je pro něj velké zklamání, kam se projednávání dostalo. Povede to podle něj k tomu, že se nebude stavět skoro nic.

Co by se mělo změnit?

Novela stavebního zákona by měla například povolit, aby všechny rodinné domy bez ohledu na zastavěnou plochu, mohly být postaveny jen na ohlášení. Ohlášení je v podstatě zjednodušené stavební povolení. Ubyla by tedy administrativa a řešení stavebního povolení by se zkrátilo.
Mnout si ruce by si mohli také kutilové. Stavební zákon navrhuje, aby svépomocí mohla být postavena jakákoli stavba. Momentálně totiž platí omezení, že sami si můžete postavit dům se zastavěnou plochou do 150 metrů čtverečních. Na větší zástavbu je potřeba si najmout stavební firmu.
I když by developerům mělo pomoci plánované sloučení územního a stavebního řízení do jednoho, někteří nepřijetí zákona vítají. Přitom i papírování by se developerům zkrátilo třeba i na polovinu.
„Senátoři mají velkou šanci ukázat svou prospěšnost a napravit nedostatky novely stavebního zákona, kterou jim poslali kolegové z poslanecké sněmovny. Navržená norma totiž vůbec neřeší největší nešvar českého stavebnictví – právně závazné, nicméně nevymahatelné, lhůty pro úředníky. Ti tak s rozhodnutím často otálí i více než rok,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.
„Novela by měla vyřešit také vliv místních politiků na rozhodování stavebních úřadů. Stavební úřady jsou nyní sice formálně oddělené od místní samosprávy, ale fakticky jsou jí ovlivňovány,“ doplňuje Korec.
Stavební zákon by mohl být přínosem nejen pro běžného člověka, developera, ale i pro stát. Respektive pro stavbu dálnic. Kdyby došlo ke sloučení územního a stavebního řízení spolu s procesem EIA, zabránilo by se tak komplikacím zdržujícím stavbu dálnic. Právě kvůli nim se dokončila dálnice D8 teprve loni a stále není hotový Pražský okruh nebo D35.

Stavební zákon má ještě šanci

Senátoři mají o zákonu hlasovat ke konci května. Zastánkyně novely Karla Šlechtová se na schůzi chystá a ráda by senátory přesvědčila, aby normu schválili. Pokud neuspěje, bude k přehlasování Senátu potřeba 101 poslanců.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *