Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Člen představenstva FINEP CZ Pavel Rejchrt komentuje situaci na realitním trhu

Autor: | 18.11.2009 16:00 | Kategorie: Realitní makléř | Komentáře zakázány komentářů

:Za posledních 15 let tedy nebylo delší období, kdy by se realitní trh vyvíjel přirozeným způsobem. To samozřejmě jednou muselo skončit a každý, kdo se realitním trhem dlouhodobě zabývá a přemýšlí v delším časovém horizontu, musel podobný vývoj očekávat," říká v rozhovoru Pavel Rejchrt.

Realitní trh již více než rok prochází výrazným ochlazením. Byl pro vás tento vývoj překvapivý?

Od počátku poklesu poptávky po novém bydlení říkáme, že jsme tento vývoj očekávali. Není to jen laciný argument, kterým bychom se chtěli prezentovat jako věštci, kteří všechno věděli předem. Na realitním trhu se pohybuji již 15 let a neznám za tu dobu období, které by nebylo nějakým způsobem deformované. Do poloviny 90. let se stavělo především takzvané podnikatelské baroko. Tento typ domů stavěli podnikatelé, kteří po roce 1989 získali první velké peníze. Jak víme, řada z nich je často fi nancovala z úvěrů, které následně nespláceli. To bylo první vychýlení trhu, které nebylo přirozené. Poté přišly první hypotéky a velký boom v nové výstavbě. Po hypotékách přišel vstup do EU. Se vstupem do EU k nám přišly dva druhy investorů. Jedni byli investoři - developeři, tedy naše konkurence, kteří sem přišli vydělat a zvedli tak ceny pozemků. Druhou skupinou byli investoři, kteří začali do země, kde byly levnější ceny než v ostatních státech EU, investovat. Což opět vyhnalo ceny nahoru. Pak přišla změna v DPH. Ta výrazně zvýšila poptávku po bydlení. Za posledních 15 let tedy nebylo delší období, kdy by se realitní trh vyvíjel přirozeným způsobem. To samozřejmě jednou muselo skončit a každý, kdo se realitním trhem dlouhodobě zabývá a přemýšlí v delším časovém horizontu, musel podobný vývoj očekávat.

Dopady krize realitní trh výrazně proměnily. V čem především?

Myslím, že jsou zde dvě věci, které se málo zmiňují a jsou důležité. Ochlazení poptávky výrazně posílilo roli klientů. Dnes musíte klientovi nabídnout celý komplex služeb spojený s vyhledáním, prodejem, koupí a fi nancováním bytu. Perfektní musí být také služby poté, co si klient byt koupí. Samozřejmě to klade na developery výrazné kvalitativní nároky, na druhé straně to přispívá k pročištění trhu – takovýto rozsah služeb může nabízet jen silný developer. Jsem přesvědčen, že FINEP je jedním z nich. Výsledkem vývoje v posledních měsících, kdy se výrazně zostřil konkurenční boj, je ale bohužel určité zmatení klienta. Ten je nyní zahlcen obrovským množstvím informací, mezi kterými není v podstatě možné porovnat ceny jednotlivých bytů. Je pro něj velmi obtížné zjisti fi nální cenu a zjistit tak, kolik za byt skutečně zaplatí. Moje doporučení za FINEP je jednoduché – přijďte k nám osobně a porovnejte naše ceny s konkurencí.

Jak vidíte budoucnost realitního trhu?

Podle našeho názoru přežijí dva typy developerů. Jedni jsou takzvaní činžákoví developeři. Ti, kteří dělají třešinky na dortu. Svojí práci dělají dobře, mají krásné produkty. Nemají důvod se tlačit do nějakého rizika. Určitě přežijí, pokud neudělají chybu. Druhá skupina jsou velcí developeři, jako jenapříklad FINEP, kteří pohltí malé developery, kteří udělali tu chybu, že si buď vzali velké úvěry, anebo nakoupili drahé pozemky bez změny územního plánu. Pokud udělali obě chyby najednou, tak mají velký problém.

FINEP byl jedním z iniciátorů akce, která vyzývala stát k tomu, aby aktivně vstoupil do vývoje na realitním trhu – proč by to měl dělat?

Situace na realitním trhu neovlivňuje jen podnikání developerů, ti vedle své přirozené snahy být v zisku, plní také částečně sociální službu. Bytový fond stárne a nevyhovující byty musí být nahrazeny novými. Ty musí někdo postavit, zároveň musí jít do značného podnikatelského rizika, protože příprava projektů trvá několik let. Zahrnuje jednání s představiteli města nebo městské části, jednání s bankami, projektování, samotnou výstavbu nebo také marketing projektu. To jsou obrovská rizika, proto je důležité, aby realitní trh fungoval kontinuálně v určité rovnováze a nebyl uměle deformován. S příchodem krize vznikla z velké části umělá situace, kdy se poptávka najednou mimořádně ochladila a v podstatě zmizela ochota bank výstavbu nových bytů fi nancovat. Důsledkem bude opětovný výpadek na straně nabídky nových bytů a růst jejich ceny pro koncové zákazníky. Jsme přesvědčeni, že poptávka po novém bydlení tady ve skutečnosti existuje, nezmizela, pouze byla z velké části uměle snížena. Náš návrh byl, aby do této situace vstoupil stát jako garant, který pomůže situaci uvést do normálního stavu. Mohl by se například zaručit za bankovní úvěry a jako záruka mu mohou sloužit byty v daném projektu, které může využít k sociálnímu bydlení.

Lze říci, kolik lidí v developmentu dnes pracuje a o jak velký segment ekonomiky jde?

Developeři nejsou velkými přímými zaměstnavateli, ale jejich podnikání zaměstnává velké množství lidí v dodavatelských fi rmách. Stavební fi rmy a výrobci stavebního materiálu to už je samozřejmě velmi významný segment ekonomiky. Jejich zaměstnanci přišli v důsledku časově omezené deformace trhu o práci a často spadli do sociálního systému, jehož náklady hradí stát. To je samozřejmě další významný sociální důsledek současné uměle vytvořené situace. Hodně se mluví o tom, že jsou ceny bytů na svém dně. Co si o tom myslíte? Jsme přesvědčeni, že ceny jsou skutečně na svém dnu. Marže stavebních fi rem šly dolů, marže dodavatelů stavebních materiálů jsou téměř na nule, to samé u developerů. Prostor pro to, aby šly ceny dolů, tady není.

V příštím roce oslaví FINEP 15 let své existence. Vy jste byl u jeho založení – jak se realitní trh během té doby proměnil?


Proměnil se ve dvou hlavních oblastech. Výrazně se zvýšila kvalita bydlení – zlepšila se práce architektů, kvalitnější jsou dispozice bytů, použité technologie, zásadně se zlepšily koncové prvky, jakou jsou například povrchy a podklady, zlepšily se standardy bytů. Druhou oblastí jsou služby, které dnes developer nabízí. Vzpomínám si, jak jsem před lety kupoval byt na hypotéku a strávil na tom obrovské množství času. Nikdo mi nebyl schopen říci, jaké dokumenty si musím opatřit. Nejdříve jsem se musel prokousat informacemi od hypoteční banky, pak jsem jednal o podmínkách pojistné smlouvy, tu mi následně makléř ztratil, dále jsem musel řešit, jak prodat nemovitost ve které jsem bydlel a získané peníze použít na koupi nového bytu, všechno samozřejmě sám a ve svém volném čase. Dnes developer vše kompletně zajistí, včetně právního zajištění, a ušetří klientovi minimálně tři pracovní dny. To je obrovská kvalitativní změna. Dnes navíc zájemci o nové bydlení znají historii developerů, mohou vidět jejich realizované projekty a posoudit zkušenosti jejich klientů a mají tak své rozhodnutí o výběru developera o co opřít.

Děkujeme za rozhovor.

Člen představenstva FINEP CZ Pavel Rejchrt komentuje situaci na realitním trhu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (376)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 538 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »