Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


ČMSS dosáhla v roce 2011 rekordních tržních podílů ve spoření i v úvěrech

Autor: | 02.02.2012 15:08 | Kategorie: Stavební spoření | Komentáře zakázány komentářů

V roce 2011 Českomoravská stavební spořitelna znovu upevnila své vedoucí postavení na trhu. Výsledkem obchodních činností ČMSS jsou rekordní tržní podíly.

„Navzdory nepříznivé situaci na trhu dosáhla Českomoravská stavební spořitelna v celkové cílové částce nejvyššího tržního podílu v historii a v celkovém objemu poskytnutých úvěrů zaznamenala nejvyšší tržní podíl za posledních 10 let,“ uvedl místopředseda představenstva ČMSS Manfred Koller. Zároveň se ČMSS svými výsledky řadí mezi nejvýkonnější stavební spořitelny v Evropě a měřeno velikostí bilanční sumy také mezi největší finanční instituce v České republice. 

Trhu stavebního spoření dominovaly úvěry od Lišky

Podle kvalifikovaných odhadů tržní podíl ČMSS v objemu úvěrů poskytnutých za rok 2011 dosáhl 56,2 procenta. Velmi významnou skutečností přitom je, že meziročně ČMSS dokázala tento tržní podíl zvýšit o 9,6 procentního bodu.

Během dvanácti měsíců roku 2011 poskytla ČMSS svým klientům na bytové potřeby 46 757 překlenovacích úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření v celkovém objemu 27 miliard korun. 

Ve financování bydlení je ČMSS dlouhodobě nejvýznamnějším hráčem na českém trhu

Od vstupu na český trh do konce roku 2011 si právě do ČMSS lidé přišli pro téměř 883 tisíc překlenovacích úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření v objemu, který se přibližuje rekordní hranici 270 miliard korun. O tom, že stavební spoření plní své poslání, vypovídá jeho podíl na nové bytové výstavbě. S přispěním úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami bylo vystavěno po roce 1993 téměř 250 000 nových bytů nebo rodinných domů, což představuje 49 procent z celkového počtu 512 262 nových bytů dokončených v letech 1993 až 2011. Prakticky z poloviny se o tento podíl zasloužily úvěry ČMSS.

Také v nových smlouvách o stavebním spoření potvrdila ČMSS vedoucí postavení

Celková cílová částka smluv o stavebním spoření, které lidé s ČMSS v roce 2011 uzavřeli, dosáhla 113,5 miliardy korun.

Podle kvalifikovaných odhadů si ČMSS tímto výkonem připsala historicky rekordní tržní podíl ve výši 53,1 procenta. „Podstatné je, že cílová částka vyjadřuje budoucí investiční záměry klientů a že právě v této oblasti jsme dokázali meziročně zvýšit tržní podíl o 1,3 procentního bodu,“ komentoval vývoj v této oblasti Manfred Koller.

V období od ledna do prosince 2011 uzavřela ČMSS celkem 283 363 nových smluv o stavebním spoření včetně zvýšení cílové částky.

Dosažený nový obchod se opírá o výkonnost obchodní sítě ČMSS

Nabídku produktů a služeb ČMSS zprostředkovává největší odbytová síť. Její nejvýkonnější složku představují finanční poradci. Aktuálně zabezpečuje potřeby cca 1,8 milionu klientů více než 2700 renomovaných finančních poradců ČMSS.

Od roku 2004, kdy ČMSS nastartovala obchodní ofenzívu, se jejich počet do konce roku 2011 zvýšil o více než 67 procent.

Stavební spoření se může úspěšně rozvíjet i do dalších oblastí

Stavební spoření je aktuálně v politických a odborných kruzích předmětem úvah o jeho širším využití. Stavební spoření je totiž bezpečným a stabilním finančním produktem. Není závislé na kapitálovém trhu a je schopno odolávat ekonomickým výkyvům i krizím. Stabilita stavebního spoření včetně bezpečnosti vkladů jsou také důvodem, proč právě tento produkt požívá v zahraničí značný respekt.

Stabilita systému stavebního spoření je opřena o to, že stavební spořitelny fungují jako specializované banky

Stavební spořitelna a její vedení se orientuje na stavební spoření a poskytuje v úvěrech na bytové potřeby především ty peníze, které si u ní uložili její klienti. To je také důvodem vysoké efektivity a stability stavebních spořitelen. Samozřejmostí je i usnadněná role státu v kontrole a dohledu nad činností spořitelny.

Systém specializace neboli uzavřený systém představuje osvědčený model, který je v České republice aplikován i v pojišťovnictví a penzijním připojištění. Existence uzavřených systémů má své důvody, preferuje maximální sladění produktu s potřebami klientů. Záměr vyjmout stavební spoření z uzavřeného systému je proto neopodstatněný.

Naproti tomu v otevřených systémech, jaký předpokládá návrh novely zákona o stavebním spoření pro univerzální banky, by mohl poskytovatel upřednostňovat ty produkty, které na prvním místě maximalizují jeho užitek.

Ve vztahu ke stavebním spořitelnám jsou v této oblasti navrhované legislativní úpravy disproporční.

Lidé již dnes využívají stavební spoření í jako nástroj zabezpečení na stáří

Specifických životních událostí, u kterých se lidé budou muset ve větší míře spolehnout na své vlastní finanční rezervy, přibývá. Zkušenosti se stavebním spořením vedou ve velké míře lidi k tomu, že ho vnímají nejen jako výhodný spořicí a úvěrový produkt, ale i jako jistotu pro zmiňované specifické situace.

Oblast tzv. životního spoření představuje další možnosti rozvoje stavebního spoření. V politických a odborných kruzích se diskutuje zejména o rozšíření účelovosti stavebního spoření na oblast zajištění financí pro vzdělání a na oblast zajištění na stáří.

Stavební spoření by se tak mohlo využívat nejen na bytové potřeby, ale i na úhradu školného. A navíc by mohlo stavební spoření významným způsobem přispět v oblasti zajištění na stáří.

ČMSS dosáhla v roce 2011 rekordních tržních podílů ve spoření i v úvěrech >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (349)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 501 čtenářů