Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Co je lepší: hypotéka, nebo nájem?

Autor: Jan Valenta | 05.06.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 3 komentáře
Co je lepší: hypotéka, nebo nájem?

Bydlení patří mezi základní lidské potřeby. Vyplatí se nám zadlužit se hypotékou na značnou část života, nebo by přeci jen bylo výhodnější bydlet v nájmu a to, co ušetříme v porovnání s hypoteční splátkou, nějakým způsobem investovat?

Vývoj civilizace byl umožněn především schopností člověka myslet a naplňovat své touhy. Jednotliví lidé však naštěstí touží po různých věcech a právě díky této skutečnosti nejezdíme všichni stejným autem nebo nenosíme stejné oblečení. Ačkoliv má tedy každý jiné potřeby a cíle, existuje minimálně jedno přání, které sdílí většina lidí po celém světě. Tímto přáním je dobře a kvalitně bydlet.

Nabízí se v podstatě dvě základní alternativy bydlení. Tou první je bydlet ve vlastní nemovitosti, o kterou se musíme starat. Druhou možností je nájemní bydlení, kdy nemovitost nevlastníme, ale za obývání majiteli platíme nájemné.

Ne každý má takové štěstí, aby vysněné bydlení zdědil nebo dostal, proto vyvstává otázka, jak koupi nemovitosti financovat. Odpověď je nasnadě – hypoteční úvěr. Tím se však dostáváme na tenký led. Vyplatí se nám zadlužit se hypotékou na značnou část života, nebo by přeci jen bylo výhodnější bydlet v nájmu a to co ušetříme v porovnání s hypoteční splátkou nějakým způsobem investovat? Pojďme si vše propočítat na zjednodušeném příkladu a rozhodnout, která investice je pro nás výhodnější.

Předpoklady

V první fázi si stanovíme jisté zjednodušující předpoklady výpočtu, které však neovlivní vypovídací schopnost. Uvažujme hypotetický byt v činžovním domě o rozměrech přibližně 70m2 v ceně 2 mil. Kč (v logice propočtu na velikosti bytu či umístění nezáleží). V prvním případě budeme tento byt celý financovat hypotečním úvěrem se splatností 20 let, pravidelnou měsíční splátkou a neměnnou úrokovou sazbou. Zanedbáme další dodatečné poplatky týkající se hypotečního úvěru, respektive je promítneme do vyšší úrokové míry.

V druhém případě budeme bydlet v identickém bytě ve stejném činžovním domě (např. přes chodbu) s tím rozdílem, že nebudeme majiteli, nýbrž nájemníky. Rozdíl, o který je nájemné nižší než hypoteční splátka, budeme investovat. Zjednodušením ve prospěch nájemného bude podmínka, že tyto peníze se nám povede investovat a zhodnocovat každý měsíc ve stejné výši, jako je úroková sazba hypotéky, což by v reálném světě pravděpodobně takto jednoduše nešlo. Dosažení shodného výnosu, jako je úroková sazba hypotéky, by totiž vyžadovalo značné investorské znalosti.

Poplatky za elektřinu, vodu, správci domu, a jiné poplatky spojené s užíváním bytu nebereme v úvahu, jelikož jsou pro obě situace shodné. Daň z nemovitosti, kterou bychom museli platit v první variantě, si dovolíme pominout, jelikož její výše je zcela zanedbatelná v porovnání s  investicí.

Vzorce

K výpočtu budeme potřebovat několik nástrojů finanční matematiky. V první řadě vzorec sloužící k výpočtu budoucí hodnoty peněz (BH, častěji FV – future value). Tento vzorec respektuje odlišnou hodnotu peněz v čase a předpokládá, že za dnešní korunu si koupíme více než za korunu za deset let, tudíž abychom mohli koupit za deset let stejně jako dnes, musíme tuto dnešní korunu zhodnotit úročením. Snižování hodnoty peněz v čase je způsobeno především inflací. Současná hodnota peněz se značí PV – present value.i
... úroková sazba,
n ... počet období.

Druhým potřebným vzorcem je umořovatel, pomocí něhož vypočítáme pravidelnou konstantní splátku nutnou k umořování dluhu. Tato splátka je vždy kombinací splátky jistiny (úmor) a úroku. Odvození vzorce je zbytečně složité, my se můžeme spokojit s tím, že vzorec respektuje časovou hodnotu peněz.PV
... současná hodnota dluhu.

Posledním potřebným vzorcem je střadatel, který nám ukáže výslednou částku, kterou budeme disponovat při pravidelném vkládání konstantní sumy po určité období při neměnné úrokové míře.J
... výsledná částka,
A ... pravidelný vklad.

Investice formou hypotéky

Předpokládejme fixní úrokovou sazbu hypotéky 6,5 % p. a. (vzhledem k tomu, že se po dvacet let nebude měnit, lze říci, že její výše je daní za dvacetiletou fixaci). Dále je nutné zohlednit měsíční splácení:

  • počet období n = 20 let * 12 měsíců = 240;
  • úroková sazba pro měsíční splácení iměs= irok/12 = 0,0054 (0,54 % p. m.)

Nyní stačí dosadit do vzorce umořovatel a zjistíme, že měsíčně musíme pravidelně splácet 14 911 Kč.
 Předpokládáme, že tržní hodnota naší nemovitosti bude růst minimálně 3% tempem stejně jako roční míra inflace (ve skutečnosti tržní hodnoty nemovitostí rostou dokonce rychleji). Využitím vzorce pro budoucí hodnotu vypočítáme, jak se nám investice do bytu za dvacet let zhodnotí:     

FV = 2 000 000 Kč * (1+0,03)20 = 3 612 222 Kč.

Samozřejmě nesmíme zapomínat, že hodnota bytu postupně klesá v souvislosti s jeho opotřebením a zastaráváním. Pro náš případ řekněme klesne o 25 % (projektován na 80 let, při zakoupení byl zcela nový). Hodnota naší investice po 20 letech tedy činí: 

3 612 222 Kč * 0,75 = 2 709 167 Kč.

Díky tomuto snížení hodnoty investice z důvodu zastarávání můžeme vynechat náklady na údržbu našeho bytu.

Investice formou nájemného

Měsíční nájemné ve stejném sousedním bytě stanovíme na 11 000 Kč (jedná se o odhad, vzhledem k ceně, rozměrům a stavu bytu). Máme tedy možnost každý měsíc investovat 3 911 Kč, které činní rozdíl mezi splátkou hypotéky a nájmem.

 Budeme-li velmi dobrý investor a povede-li se nám měsíčně investované peníze zhodnocovat reálně ročně o 6,5 % (tedy ve stejné výši, jako je úroková sazba hypotéky), s využitím střadatele zjistíme, že hodnota takto investovaných peněz po 20 letech činí 1 918 036 Kč (reálným zhodnocením myslím skutečné zhodnocení očištěné o inflaci).

 

Hypotéka je výhodnější

Z našeho modelového příkladu jednoznačně vidíme, že budoucí hodnota investice do bytu formou hypotéky převyšuje hodnotu investice v případě nájemního bydlení, a to o 791 131 Kč. Investovat do nemovitosti se tedy vyplatilo. Navíc jsme zanedbali skutečnost, že nájemné i tržní cena nemovitosti v čase také rostou. Započtením těchto údajů by se výhodnost hypotéky ještě zvýšila. Růst nájemného by snižoval disponibilní částku určenou k investování. Naopak růst tržní ceny bytu by zvyšoval budoucí hodnotu investice formou hypotéky. Díky tomu by rozdíl mezi oběma variantami ještě narostl.

Co je tedy výhodnější? Za současných podmínek nezbývá než konstatovat, že zadlužit se hypotékou je z finančního hlediska racionálnější varianta než placení nájemného. Pokud bychom chtěli brát v potaz i další aspekty jako jsou obavy, že nebudeme moci splácet, musíme se uvědomit, že nájemné musíme platit také pravidelně, tudíž se jedná o obdobnou situaci.

Anketa

Je lepší bydlet:

Ve vlastním. (73)
 
V nájemním. (13)
 Celkem hlasovalo 86 čtenářů

Co je lepší: hypotéka, nebo nájem? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

RE: RE: filosofie | 02.07.2008 18:35
RE: filosofie najemnik | 25.06.2008 12:40
filosofie Vojtík | 05.06.2008 01:37

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »