Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Co narušuje trh s nemovitostmi?

Jak mají investoři čelit tváří v tvář rychle se měnícímu trhu s nemovitostmi? Ve zprávě společnosti Colliers International pro rok 2016, nazvané A View from the Top (Pohled shora) odborníci vyhodnocují současnou situaci na trzích a uvádějí různé alternativy, z nichž mohou šikovní investoři těžit. 

Pokud bychom měli vyhodnotit příležitosti pro rok 2016, mohli bychom začít dvěma skupinami údajů – veličiny trhu s nemovitostmi, které se změnily, a ty které ne,“ řekl ředitel výzkumného centra Colliers International pro Evropu, Blízký východ a Afriku (EMEA) Damian Harrington. „Úrokové sazby a očekávání, nízká dostupnost investičního produktu, váha kapitálu zaměřeného na nemovitosti, demografické tlaky a celosvětové úsilí dosáhnout výnosu zůstávají stejné. Naproti tomu mezi faktory, které se změnily, patří základní cena nejlepších nemovitostí, zlepšené podmínky pro zadlužení, zvýšená stavební činnost, ale také větší nejistota v geopolitické a makroekonomické oblasti,“ vysvětlil Harrington.

Nejistota v geopolitické a makroekonomické oblasti znamená pro trh s nemovitostmi v roce 2016 nejvýraznější změnu, a to především v Evropě, kde se od roku 2015 významně zvýšilo ohrožení destabilizující Evropskou Unii. I přes tyto kolísavé podmínky průzkum mezi investory Colliers Global – Investor Outlook – vydaný ke konci roku 2015 poukázal na fakt, že více než polovina globálních investorů plánuje během roku 2016 svá portfolia nemovitostí rozšířit, ačkoli jen necelá polovina má v úmyslu více riskovat.

Větší počet investorů zamýšlejících rozšířit svá portfolia jde ruku v ruce s navýšením objemu kapitálu zaměřeného na nemovitosti. Na trhu, kde se stále zmenšuje množství nemovitostí vhodných k investování, jsou však investoři nuceni uvažovat jak o alternativních typech nemovitostí k investici, tak i o lokalitách, kde nepanuje tak silná konkurence nebo kde je potenciál růstu. Tuto změnu motivují také vnější trendy, jako jsou stárnutí populace, zvyšující se podíl obyvatel žijících ve městech a obyvatel s přístupem k informačním technologiím nebo rušivé role technologií.

V důsledku uvedených skutečností se na evropských trzích zvýšil podíl „alternativních“ aktiv, mezi nimiž jasně vedou investice do rezidenčních nemovitostí. Koncem roku 2015 podíl těchto investic překonal investice do nemovitostí průmyslových a logistických a dosáhl tak v celkovém pořadí třetího místa. S podílem 13,7 % je za investicemi do kancelářských prostor (42,2 %) a do maloobchodních prostor (26,4 %). Podíl investic do průmyslových a logistických nemovitostí (9 %) jen těsně překonal podíl investic do hotelů (8,7 %), čímž celkový podíl investic do alternativních nemovitostí dosáhl 22,4 %. Další změnu způsobila nedostatečná nabídka nemovitostí na trhu – v průběhu roku 2015 po celé Evropě prudce, téměř o 40 %, vzrostly akvizice pozemků a stavebních projektů.

Trh ve střední a východní Evropě ale funguje odlišně. Kancelářské (40 %) a maloobchodní (37 %) prostory sice zůstávají i zde dominantními složkami trhu, ale podíl průmyslových a logistických nemovitostí si suverénně udržel třetí místo – s celoevropskou distribuční silou trhů jako Polsko, Česká republika a Slovensko dosáhl téměř 13 % celkového objemu. Sektor hotelů rovněž v celém regionu také ožil a dosáhl sedmiprocentního podílu na trhu, avšak investice do rezidenčních nemovitostí se na trhu sotva projevily – jejich podíl činil pouhá tři procenta. Tato fakta zdůrazňují, jak odlišně působí obecné vnější trendy na různé trhy v kontextu fungování těchto trhů, místní ekonomiky, kultury, geopolitických skutečností a právních úprav.

Kombinace technologických inovací, demografických tlaků a s tím souvisejících změn ve spotřebitelských vzorcích a chování na pracovišti dává vzniknout nové generaci nemovitostí odvozených od něčeho, co by se dalo souhrnně označit jako ‚velcí narušitelé trhů‘. Nové segmenty jako hotelnictví, zdravotnictví, volnočasové aktivity a vnitroměstské logistické prostory a další nemovitosti se smíšenými účely, jejichž význam po celé Evropě narůstá, pokládáme za legitimní druhy aktiv a stále důležitější investiční příležitosti.

Pronajímatelé kancelářských prostor by se měli inspirovat příkladem zaměstnavatelů, kteří reagují na technologické změny a pružné definice náplně práce. Obstojí vaše kancelářské portfolio v měnících se pracovních podmínkách?

Tento vyvíjející se přístup k zaměstnávání a využívání kancelářských prostor umožňuje vznik mnoha nových příležitostí,“ řekl ředitel Colliers International pro Českou republiku Omar Sattar. „Zvážíme-li nový způsob využití nadbytečných kanceláří, můžeme tak zvolit chytré řešení, i vzhledem ke vzrůstající poptávce po prostorách využívaných pro účely městské logistiky, hotelnictví či různé alternativní účely. Skutečnost, že tuto změnu podporují dlouhodobé elementární faktory včetně významných demografických změn, tržního chování a technologických inovací, dokazuje, že tyto nové příležitosti je třeba brát vážně,“ doplnil Sattar.

Vyhledávání nových příležitostí výše uvedeného typu a jejich pohotové využití je klíčové pro udržení předních pozic i v roce 2016,“ řekl Harrington. „Například strukturální změna a integrace sektorů maloobchodu a logistiky představuje jednu z oblastí, které se rychle mění, postupují dál a vytvářejí tak mnoho nových druhů aktiv. Za úvahu také stojí nové přístupy k maloobchodu, kde se stále více mísí volnočasové činnosti a nakupování a společně tak tvoří cílový zážitek.

Tisková zpráva: Colliers International

Co narušuje trh s nemovitostmi? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (367)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »