EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

20. 05. 2016

0 komentářů

Co narušuje trh s nemovitostmi?

 


 

Pokud bychom měli vyhodnotit příležitosti pro rok 2016, mohli bychom začít dvěma skupinami údajů – veličiny trhu s nemovitostmi, které se změnily, a ty které ne,“ řekl ředitel výzkumného centra Colliers International pro Evropu, Blízký východ a Afriku (EMEA) Damian Harrington. „Úrokové sazby a očekávání, nízká dostupnost investičního produktu, váha kapitálu zaměřeného na nemovitosti, demografické tlaky a celosvětové úsilí dosáhnout výnosu zůstávají stejné. Naproti tomu mezi faktory, které se změnily, patří základní cena nejlepších nemovitostí, zlepšené podmínky pro zadlužení, zvýšená stavební činnost, ale také větší nejistota v geopolitické a makroekonomické oblasti,“ vysvětlil Harrington.

Nejistota v geopolitické a makroekonomické oblasti znamená pro trh s nemovitostmi v roce 2016 nejvýraznější změnu, a to především v Evropě, kde se od roku 2015 významně zvýšilo ohrožení destabilizující Evropskou Unii. I přes tyto kolísavé podmínky průzkum mezi investory Colliers Global – Investor Outlook – vydaný ke konci roku 2015 poukázal na fakt, že více než polovina globálních investorů plánuje během roku 2016 svá portfolia nemovitostí rozšířit, ačkoli jen necelá polovina má v úmyslu více riskovat.

Větší počet investorů zamýšlejících rozšířit svá portfolia jde ruku v ruce s navýšením objemu kapitálu zaměřeného na nemovitosti. Na trhu, kde se stále zmenšuje množství nemovitostí vhodných k investování, jsou však investoři nuceni uvažovat jak o alternativních typech nemovitostí k investici, tak i o lokalitách, kde nepanuje tak silná konkurence nebo kde je potenciál růstu. Tuto změnu motivují také vnější trendy, jako jsou stárnutí populace, zvyšující se podíl obyvatel žijících ve městech a obyvatel s přístupem k informačním technologiím nebo rušivé role technologií.

V důsledku uvedených skutečností se na evropských trzích zvýšil podíl „alternativních“ aktiv, mezi nimiž jasně vedou investice do rezidenčních nemovitostí. Koncem roku 2015 podíl těchto investic překonal investice do nemovitostí průmyslových a logistických a dosáhl tak v celkovém pořadí třetího místa. S podílem 13,7 % je za investicemi do kancelářských prostor (42,2 %) a do maloobchodních prostor (26,4 %). Podíl investic do průmyslových a logistických nemovitostí (9 %) jen těsně překonal podíl investic do hotelů (8,7 %), čímž celkový podíl investic do alternativních nemovitostí dosáhl 22,4 %. Další změnu způsobila nedostatečná nabídka nemovitostí na trhu – v průběhu roku 2015 po celé Evropě prudce, téměř o 40 %, vzrostly akvizice pozemků a stavebních projektů.

Trh ve střední a východní Evropě ale funguje odlišně. Kancelářské (40 %) a maloobchodní (37 %) prostory sice zůstávají i zde dominantními složkami trhu, ale podíl průmyslových a logistických nemovitostí si suverénně udržel třetí místo – s celoevropskou distribuční silou trhů jako Polsko, Česká republika a Slovensko dosáhl téměř 13 % celkového objemu. Sektor hotelů rovněž v celém regionu také ožil a dosáhl sedmiprocentního podílu na trhu, avšak investice do rezidenčních nemovitostí se na trhu sotva projevily – jejich podíl činil pouhá tři procenta. Tato fakta zdůrazňují, jak odlišně působí obecné vnější trendy na různé trhy v kontextu fungování těchto trhů, místní ekonomiky, kultury, geopolitických skutečností a právních úprav.

REKLAMA

Kombinace technologických inovací, demografických tlaků a s tím souvisejících změn ve spotřebitelských vzorcích a chování na pracovišti dává vzniknout nové generaci nemovitostí odvozených od něčeho, co by se dalo souhrnně označit jako ‚velcí narušitelé trhů‘. Nové segmenty jako hotelnictví, zdravotnictví, volnočasové aktivity a vnitroměstské logistické prostory a další nemovitosti se smíšenými účely, jejichž význam po celé Evropě narůstá, pokládáme za legitimní druhy aktiv a stále důležitější investiční příležitosti.

Pronajímatelé kancelářských prostor by se měli inspirovat příkladem zaměstnavatelů, kteří reagují na technologické změny a pružné definice náplně práce. Obstojí vaše kancelářské portfolio v měnících se pracovních podmínkách?

Tento vyvíjející se přístup k zaměstnávání a využívání kancelářských prostor umožňuje vznik mnoha nových příležitostí,“ řekl ředitel Colliers International pro Českou republiku Omar Sattar. „Zvážíme-li nový způsob využití nadbytečných kanceláří, můžeme tak zvolit chytré řešení, i vzhledem ke vzrůstající poptávce po prostorách využívaných pro účely městské logistiky, hotelnictví či různé alternativní účely. Skutečnost, že tuto změnu podporují dlouhodobé elementární faktory včetně významných demografických změn, tržního chování a technologických inovací, dokazuje, že tyto nové příležitosti je třeba brát vážně,“ doplnil Sattar.

Vyhledávání nových příležitostí výše uvedeného typu a jejich pohotové využití je klíčové pro udržení předních pozic i v roce 2016,“ řekl Harrington. „Například strukturální změna a integrace sektorů maloobchodu a logistiky představuje jednu z oblastí, které se rychle mění, postupují dál a vytvářejí tak mnoho nových druhů aktiv. Za úvahu také stojí nové přístupy k maloobchodu, kde se stále více mísí volnočasové činnosti a nakupování a společně tak tvoří cílový zážitek.

Tisková zpráva: Colliers International

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Hypoteční trh se postupně zotavuje

Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v únoru hypotéky v objemu téměř 16 miliard Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 21 %. Potvrzuje se pokračující zotavování hypotečního trhu po jeho zamrznutí v druhé polovině roku 2022. Vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 03. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *