Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Co rozhoduje o půjčce? Měsíční splátka…

Co rozhoduje o půjčce? Měsíční splátka…

Úvěry a půjčky jsou dnes již běžnou součástí rodinných financí. Bohužel o nich lidé stále moc nevědí – a zadlužují se proto příliš draze a nevýhodně. Podle čeho se lidé u půjček nejčastěji rozhodují a v čem mají největší slabiny?

Ministerstvo financí ČR v minulém týdnu zveřejnilo kompletní výsledky průzkumu finanční gramotnosti realizovaného agenturou ppm factum, který bude součástí mezinárodní analýzy finanční gramotnosti OECD. Z jeho výsledků ovšem plynou tristní závěry: Lidé se nedokáží o půjčkách rozhodovat efektivně.

Hlavním rozhodujícím kritériem pro rozhodování o úvěru je výše měsíční splátky. Toho využívají jak banky, tak úvěrové instituce. Nízkou splátku jsou schopny poskytnout i s vysokými úroky – stačí prodloužit splatnost. Občas se zájemce o půjčku nedokáže ani rozumně dozvědět, jak dlouho bude úvěr platit.

Graf 1: Podle čeho se rozhodujete při půjčce

pujcky-financni-gramotnost-01

Zdroj: MF ČR, Výsledky měření úrovně finanční gramotnosti dospělé populace České republiky 2015

Výše měsíční splátky je nepochybně důležitá. Rozhoduje o cash-flow – finančních tocích v domácnosti. Pokud splátky úvěru přesáhnou možnosti rodinného rozpočtu, dostane se domácnost do platební neschopnosti. A to může vést až k exekuci.

V průzkumu chyběla jedna z možností, kterou lidé velmi často upřednostňují nad ostatními a podle níž se rozhodují velmi často: Kolik přeplatí navíc. Ani v tomto případě se nejedná o rozumnou variantu uvažování, neboť nebere v úvahu časovou hodnotu peněz ani inflaci. Z tohoto typu rozhodování se často „rodí“ lidé, kteří si raději vezmou na úvěr či leasing nový automobil, než by si půjčili na vlastní bydlení. Vždyť hypotéku za 30 let přeplatíte několikanásobně!

Roční úroková sazba se již začíná blížit lepším kritériím. Má ale háček. Nezahrnuje další poplatky, které jsou s úvěrem spojené. Dlužník, který se rozhoduje podle úrokové sazby, pak může být nepříjemně překvapen, kolik za úvěr zaplatí na poplatcích. I měsíční poplatek v řádu desítek korun může úvěr prodražit.

Navíc úroková sazba může být zavádějící. Pouze 26 % dotázaných dokázalo rozlišit úrokové sazby p.a. (roční) a p.m. (měsíční). Toho využívají především „ne zcela poctivé“ úvěrové společnosti, které své přemrštěné sazby uvádějí raději v nižším měsíčním vyjádření.

Graf 2: Odpovědi na otázku „Který úvěr bude podle Vašeho názoru pro Vás jako dlužníka výhodnější – ten, který bude úročen 1 % p.m., nebo ten, který bude úročen 10 % p.a.?“

pujcky-financni-gramotnost-02

Poznámka:  V roce 2010 byly sledované možnosti 1,74 % p. a. a 15,4 % p. m.

Zdroj: MF ČR, Výsledky měření úrovně finanční gramotnosti dospělé populace České republiky 2015

Třetím nejvyužívanějším kritériem je roční procentní sazba nákladů (RPSN). Ta přepočítává veškeré náklady na roční procentní vyjádření. Rozpočítá tak např. poplatek za schválení půjčky na celou dobu splatnosti a do nákladů půjčky se promítnou i ostatní poplatky.

Ani RPSN ovšem není stoprocentním spasitelem při rozhodování o půjčce. Jedním z racionálních přístupů čerpání úvěru je definován poučkou, že splatnost úvěru by neměla být delší než životnost pořizované věci. Pokud úvěr s nižší RPSN toto nesplňuje, neměl by být preferován.

U spotřebitelských půjček rozhodují i další kritéria. Pokud mám možnost čerpat půjčku s nižším RPSN po dobu 5 let, ale peníze budu potřebovat pouze 2 roky, opět se může vyplatit čerpat dražší úvěr, než zatížit rodinný rozpočet splátkami po delší dobu.

Roční procentní sazba je sama o sobě poměrně komplikovaným konstruktem, do kterého není snadné nahlédnout. Toho i některé finanční instituce využívají a neuvádějí v něm veškeré poplatky, které by měly. Využívají i skutečnosti, že lidé RPSN příliš nerozumí.

Graf 3: Odpověď na otázku „Věděl byste, co v souvislosti s úvěry a půjčkami znamená zkratka „RPSN“ a k čemu slouží?“

pujcky-financni-gramotnost-03

Zdroj: MF ČR, Výsledky měření úrovně finanční gramotnosti dospělé populace České republiky 2015

Pouze 37 % respondentů v průzkumu je přesvědčeno, že zkratce RPSN rozumí. Z nich ji ale navíc bylo schopno správně interpretovat pouze 31 %, ostatní definovali RPSN více či méně chybně.

Graf 4: Definice RPSN

pujcky-financni-gramotnost-04

Zdroj: MF ČR, Výsledky měření úrovně finanční gramotnosti dospělé populace České republiky 2015

Jak správně přistupovat k půjčkám

Jsou dva základní přístupy, jak se stavět k půjčkám. První z nich, mírnější, říká: „Splatnost půjčky nesmí překročit životnost pořizované věci.“ Tento přístup má tu nevýhodu, že umožňuje nákup i zbytných věcí, bez nichž (a zejména na ně navázané půjčky) by člověku bylo lépe přinejmenším v ekonomické rovině.

Druhý přístup je tvrdší: „Půjčka si na sebe musí vydělat.“ Dle této definice je možné např. pořídit byt pro vlastní bydlení, který si na sebe vydělává tím, že rodina nemusí platit nájem, a zároveň může představovat investici na stáří (pozor, jako každá investice je i tato riziková a může se ukázat jako ztrátová). Nebo pořízení automobilu na cestu do zaměstnání v oblasti se špatnou dopravní obslužností. Příliš dalšího prostoru pro úvěry tato definice nedává.

Anketa

Kolik máte úvěrů a půjček (včetně kreditních a úvěrových karet)?

Žádnou. (11)
 
1 (2)
 
2 (3)
 
3 (3)
 
4 (0)
 
5 či více. (0)
 
Nevím. (1)
 Celkem hlasovalo 20 čtenářů

Co rozhoduje o půjčce? Měsíční splátka… >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »