Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Co s neprodejnou nemovitostí?

Autor: Petr Bukač | 19.09.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Co s neprodejnou nemovitostí?

Kupní cena patří k základním parametrům, podle nichž se orientuje většina zájemců o pořízení nemovitosti. Sama o sobě ale neříká nic o tom, nakolik je nabídka výhodná. Některé nemovitosti se totiž nevyplatí pořizovat ani zadarmo. Jejich tržní cena může být dokonce záporná. Neprodejných nemovitostí bude přibývat.

 

Danajský dar

Levně koupit nebo třeba zdědit nemovitost někdy nemusí být žádná výhra. Je-li ve špatném stavu a v nepříliš atraktivní lokalitě, může svému majiteli přinést nekončící starosti a výdaje. Stavební práce i přes současný útlum stavebnictví zůstávají poměrně drahé a po chystaných změnách sazeb DPH nepochybně ještě podraží. Investovat větší částku do oprav chátrající nemovitosti má smysl spíše jen tehdy, bude-li odpovídajícím způsobem využita, což se zdaleka ne vždy podaří.

V případě rozsáhlejších oprav a rekonstrukcí zanedbané nemovitosti může být obtížné zajistit jejich financování. Banka po žadateli o úvěr každopádně bude požadovat, aby prokázal svou schopnost poskytnutý úvěr splácet. S budoucími výnosy z využití zrekonstruované nemovitosti přitom může kalkulovat, bude-li schopen banku přesvědčit, že jejich dosažení je realitou a nikoliv jen jeho zbožným přáním. Nárůst objemu nesplácených úvěrů vede banky k  obezřetnosti a mít dobrý podnikatelský záměr nestačí.

Další obtíž může nastat se zajištěním úvěru. Nevyjde-li tržní ocenění zohledňující prodejnost předmětu zástavy nejlépe, banka jej k zajištění úvěru nemusí přijmout. Pokud ano, nejspíš bude požadovat dozajištění úvěru jiným způsobem. Jakákoliv nestandardní situace přitom proces schvalování úvěru prodlouží a zkomplikuje a zpravidla se promítne i do vyšší úrokové sazby. Banka si také může stanovit řadu podmínek, které bude muset žadatel o úvěr v souvislosti s jeho čerpáním splnit.

Bude-li opravovaná nemovitost sloužit k bydlení, řešením může být úvěr poskytnutý některou ze stavebních spořitelen. Otázkou však je, jak dlouho budou stavební spořitelny schopny za nových podmínek poskytovat výhodné překlenovací úvěry. Kvůli menšímu zájmu o stavební spoření a vybírání vkladů stávajícími klienty jim totiž brzy mohou začít vysychat finanční zdroje. Kromě toho také není jasné, do jaké podoby se stavební spoření transformuje, až ho podle návrhu ministerstva financí budou poskytovat i univerzální banky.

Vlastnictví znamená odpovědnost

S vlastnictvím nemovitosti nejsou spojena jen práva a výhody, ale také spousta povinností. O existenci řady z nich přitom většina lidí nemá ani ponětí. Každý vlastník nemovitosti by si měl především uvědomit, že zodpovídá za její stav a je povinen zajistit, aby nepoškozoval práva jiných osob nebo jiný zákonem chráněný obecný zájem. Pokud vlastník chátrající nemovitost ponechá svému osudu, může ho potkat spousta nepříjemností v podobě pokut, žalob o náhradu škody a dokonce i trestního stíhání.

Čl. 11 odst. 3 Listiny základních práv a svobod: „Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Jeho výkon nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem.“
§ 415 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník: „Každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí.“

Povinnost vlastníka stavby udržovat ji po celou dobu její existence je stanovena ve stavebním zákoně (§154 odst. 1 písm. a zákona č. 183/2006 Sb.). Pro řešení situací, kdy vlastník na údržbu stavby zcela rezignuje, zákon dává značné pravomoci stavebnímu úřadu, který může provést kontrolní prohlídku stavby a v případě, že stavba svým technickým stavem ohrožuje zdraví a životy osob nebo zvířat, může jejímu vlastníku nařídit provedení zabezpečovacích prací, popřípadě i neodkladné odstranění stavby.

Pokud by vlastník takovéto nařízení nerespektoval a svou stavbu řádně nezabezpečil či neodstranil, a hrozí-li nebezpečí z prodlení, stavební úřad může sám zajistit provedení nezbytných zabezpečovacích nebo demoličních prací, a to i bez souhlasu a vědomí vlastníka stavby. Náklady vynaložené na nutné zabezpečovací práce nebo na odstranění stavby přitom tak jako tak ponese její vlastník. Neuhradí-li je dobrovolně, bude je po něm příslušná obec vymáhat třeba i formou exekuce.

Odpovědnost za stav svého majetku se ale netýká jenom vlastníků staveb. Vlastnit kus louky například obnáší nejen povinnost odstranit černou skládku, pokud na ní vznikne, ale také zjišťovat a omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů. Uchytí-li se na louce třeba bolševník velkolepý a její majitel s tím ani po výzvě k  likvidaci tohoto nebezpečného plevele nic neudělá, hrozí mu podle  zákona o rostlinolékařské péči pokuta až 30 000 Kč, resp. až 500 000 Kč, je-li majitelem pozemku právnická osoba (§79b a §79f zákona č. 326/2004 Sb.).

Co dělat s chátrající nemovitostí

Nevyužitá chátrající nemovitost představuje obtížně řešitelný problém. Nejlepším způsobem, jak se s ním vypořádat, je zamezit jeho vzniku. Znamená to dobře si rozmyslet, jakou nemovitost si pořídit a nepodlehnout lákavým, na první pohled výhodným nabídkám. Pokud už člověk takovouto nemovitost má, měl by zavčasu zvážit své reálné možnosti.  Je-li stavba ve špatném stavu a za moc nestojí ani pozemek, na němž se stavba nalézá, měl by se pokusit nemovitost prodat, byť se ztrátou - dokud se vůbec prodat dá.

Ať už se bude situace na realitním trhu vyvíjet jakkoliv, prodejnost problematických nemovitostí určitě neporoste. Stačí se porozhlédnout po českém a moravském venkově, kde jsou spousty chátrajících objektů všech druhů, jimž se kupující vyhýbají obloukem. Nevyplatí se je opravovat, ani zbourat. Nová výstavba na jiném pozemku vyjde laciněji. Může jít o vesnické stavení bez zahrady stojící u frekventované silnice, v blízkosti skládky nebo třeba kravína, ale také o velký polorozpadlý bývalý statek či průmyslový areál.

Se stárnutím populace bude neprodejných nemovitostí na venkově jenom přibývat. Žít nebo podnikat v dopravně špatně dostupné obci bez základní občanské vybavenosti, zato často se sociálně nepřizpůsobivými spoluobčany za humny, mladé lidi neláká. Až starousedlíci zemřou, zbude po nich prázdný dům, o který se nebude zajímat nikdo kromě zlodějů a bezdomovců. Časem z domu postupně zmizí vše, co se dá zpeněžit nebo využít a nakonec ho většinou někdo zapálí.

Lehne-li popelem jen chátrající dům a nikdo nepřijde o život, jeho vlastník může být nakonec rád. Pokud ale požár poškodí majetek či zdraví někoho dalšího, čeká ho vyšetřování, zda nezanedbal své zákonné povinnosti a zda tedy za požár nenese trestněprávní a občanskoprávní odpovědnost. Pomoci při řešení náhrady škody mu nemusí ani pojišťovna. Pokud totiž při likvidaci pojistné události zjistí, že pojistník zanedbal své povinnosti tím, že nechal nemovitost zchátrat, pojistné plnění mu zkrátí nebo vůbec nevyplatí.

Pokušení zbavit se neprodejné nemovitosti cíleně na úkor pojišťovny může být silné. Je třeba si ale uvědomit, že horní hranice trestní sazby za takovýto pokus se v Česku pohybuje od 2 do 10 let. Podle §210 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, se pojistného podvodu dopustí ten, kdo v souvislosti s uzavíráním či změnou pojistné smlouvy, v souvislosti s likvidací pojistné události nebo při uplatnění práva na plnění z pojištění uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí. Trestná je i pouhá příprava pojistného podvodu.

Anketa

Jsou byty a domy v Česku drahé?

Ano. (458)
 
Ne. (45)
 
Jak kde. (48)
 Celkem hlasovalo 551 čtenářů

Co s neprodejnou nemovitostí? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »