Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Co s novomanželskou půjčkou po rozvodu?

Autor: Luboš Svačina | 23.04.2010 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 2 komentáře
Co s novomanželskou půjčkou po rozvodu?

Z redakční pošty: S manželkou jsme si vzali od SFRB „novomanželskou půjčku“ 300 000 Kč. Nyní se rozvádíme. Jak to bude s naší půjčkou? Musíme ji předčasně splatit nebo existují i jiná řešení?

Podmínky poskytnutí a splácení „Úvěru 300“ upravuje Nařízení vlády 616/2004 Sb. o použití prostředků Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) formou úvěru na úhradu části nákladů spojených s výstavbou nebo pořízením bytu některými osobami mladšími 36 let.

Tip: Informace o podmínkách poskytnutí Úvěru 300 naleznete v článku " Podpora mladým: Úvěr 300 za 2 % ".

Podstatná část tohoto předpisu se věnuje situacím, kdy manželé zvažují pořízení jiného bydlení. Manželé se ve smlouvě například zavazují, že pořízený byt budou mít po dobu splácení úvěru ve svém výlučném užívání. V nařízení je také uvedeno následující: pokud byl úvěr poskytnut jednomu z manželů, musí být, trvá-li manželství pořízený byt ve společném užívání manželů.

O možnostech řešení situace kolem samotného úvěru v případě rozvodu se zde již nehovoří.  Po konzultaci se Státním fondem rozvoje bydlení je možné manželům navrhnout dvě varianty řešení.

1. Úvěr předčasně splatit

Na rozdíl od hypotečních bank Státní fond rozvoje bydlení umožňuje částečné či úplné splacení novomanželské půjčky téměř kdykoliv a bez jakýchkoliv sankcí. Úmysl splatit část úvěru je vždy potřeba dopředu oznámit Fondu. Existuje jediný případ, kdy SFRB neumožňuje předčasnou splátku úvěru. Mimořádné splátky, které by nevedly k celkovému splacení úvěru, nelze uskutečnit v období, kdy byl povolen odklad splátek úvěru.

2. Úvěr převést na jednoho z bývalých manželů

Druhou možností je vyvázání jednoho z manželů z úvěrové smlouvy a převedení úvěru pouze na jednoho z nich. Pro toto řešení neexistuje žádný standardizovaný postup, který by zaručoval kladné vyřízení žádosti. Podobně jako v případě převádění hypotéky na jednoho z bývalých manželů, je potřeba celou situaci řešit se Státním fondem rozvoje bydlení individuálně. A je na rozhodnutí SFRB, zda žádosti vyhoví či ne. Na rozdíl od hypotéky není výmaz jednoho z dlužníků (změna smlouvy) zpoplatněn.

Tip: Jak postupovat při vyvázání jednoho z manželů ze společné hypotéky naleznete v článku " Rozvádíte se a máte hypotéku? Jak z toho ven ".

Podmínkou pro úspěšné vyřešení žádosti vyvázání jednoho z bývalých manželů je jednak ukončené rozvodové řízení a jednak oboustranný souhlas s převodem úvěru na jednoho z manželů. Tyto dvě skutečnosti potřeba Fondu písemně doložit. Vedle toho se Fond bude také zajímat o to, zda je zůstanuvší dlužník schopen úvěr samostaně splácet. K tomuto účelu je doporučeno přiložit také aktuální potvrzení o výši příjmu.

Státní fond rozvoje bydlení v rámci celé České republiky disponuje dvěma pobočkami. Pro vyřízení zmíněné žádosti však není potřeba osobní návštěvy. Celou věc lze podle vyjádření SFRB vyřídit korespondenčně.

Pracoviště Praha:
Dlouhá 741/13
110 00 Praha 1
Pracoviště Olomouc:
Dolní náměstí 192/9
779 00 Olomouc
emailová adresa: sekretariat@sfrb.cz
www.sfrb.cz

Anketa

Jak velkou část vašich výdajů tvoří náklady na bydlení?

méně než 10 % (17)
 
11 - 20 % (44)
 
21 - 30 % (38)
 
31 - 40 % (44)
 
41 - 50 % (58)
 
51 - 60 % (27)
 
60 % a více (144)
 Celkem hlasovalo 372 čtenářů

Co s novomanželskou půjčkou po rozvodu? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů