Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Co všechno banka uzná jako příjem při žádosti o hypotéku?

Autor: Luboš Svačina | 07.06.2010 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Co všechno banka uzná jako příjem při žádosti o hypotéku?

Žádáte o hypotéku nebo plánujete refinancování té stávající? Banka, u které žádáte o profinancování, bude určitě zkoumat vaší finanční situaci a schopnost hypotéku pohodlně splácet. Co všechno lze zahrnout do příjmů, a jak je to s příjmy ze zahraničí?

Při výběru nemovitosti byste si měli nejprve zjistit, kolik je vám banka ochotná půjčit a teprve potom se pouštět do hledaní vysněného bydlení. Pokud to uděláte naopak, může se stát, že budete zklamaní. Velikost úvěrového rámce (kolik je banka ochotna klientovi půjčit) se liší v závislosti na disponibilních příjmech domácnosti (kolik jsou žadatelé schopni měsíčně splácet), což je zjednodušeně rozdíl mezi objemem doložitelných měsíčních příjmů a pravidelných měsíčních výdajů.        

O jaké příjmy se může jednat, za jakých podmínek je možné s nimi počítat v žádosti o úvěr a jak k těmto příjmům přistupuje banka?

Příjmy ze zaměstnání

Mezi hlavní příjmy se řadí příjmy ze zaměstnání a podnikání. Zaměstnanci dokládají svůj měsíční příjem na základě potvrzení vydané zaměstnavatelem, nejčastěji mzdovou účtárnou. Každá banka má svůj vlastní formulář potvrzující výši příjmů ze zaměstnání, nicméně obsah bývá zpravidla stejný. V potvrzení se uvádí průměrný hrubý a čistý měsíční příjem vypočtený za poslední tři měsíce, přičemž zaměstnavatel potvrzuje, že nemáte sjednánu smlouvu na dobu určitou a že vám v neběží výpovědní lhůta.

Mezi příjmy se samozřejmě počítají také nejrůznější bonusy, cestovní náhrady a 13. platy, tudíž žadatelé na zejména na začátku roku mohou mít o něco lepší výchozí pozici při podání žádosti o úvěr. Součástí formuláře však bývá také úhrn čistých příjmů za předchozí rok, a pokud by se propočtené hodnoty výrazně lišili, banka vás může požádat o vysvětlení či doložení aktuálního mzdového výměru.

Příjmy z podnikání

Podnikatelé předkládají bance daňové přiznání za poslední dvě zdaňovací období. Pokud žádost o úvěr podáváte v prvním kvartálu, kdy ještě nemáte podáno daňové přiznání za uplynulý rok, je možné předložit přiznání za rok předminulý. Od dubna však již banka požaduje aktuální daňové přiznání.

Ostatní příjmy

Zdaleka neplatí, že do příjmů si můžete zahrnout pouze příjmy ze zaměstnání či podnikání. Pokud máte další doložitelné příjmy uveďte je v žádosti také. Do této kategorie se řadí například příjmy z pronájmu nemovitosti. Tyto příjmy však musí klient doložit na základě daňového přiznání. V žádném případě banka neuznává příjmy z „černého“ pronájmu (což je bohužel velmi častá praxe) a to ani v případě, že jí předložíte nájemní smlouvu, kde je výše nájmu vyčíslena. Zároveň také platí, že nemovitost musíte pronajímat celou.

Do ostatních příjmů je možné také zahrnout nejrůznější dlouhodobé sociální dávky, renty a důchody. Do této kategorie patří například jednak invalidní důchod a výsluhová penze, ale také starobní důchod. Zde však pozor, banky mají zpravidla uvádějí maximální věk žadatele a pokročilý věk žadatele či spolužadatelů také zohlední zkrácením doby splatnosti úvěru.

Do kategorie ostatních příjmů patří také alimenty a v případě, že je jeden ze žadatelů na mateřské dovolené, tak také rodičovské příspěvky. I v tomto případě je však třeba rozlišovat a neplést si mateřskou a rodičovský příspěvek. Ten je zpravidla výrazně nižší, než mateřská, kterou matka pobírá v prvních měsících po nástupu na dovolenou. Přístupem jednotlivých bank k uznávání rodičovského či mateřského příspěvku jsme se zabývali v článku „Je možné s mateřskou žádat o hypotéku?“.  

Z pohledu banky je vždy nejdůležitější stabilita a pravidelnost příjmů. Pokud by se stalo, že svými příjmy na úvěr v požadované výši nedosáhnete, je možné nastavit si delší splatnost úvěru nebo přidat dalšího žadatele a jeho příjmy (rodiče, sourozence). Obecně platí, že o úvěr mohou žádat až 4 osoby z maximálně dvou domácností.

Jak je to s příjmy ze zahraničí?

Banky obecně příjem ze zahraničí řadí mezi uznatelné příjmy, ovšem ne vždy jej započítávají celý. Bance musí klient rovněž doložit, že se jedná o legální a především pravidelný příjem. Pro tyto účely banka zpravidla vyžaduje pracovní povolení (není potřeba v zemích Evropské unie) a pracovní smlouvu - nejlépe na dobu neurčitou. Banky navíc zpravidla akceptují pouze soudní překlady těchto dokumentů, přičemž zajištění překladu je samozřejmě na žadateli o úvěr.

Hypotéky bez dokládání příjmů

Hypoteční banky nabízejí také hypotéky bez dokládání příjmů. Ty jsou určeny především podnikatelům, kteří s ohledem na „daňovou optimalizaci“ vykazují účetně nižší čisté příjmy, než jakou částkou ve skutečnosti měsíčně disponují. Rizikovost takového obchodu však banka logicky promítá také v navýšené rizikové přirážce, což činí celé financování, v porovnání se standardní hypotékou, výrazně dražší .  

Aktuální přehled nabídky hypoték bez dokládání příjmu naleznete v článku „Nedokládat příjem? Nevyplatí se!“. 

Anketa

Máte nějaké vedlejší příjmy kromě příjmů ze zaměstnání a příjmů z hlavní podnikatelské činnosti?

Ano (56)
 
Ne (71)
 Celkem hlasovalo 127 čtenářů

Co všechno banka uzná jako příjem při žádosti o hypotéku? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »