Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Couvne Miroslav Kalousek ze zrušení daňového zvýhodnění hypoték?

Autor: Petr Zámečník | 08.04.2011 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 9 komentářů
Couvne Miroslav Kalousek ze zrušení daňového zvýhodnění hypoték?

Ministr financí Miroslav Kalousek navrhl postupné zrušení daňového zvýhodnění úvěrů na bydlení. Nyní pod tlakem pomalu couvá. Co hovoří ve prospěch a proti zvýhodnění vlastnického bydlení? A proč by měl Miroslav Kalousek výjimku zrušit?

Koncem března oznámilo ministerstvo financí v čele s ministrem Miroslavek Kalouskem plán postupného zrušení možnosti odpočtu úroků na bydlení od základu daně z příjmů. Původní plán hovoří o snížení maximální částky odpočitatelných zaplacených úroků ze současných 300 tis. Kč na 150 tis. Kč a u úvěrů sjednaných po 1. lednu 2012 zvýhodnění měl zrušit úplně.

Návrh byl očividně zpracováván tak, aby mohl projít Parlamentem ČR. Mezi poslanci je jistě nemálo hypotečních dlužníků a nepochybně by se jim nechtělo zvednout ruku pro podřezání další z větví, na kterých sedí. Už tak se dost orosili, když s první letošní výplatou zjistili, pro jak velké snížení svých platů hlasovali.

V tomto týdnu ale odhodlání ministra začalo měknout. Stojí nyní nejen proti lobbyistické bankovní skupině, ale i proti poslancům z vlastní politické strany TOP 09.

„V době, kdy dojde ke zvýšení DPH u stavby bytů a bude kráceno stavební spoření, by se mladé rodiny s dětmi měly podporovat. Proto jsme ministrovi financí navrhli, že by odpočty na hypotéky zůstaly součástí daňových výjimek," uvedl Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a navrhuje zároveň omezit výši odčitatelné položky na 80 tis. Kč.

Hypotéky a jejich daňové odpočty chce zachovat i koaliční partner Věci veřejné. "Mělo by to velký vliv na snížení trhu a potenciálu koupě nemovitostí. Budeme proti tomu, aby se zrušilo toto daňové zvýhodnění. A to rezolutně," uvedl první jarní den po oznámení záměru zrušení daňového zvýhodnění v České televizi Michal Babák, poslanec a ekonomický expert Věcí veřejných.

Petr Nečas již na podzim loňského roku, kdy se o zrušení možnosti odpočtu úroků na bydlení začalo hovořit, záměr Miroslava Kalouska podpořil. "Budeme diskutovat o odstranění všech výjimek. Žádná není tabu - s výjimkou položek určených na zabezpečení dětí a důchodu," uvedl v reakci na Kalouskův návrh premiér Petr Nečas. Podpora kontroversních rezervotvorných pojištění se schovává právě pod hlavičkou zabezpečení na důchod.

Tlak na Miroslava Kalouska je velký. A pravděpodobně ještě vzroste. Zájmových skupin je mnoho - a i politici si chtějí přihřát svou polívku u voličů...

Koho je třeba podporovat?

Stát se snaží podporovat vybrané skupiny obyvatel. Které skupiny jsou "vybrané" záleží vždy na voličské základně vládnoucích politických stran a obecně uznávané "potřebnosti". Kupříkladu podle Petra Gazdíka je třeba podporovat "mladé rodiny s dětmi". K tom by se jistě přiklonila většina národa. Mladé rodiny obvykle nemají dostatek prostředků a naopak s výchovou dětí jsou spojeny nemalé náklady. Potíž je ale se slůvkem obvykle. A proč podporovat kupříkladu mladé rodiny s dětmi s dostatečnými příjmy a majetkem?

Plošnou podporou stát z peněz všech daňových poplatníků podporuje i lidi, kteří státní pomoc nepotřebují a jsou schopni se o sebe a své blízké postarat sami. Typickým příkladem je státní příspěvek stavebního spoření nebo již končící regulace nájemného.

Častý argument "aspoň nám stát vrátí něco z našich daní" je lichý a nepravdivým bude přinejmenším do doby, dokud státní rozpočet nebude vyrovnaný a nebude splacený státní dluh.

Státní sociální síť je vhodná. Musí se ale jednat o sociální síť, nikoli o síťovou houpačku pro všechny.

Dopad na realitní trh a koupěschopnost domácností

Jak asi vypadá rozhodování domácnosti při volbě kupované nemovitosti? Sedne si domácnost a počítá, kolik jí stát vrátí na dani z příjmů? Pochybuji. Rodinu zajímá mnohem více, jestli si bude moci dovolit platit běžnou splátku úvěru. To potvrzují i názory odborníků.

"Pro klienty žádající hypotéku jsou rozhodující měsíční výdaje. Daňovou úlevu využívají buď k provedení mimořádné splátky, nebo k přilepšení k rodinnému rozpočtu," uvedl k našemu dotazu napodzim Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Banky a další zainteresovaní (např. hypoteční makléři) to neradi připouští, ale daňová úleva rozhodně nepatří mezi důležité rozhodovací faktory. Přesto lze potvrzení tohoto názoru zaslechnout i z bankovních kruhů.

"Existence a výše daňového zvýhodnění podle našich zkušeností nepatří mezi hlavní kritéria při rozhodování o tom, zda si hypotéku pořídit nebo nikoliv. Hypoteční trh se v současné době začíná mírně oživovat, zrušení daňové podpory by tomuto oživení určitě nepřispělo, ale na druhou stranu by nemělo přispět k významnému poklesu," uvedla k našemu dotazu Komerční banka, jejíž názor se vymyká mnohým jiným bankám.

O jaké částky se hraje

Daňová úleva dokáže vrátit přibližně jednu měsíční splátku hypotéky. V prvních letech. S přibývajícím časem a klesajícím podílem úroků v anuitní splátce klesá i daňová úspora. Samozřejmě záleží též na úrokových sazbách a splatnosti úvěru.

Tip: Příklady propočtu daňové úspory

Koho stát podporuje

Daňovým zvýhodněním úvěrů na bydlení stát podporuje střední vrstvu - a bohatší. Chudí na hypotéku nedosáhnou. S limitem 300 tis. Kč jsou podporovány hypotéky při 5% úrokové sazbě až do výše přesahující 6 mil. Kč. A ruku na srdce. To není běžná hypotéka ani pro střední vrstvu.

Chceme skutečně podporovat bohaté? Ne? Pak dejme volnou ruku Miroslavu Kalouskovi, ať podporu úvěrů na bydlení zruší!

Úvodní foto: Miroslav Kalousek při jmenování Vlády ČR; zdroj: Vláda.cz

Anketa

Považujete nemovitost k vlastnímu bydlení za dobrou formu spoření na penzi?

Ano. (168)
 
Ne. (63)
 Celkem hlasovalo 231 čtenářů

Couvne Miroslav Kalousek ze zrušení daňového zvýhodnění hypoték? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů