Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Daň z nemovitosti: Novinky pro rok 2009

Autor: Luboš Svačina | 20.01.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 30 komentářů
Daň z nemovitosti: Novinky pro rok 2009

S platností k 1. 1. 2009 dochází k novelizaci zákona o dani z nemovitostí. Vzhledem k tomu, že časová posloupnost při placení daně z nemovitostí je opačná než u daní z příjmu a podobných - daň se platí dopředu - týkají se přijaté změny již letošního daňového přiznání. Čeho se navrhované změny týkají?

Novela zákona o dani z nemovitostí ve zkratce osvobozuje od zvýšení daně ornou půdu, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty v celém území obce a zároveň dochází ke zrušení nároku na osvobození od daně u novostaveb a bytů a ke zrušení nároku na osvobození při zateplení staveb. Způsob výpočtu a použité koeficienty až na jednu drobnou změnu zůstaly zachovány v původní podobě. Princip výpočtu včetně platných koeficientů jsme publikovali v článku "Daň z nemovitostí: Termín se rychle blíží!".

Omezení v uplatňování místních koeficientů

Novelou zákona o dani z nemovitostí č. 338/1992 Sb., účinnou od 1. 1. 2008, získaly obce možnost stanovit si na území obce místní koeficient ve výši 2, 3, 4 nebo 5 . Tímto koeficientem se následně vynásobí daňová povinnost poplatníka za jednotlivé druhy nemovitostí, čímž obec může ovlivňovat konečnou výši daňového zatížení.

Od letošního roku však v tomto směru dochází k omezení v případě pozemků typu orná půda, chmelnice, vinice, zahrada, ovocný sad a trvalý travní porost (dříve louka, pastvina), u nichž již daňovou povinnost aplikací násobného koeficientu navýšit nelze. 

Osvobození některých zemědělských pozemků od daně z pozemků

Novela zákona č. 338/1992 Sb., kromě omezení možností navyšování daňové povinnosti, umožňuje obcím od vybírání daně ze zemědělských pozemků úplně upustit. Celý letošní rok měly obce na to, aby obecně závaznou vyhláškou stanovily, zda na jejich katastrálním území dojde k osvobození některých zemědělských pozemků. Případné osvobození poplatníků od placení daně se však uplatní poprvé až pro zdaňovací období roku 2009.

Podle zákona o dani z nemovitostí mohou být od daně z pozemku osvobozeny následující typy pozemků: orné půdy, chmelnice, vinice, ovocné sady a trvalé travní porosty.

Pozor! Případné osvobození se však nevztahuje na na pozemky v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše obce (stanoveno obecně závaznou vyhláškou, kdy pozemky získají své parcelní číslo). Osvobození se rovněž nevztahuje na pozemky evidované v katastru nemovitostí jako zahrady.  

Zrušení osvobození od daně u novostaveb

Do letošního roku byly od daně osvobozeny novostavby mladší 15 let. S platností od letošního 1. ledna toto osvobození přestává platit, nicméně pro majitele staveb, na které se osvobození vztahovalo ještě minulý rok platí přechodné období a ještě v letošním roce budou daně ušetřeni. Majitelům nemovitostí v domech dokončených v roce 2008 již daňová povinnost letošním rokem vzniká.

"Osvobození u nových staveb obytných domů nebo bytů v nových stavbách obytných domů podle § 9 odst. 1 písm. g) zákona o dani z nemovitostí, již přiznané v předchozích zdaňovacích obdobích, se poplatníkům poskytne naposledy ve zdaňovacím období 2009 (např. stavba nebo byt byly dokončeny v průběhu roku 2007, nárok na osvobození vznikl dnem 1. ledna 2008 a byl uplatněn v daňovém přiznání na rok 2008). Ve zdaňovacím období roku 2010 již toto osvobození nelze poskytnout. Od 1.1.2009 přitom již nelze nově přiznat nárok na osvobození u stavby nebo bytu, které byly dokončeny v průběhu roku 2008 nebo později," upřesňuje pomocí příkladu Ministerstvo pro místní rozvoj.

Zrušení osvobození od daně u nově zateplených budov

Zrušení osvobození od daně se netýká staveb, u kterých již majitelé nárok na osvobození uplatnili v předchozích zdaňovacích obdobích. Majitelé takových nemovitostí, pokud jim ještě neuplynula 5letá lhůta (počínaje rokem následujícím po provedení zateplení), budou moci využívat daňových prázdnin i nadále. Posledním rokem, kdy bude možno tuto úlevu na dani uplatnit, je však rok 2012, poté i pro ně daňové osvobození přestává platit.

Příklad: Stavba byla zateplena v průběhu roku 2007, nárok na osvobození vznikl dnem 1. ledna 2008 a byl uplatněn v daňovém přiznání na rok 2008. Majitelé nemovitosti mají v takovém případě nárok na daňové osvobození až do roku 2012. 

Smůlu mají poplatníci, u jejichž staveb bylo na základě stavebního povolení provedeno zateplení v průběhu roku 2008 nebo později. Těm již vzniká daňová povinnost v roce 2009.

Osvobození týkající se změny vytápění přechodem z pevných paliv na obnovitelnou energii solární, větrnou, geotermální a biomasy, zůstává i nadále zachováno v původním rozsahu, tedy pěti let od roku následujícího po provedení změny. 

Změna ve výpočtu výše daně (konec koeficientů 0,3 a 0,6)

Počínaje zdaňovacím obdobím roku 2009 se přestávají používat koeficienty 0,3 a 0,6, které si dosud mohly obce stanovovat obecně závaznou vyhláškou. Tento předpis se týkal malých obcí s maximálním počtem obyvatel 300, resp. 600 lidí. S platností od 1. 1. 2009 musí obce používat hodnoty koeficientů, stanovené zákonem podle počtu obyvatel obce na základě posledního sčítání lidu. Pro všechny obce do 1000 obyvatel se tak od zdaňovacího období 2008 stanoví koeficient 1,0 (nestanoví-li obec obecně závaznou vyhláškou jinak, viz níže).

Obec může podle § 6 odst. 4 zákona o dani z nemovitostí pro stavební pozemky, obytné domy, ostatní stavby tvořící příslušenství k obytným domům, byty a ostatní samostatné nebytové prostory stanovit obecně závaznou vyhláškou pro jednotlivé části obce koeficient o jednu kategorii vyšší nebo o jednu až tři kategorie nižší než je hodnota stanovená zákonem, a to v rozmezí zákonných hodnot, tj. 1,0 až 5,0.

Závěr

Změn, které začínají od letošního roku, není málo. Pokud však máte obavy, abyste něco nezanedbali, můžete výt v celku klidní. Výpočet výše daňové povinnosti za vás provede finanční úřad a daňový výměr dostanete poštou do vlastní schránky. Daňové přiznání k dani nemovitosti se podává pouze jednou, a sice v roce následujícím po zkolaudování, či pořízení nemovitosti. V následujícíh rocích již všechno probíhá automaticky. Na vás je pouze vyměřenou částku daně zaplatit včas. Pokud je vaše daňová povinnost nižší než 5000 Kč, tak je to nejpozději do 31. 5. 2009.

Anketa

Bydlíte v ...

Rodinném domě (305)
 
Bytě (317)
 
(22)
 Celkem hlasovalo 644 čtenářů

Daň z nemovitosti: Novinky pro rok 2009 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 30 komentářů)

Menawarkan pinjaman murah oceanservice | 21.06.2013 00:02
iWjwiupgBTMFSwyj Jayne | 22.11.2011 05:45
gtloans001@gmail.com Tony Belly | 11.09.2011 21:32
betterdayfunds@aol.com Tedy Kate | 21.01.2011 04:33

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »