Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Daň z nemovitostí. Současnost a budoucnost

Autor: Jaroslav Kokeš | 20.10.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Daň z nemovitostí. Současnost a budoucnost

Zákon č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí upravuje podmínky pro vyměřování a placení daně z pozemků a ze staveb. V současné době je v Parlamentu projednávána novela zákona, která ruší dvě výjimky z osvobození staveb od plateb. Celý zákon jako takový je pak předmětem diskuzí o jeho budoucí úpravě. Mantinely jsou opravdu široké. Možné je úplné zrušení daně, až po její výrazné navýšení. Hlavním argumentem proti jejímu rušení je skutečnost, že příjmy z této daně náleží obci.

Daň z pozemků

Poplatníkem daně z pozemku je vlastník pozemku nebo právnická osoba, která má právo trvalého užívání, případně nájemce.

Předmětem daně z pozemků jsou pozemky na území ČR vedené v katastru nemovitostí. To se netýká pozemků zastavěných stavbami v rozsahu půdorysu stavby. Základem daně je cena půdy stanovená součinem výměry pozemku a její průměrnou cenou. Ta je zase stanovena vyhláškou ministerstva zemědělství.

Výčet druhů pozemků, které jsou od daně osvobozeny je poměrně rozsáhlý, netýká se však obecně vlastníků – fyzických osob. I když v některých případech se jich mohou dotýkat. Jde např. o veřejné cesty, rekultivované pozemky, pozemky vyčleněné pro rozvody energie atp. Nárok na osvobození od daně uplatňuje poplatník v daňovém přiznání.

Sazba daně je u orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, ovocných sadů 0,75 % a u trvalých travních porostů, hospodářských lesů a rybníků s intenzivním a průmyslovým chovem ryb 0,25 %.

U ploch, jejichž sazbu nestanovuje vyhláška Ministerstva zemědělství, je sazba stanovena v Kč takto. U zastavěných ploch a nádvoří 0,10 Kč, u stavebních pozemků 1,00 Kč a u ostatních ploch, pokud jsou předmětem daně, je sazba rovna 0,10 Kč.

Tato sazba se ještě násobí koeficientem v hodnotě 1 – 4,5 stanoveným zákonem podle počtu obyvatel obce, který je dán stavem podle posledního sčítání obyvatel. Obce mohou ještě svojí vyhláškou posunout tento koeficient pro jednotlivé části obce o 1 až 3 kategorie nahoru nebo dolů. Praha ale takto může zvýšit svůj koeficient z 4,5 pouze na 5,0.

Daň ze staveb

Předmětem daně jsou obecně stavby, byty a nebytové prostory a poplatníkem je vlastník.

Předmětem daně nejsou stavby, v nichž jsou byty nebo samostatné nebytové prostory, které samy o sobě jsou předmětem daně. Dále stavby, které mají vodárensko-kanalizační charakter nebo slouží pro rozvody energie nebo veřejnou dopravu. 

Od daně jsou osvobozeny stavby ve vlastnictví státu, obce nebo kraje, církví, škol, vysokých škol, výzkumných institucí. Dále stavby, jejichž majitelé pobírají příspěvky na živobytí atp.

Od daně jsou dále osvobozeny:

Připravované změny 
V současné době je projednávána novela zákona, která zavede na osvobození od daně přechodné období. Pro nové byty bude možné osvobození uplatnit naposledy v roce 2009 a pro zateplení je konečným termínem pro osvobození od daně rok 2012. 

U nových staveb lze toto opatření chápat jako reakci na stav nabídky a poptávky po nových stavbách. Druhý případ mně již tolik nezapadá do proklamované státní ekologické strategie a snah o úsporu energie.

Výpočet daně
Základem daně je u staveb zastavěná plocha a u bytů jeho podlahová výměra.

Základní sazba daně je u bytů 1 Kč, u rekreačních staveb 3 Kč a samostatné garáže 4 Kč za 1 m2. (zvláštní, vyšší sazby, jsou u staveb sloužících k podnikání). Za každé další nadzemní podlaží se sazba zvyšuje o 0,75 Kč za 1 m2  .

Tato sazba se dále násobí koeficientem v rozsahu 1 až 4,5 podle počtu obyvatel v obci. Obec může tento koeficient zvýšit 1,5x a u rekreačních staveb 2x.

Připravované změny
V současné době se hodně diskutuje možnost obcí zvýšit místní úpravou daň z nemovitostí a některé z nich to již také využily nebo se toto navýšení využít chystají. Umožňuje jim to § 12 zákona a zvýšení může být opravdu radikální, od dvou do pětinásobku stanovené daňové povinnosti oproti zákonné úpravě.

Jak pro daň z pozemků, tak staveb platí...

Zdaňovacím obdobím je kalendářní rok. Ke změnám, ke kterým došlo v průběhu jednoho období (přístavba, pořízení nemovitosti atp.) se nepřihlíží. Určitou výjimkou je případ, kdy v jednom roce byl podán návrh na vklad do katastru nemovitostí, který nebyl do 31. 12. vyřízen. V tom případě je povinnost podat daňové přiznání do konce třetího měsíce od zapsání vkladu. Nicméně daňová povinnost bude platit až v třetím roce.

Daňové přiznání se podává vždy do konce předchozího roku a to jen případě, že došlo ke změně sazeb (to jsou ty stavební úpravy), průměrné ceny půdy, změně koeficientu a zániku osvobození od daně. Vlastní platba daně musí být provedena do 31. 5, případně do 30. 11 (pokud se platilo zálohově).

Závěr

Obávám se, že budoucnost směřuje spíše ke zvýšení (výraznému) daně. Avizované zrušení osvobození od plateb tomu napovídá. Možností snadného zisku v souvislosti s touto daní se chopila skupina odhadců, která navrhuje, aby východiskem pro stanovení daně byl odhad ceny nemovitosti zpracovaný školeným odhadcem. Lze jenom doufat, že předkladatelé zákona tomuto lobbistickému tlaku nepodlehnou tak, jak se stalo v jiných případech u notářů a advokátů.

Za prvé je to, podle mého názoru, nesmysl. Vždyť i pojišťovny si vystačí při odhadu ceny nemovitostí se svými manuály. Za druhé by to výrazně zvýšilo náklady majitelů staveb, poplatek za odhad by šel na jejich vrub. A za třetí by to odhadci snad ani nemohli za jeden rok stihnout. Jaké by to mohlo mít následky pro poplatníka raději nedomýšlejme.

Anketa

Sledujete vývoj ceny vašeho bytu/domu?

Ano, pravidelně. (17)
 
Ano, občas. (24)
 
Ne, ale začnu. (3)
 
Ne, nezajímá mě. (2)
 
Nevlastním byt ani dům. (3)
 Celkem hlasovalo 49 čtenářů

Daň z nemovitostí. Současnost a budoucnost >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 513 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »