Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Daň z nemovitostí: Termín se rychle blíží!

Autor: Petr Zámečník | 20.05.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Daň z nemovitostí: Termín se rychle blíží!

Vlastnit je v pojetí státu hřích, za který je nutno platit. Vlastníte-li stavbu nebo pozemek, zaplatíte daň z nemovitostí. Čas pro její uhrazení se rychle krátí. Kdo a v jaké výši daň zaplatí?

Daňové přiznání k dani z nemovitostí

Daň z nemovitostí má oproti dani z příjmů některá specifika. Kupříkladu daňové přiznání se podává pouze jednou - při pořízení nemovitosti. Podat ho musí nabyvatel nejpozději do 31. ledna roku následujícího po roce, v němž ke změně vlastnictví došlo.

V dalších letech již daňové přiznání majitel stavby či pozemku nepodává. Nemusí se ani starat o výši daně - finanční úřad zasílá daňový výměr poštou. Komplikace mohou nastat, nepodaří-li se složenku s výší daně doručit...

Termín daně se blíží

Termín zaplacení daně z nemovitostí se nezadržitelně blíží. V letošním roce připadá na 2. června. V případě, že by vaše daňová povinnost byla vyšší než 5 tis. Kč, pak si platbu daně můžete rozložit do dvou splátek. Druhou splátku musíte uhradit až 1. prosince. Zemědělci a chovatelé ryb mají trochu odlišné termíny - 1. září a 1. prosince.

Pokud by daňová povinnost u jednoho poplatníka vyšla nižší než 30 Kč u jednoho správce daně, pak se daň sice vyměří, ale nepředepíše a nemusí platit. U spoluvlastníků pozemku se daň neplatí, je-li nižší než 50 Kč.

Daň neplatí všichni

Dani se vyhnou někteří vlastníci nemovitostí. Neplatí ji např. stát, přestože výnos daně spadá do obecní pokladny nikoli do státního rozpočtu, obce za nemovitosti, které leží v jejich katastru (nebudou platit samy sobě), diplomati a konzulové, církve, sdružení občanů a obecně prospěšné společnosti, školy, knihovny, nadace apod.

Pro majitele domů a bytů je ale zajímavější osvobození obytných domů a bytů určených k trvalému bydlení vlastníků nebo osob vlastníkovi blízkých na dobu 15 let od vydání kolaudačního souhlasu, kolaudačního rozhodnutí nebo stavby začaly být způsobilé k užívání po oznámení stavebnímu úřadu.

Do loňského roku byly ještě osvobozeny byty a bytové domy vrácené v restituci nebo postavené do roku 1948 a obsazené alespoň z poloviny alespoň po dobu 15 let nájemníky s regulovaným nájemným. Nyní tato osvobození již nejsou účinná a majitelé takovýchto nemovitostí budou letos poprvé platit daň z nemovitosti.

Další výjimky se vztahují na osoby ZTP a ZTP/P, na majitele kulturních památek po dobu 8 let od vydání stavebního povolení k jejich opravě, na dobu 5 let po přechodu vytápění z pevných paliv na ekologické zdroje tepla...

Pozor na osvobození od daně v případě zateplení domu. Osvobozeny jsou pouze ty nemovitosti, u nichž došlo k zateplení na základě vydání stavebního povolení. Zateplení lze ale provést i na pouhé ohlášení, které ale nezakládá nárok na osvobození od daně z nemovitostí.

Jaká je daň

Daň z nemovitosti se počítá na základě výměry. U staveb je použita jako základ daně výměra v metrech čtverečních vynásobená koeficientem 1,2, u pozemků prostá výměra. Výjimku tvoří vinice, chmelnice, pole, louky, sady a zahrady, jejichž základ daně tvoří součin výměry a ceny dle vyhlášky, a lesy a rybníky s chovem ryb, jejichž základ daně je dán buď cenou pozemku k 31. lednu, nebo výměrou násobenou cenou 3,80 Kč/m2.

Sazba daně závisí na účelu užití nemovitosti. U pozemků činí 0,75 % z vyměřovacího základu v případě polí, vinic, chmelnic, zahrad a sadů a 0,25 % pro rybníky, louky a lesy. Ostatní pozemky mají stanovenou pevnou sazbu na čtvereční metr - stavební 1 Kč/m2, ostatní 0,1 Kč/m2.

U staveb je sazba daně od 1 Kč/m2 do 10 Kč/m2.

Objekt

Sazba daně

Byt, bytový dům

1 Kč/m2

Rekreační objekt

3 Kč/m2

 - příslušenství

1 Kč/m2

Garáž

4 Kč/m2

Podnikatelské objekty

 - zemědělská prvovýroba

1 Kč/m2

 - průmysl, stavebnictví, doprava, energetika, ostatní zemědělství

5 Kč/m2

 - ostatní podnikatelské

10 Kč/m2

Ostatní

3 Kč/m2

Daň se dále zvyšuje o 0,75 Kč/m2 za každé nadzemní podlaží stavby.

Vypočítaná daň se ještě dále násobí celou řadou koeficientů. Základní z nich je podle velikosti obce.

  • 1,0 v obcích do 1 000 obyvatel
  • 1,4 v obcích nad 1 000 obyvatel do 6 000 obyvatel
  • 1,6 v obcích nad 6 000 obyvatel do 10 000 obyvatel
  • 2,0 v obcích nad 10 000 obyvatel do 25 000 obyvatel
  • 2,5 v obcích nad 25 000 obyvatel do 50 000 obyvatel
  • 3,5 v obcích nad 50 000 obyvatel a ve Františkových Lázních, Luhačovicích, Mariánských Lázních a Poděbradech
  • 4,5 v Praze

Vyhláškou lze koeficient o jednu úroveň zvýšit a až o tři snížit. V Praze lze koeficient zvýšit na 5,0. Obec místo uvedených koeficientů může použít (opět na základě vyhlášky) pro nebytové prostory koeficient 1,5.

V bytovém domě se daň zvyšuje o 2 Kč/m2 za každý metr čtvereční nebytových prostor.

Obce dále mohou využít tzv. místní koeficient ve výši 2, 3, 4, 5, kterým daňovou sazbu ještě zvýší.

Závěrem

Daňový poplatník se dani z nemovitosti nevyhne. Narozdíl od příjmů nelze nemovitost vystěhovat za hranice, a tak nezbývá než platit. Nezaplatit se totiž krutě nevyplatí.

Anketa

Mají obce vybírat daň z nemovitostí?

Ano, je to spravedlivé. (67)
 
Ano, je to efektivní. (5)
 
Ne, není to efektivní. (17)
 
Ne, není to spravedlivé. (552)
 Celkem hlasovalo 641 čtenářů

Daň z nemovitostí: Termín se rychle blíží! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Pokuta Politik | 08.07.2008 18:29

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »