Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


David Krajný: Realitní trh klesl místy až o 30 %

Autor: Petr Zámečník | 27.08.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 7 komentářů
David Krajný: Realitní trh klesl místy až o 30 %

Lidé odkládali nákup nemovitostí v očekávání snížení cen, nejisté budoucnosti vlastních příjmů a horší dostupnosti hypoték. Kdy dojde k obratu? “Nemám žádnou věšteckou kouli,“ říká v rozhovoru David Krajný, CEO a president společnosti RE/MAX.

Realitní trh v letošním roce klesá. Jak vidíte dosavadní letošní vývoj na realitním trhu z pozice realitního makléře?

Realitní trh zaznamenal radikální pokles specielně v prvním čtvrtletní, zejména v oblasti prodeje bytů. Pokles činil místy až 30 %. Ve druhém čtvrtletí se pokles částečně zastavil, ale stále bylo v řádech 10, 15, 20 % pod minulým rokem.

První známky oživení a radost na trhu způsobil květen a červen, kdy se zdálo, že se chuť k nákupu nemovitostí opět vrací. Červenec ale přestože ze začátku vypadal dobře, nakonec skončil špatně. A tento měsíc je opět v propadu.

Jak se bude realitní trh vyvíjet v následujících měsících?

Nemám žádnou věšteckou kouli, ale můj osobní odhad je, že do konce roku se situace o moc nezlepší a realitní trh skončí v propadu v řádu 15 - 20 %, škarohlídi říkají i 25 %. Ale myslím si, že koncem léta budeme moudřejší.

Co podle vašeho názoru vedlo k tak hlubokému poklesu realitního trhu?

V zásadě jsou tři příčiny, které k poklesu přispěly. První důležitý moment je dostupnost peněz. Banky zpřísnily na základě událostí ve světě podmínky pro získávání hypoték. Dostupnost  peněz se tak výrazně omezila.

Druhým důležitým faktorem je, že lidé trochu ztratily důvěru v ekonomickou budoucnost, protože když četli třikrát denně o ekonomické krizi, o prognózách nezaměstnanosti, tak se vytratila jistota a ochota investovat dlouhodobě a dlouhodobě se finančně zavázat byla oslabena.

A v neposlední řadě byla rozhodnutí odložena z důvodu spekulace na pokles cen.

Jak se vyvíjejí ceny nemovitostí? Přeci jen řada lidí, kteří mohli na počátku roku odložit nákup nemovitosti, tak tak učinila v očekávání, že ceny nemovitostí půjdou výrazně dolů.

V segmentu bytů k poklesu cen opravdu došlo, ale nelze paušalizovat. Díky tomu, že se na trh vrhlo hodně nových bytů, se rozšířila nabídka a dochází k velké diferenciaci mezi kvalitními byty a těmi méně kvalitními.

V méně kvalitních bytech - a je jedno, jestli se jedná o staré domy, o panelové domy a nebo o nově postavené domy - v bytech s nízkou kvalitou  provedení, špatnou architekturou nebo stavebními vadami, špatnou polohou nebo dopravní infrastrukturou, dostupností atd. došlo k radikálnímu poklesu cen, který dosahoval až 30 %.

Záleží vždy na nabídce a poptávce v dané lokalitě. Největší poklesy jsme paradoxně zaznamenaly v Mladé Boleslavi, kde byli až 30%.

V květnu a červnu to vypadalo, že se pokles cen zastavil a že se ceny začínají odrážet ode dna. Dokonce jsme zaznamenali ve velkých městech, jako je Brno, Ostrava a Praha, mírný nárůst cen, což by mohlo signalizovat oživení trhu.

Velmi často jsou zveřejňovány nabídkové ceny nemovitostí. Ty bývají poměrně kvalitně statisticky zpracovány. Ty se ale do značné míry liší od skutečně realizovaných cen. Zvýšil se v souvislosti s propadem realitního trhu také rozdíl mezi nabídkovými a skutečně realizovanými cenami?

Určitě.

Většina laické veřejnosti si realitního makléře představí jako člověka, který jim ukáže nemovitost, a pak jim dá k podpisu smlouvu, přičemž se v průběhu jednání snaží spíš zastřít veškeré chyby, které nemovitost má, a vyzdvihnout naopak to, co je na nemovitosti pozitivní, aby došlo k prodeji. Jak by měly podle vás vypadat služby realitního makléře?

Naše průzkumy ukazují, že přes 50 % lidí na realitním trhu obchoduje napřímo bez realitní kanceláře. Lidem navíc kupodivu nejde o to, aby uspořili provizi realitní kanceláře nebo makléře. Oni jsou ochotni zaplatit peníze, ale ne za tak mizerný servis, který tu v minulosti a bohužel i v současnosti od mnohých kanceláři a makléřů dostávají.

Kvalitní realitní makléř, který si zaslouží svou provizi, musí být klientovi schopen poskytnout široký předprodejní i poprodejní servis a poradenství. Důležité je, aby měl makléř určitou kvalifikaci a vzdělání, ale to bohužel zde na trhu nebylo vždy zvykem. Ekonomická krize a současná situace na trhu ale paradoxně čištění trhu napomáhá, protože se na trh dostávají globální hráči, kteří přinášejí jinou podnikatelskou kulturu, jinou kvalitu a jiné know-how. Na trhu dochází ke konsolidaci a k zostření konkurenčního boje a zvítězit může jen ten nejkvalitnější a nejlepší.

Trend konsolidace se nyní zrychluje ještě tím, že do velkých globálních sítí vstupují i místní lokální hráči.

Po odložení nákupu nemovitosti se zvýšila poptávka po nájemním bydlení. Jak pozorujete tento trend?

Když se díváme na poměr transakcí prodeje a pronájmu, historicky byly prodeje o 50 % vyšší než pronájmy. V prvním čtvrtletí zejména jsme pozorovali, že se pomaleji vyvíjeli prodeje, naopak nájmy drasticky vzrostly, a tak poměr se z loňských 3:2 ve prospěch prodejů snížil na 1:1.

Bylo vidět, že lidé skutečně odkládali své rozhodnutí. Na druhou stranu si myslím, že potřeba po vlastním bydlení tu rozhodně je. Když porovnáte poměr vlastního bydlení v Česku a v Evropské unii, tak jsme pořád ještě pozadu. Potřeba tu tedy je, ale je odložená.

Na druhou stranu se koncem června začaly nůžky počtu transakcí opět rozevírat a počet prodejů narůstal, naopak počet nájmů klesal.

Jak se vyvíjely ceny nájmů? S rostoucí poptávkou rostla i cena, nebo naopak z obav, aby nájemníci alespoň něco platili, majitelé bytů nájem snižovali?

Nedá se to paušálně říci. Trendů je několik. Vždy platí, že je to otázka nabídky a poptávky v dané lokalitě. Obecně v dobrých lokalitách v kvalitních nemovitostech cena trošku stoupla. Na druhou stranu naopak lidé, kteří nemohli či nechtěli prodat svou nemovitost, tak aby netratili, se rozhodli nemovitost stáhnout z trhu a pronajímat ji.

Na jedné straně tak docházelo k růstu poptávky po nájmech, na druhé straně se zvyšovala nabídka od lidí, kteří chtěli prodat a nemohli - a začali pronajímat.

Nedošlo k žádnému dramatickému nárůstu nájmů.

Vaše společnost působí ve všech oblastech České republiky. Kterou z těch oblastí považujete za nejperspektivnější pro potenciálního investora, který chce uložit své prostředky do nemovitostí?

Jsem 100% přesvědčen, že to je Praha. Stále. Sice neustále čtu, že nemovitosti v raze jsou předražené a že musí jít dolů, ale když se podíváte na čísla a na ceny nemovitostí třeba ve Vídni, která v minulém roce byla číslem jedna mezi hlavními městy z hlediska úrovně kvality života a relace cena / kvalita života, tak pořád je Vídeň o nějakých 10 až 20 % dle lokality vyšší v ceně než Praha. A Vídeň je navíc levnější než třeba Mnichov nebo Hamburk, nemluvě o Římě nebo o Paříži.

Nemyslím si, že by Praha měla být tak drahá jako Monako, kde se prodává metr čtvereční asi za 50 tis. EUR, ale myslím si, že zde ceny v Praze s růstem životní úrovně obyvatel budou stoupat. Praha díky své poloze a historii je dobrá investiční příležitost stále.

V nedávné době jste pod svá křídla přijali jednu profesionální makléřskou společnost. Plánujete i nějaké další akvizice?

Jsme velmi rádi, že jsme se spojili s A-City, což je 4. největší hráč na českém trhu. V loňském roce zrealizovali obchody v objemu 1,5 mld. Kč a jsou jedničkou na Moravě. Pro nás je to důkaz toho, že RE/MAX má co nabídnout, a myslím si, že je to i signál pro trh.

My intenzivně jednáme s dalšími realitními společnostmi, protože jsme přesvědčeni, že jim poskytneme alternativu a určitou příležitost, jak jejich mnohaleté investice zúročit.

Děkuji za rozhovor. 

Anketa

Vyplatí se kupovat byt za účelem jeho pronájmu?

Rozhodně ano. (30)
 
Spíše ano. (15)
 
Spíše ne. (12)
 
Rozhodně ne. (26)
 
Nevím. (3)
 Celkem hlasovalo 86 čtenářů

David Krajný: Realitní trh klesl místy až o 30 % >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 7 komentářů)

Remax Novak | 17.12.2011 18:21
RE: RE: Neznám větší zloděje, než REMAX ing. Novák | 03.12.2011 14:27
bYzxIYBoNGtaj Darold | 12.04.2011 17:43

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »