Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Deset nejtransparentnějších nemovitostních trhů přitahuje 75 % globálních investic

Global Real Estate Transparency Index společnosti JLL propojuje transparentnost trhů s realitními investicemi, obchodními aktivitami a výší životního standardu  (Tisková zpráva: JLL)

Podle indexu 2016 Global Real Estate Transparency Index (GRETI), který zpracovaly společnosti JLL a LaSalle Investment Management, zlepšily v uplynulých dvou letech dvě třetiny sledovaných trhů svoji transparentnost. Země, které se v GRETI umístily v první desítce jako nejvíce transparentní, přitáhly 75 % globálních investic do komerčních nemovitostí. Transparentnost trhu je významným aspektem v rámci rozhodování o alokaci realitních investic.   

Ke klíčovým faktorům, které významně ovlivňují transparentnost trhu a přispívají k jejímu zvyšování, patří:

 • Rostoucí kapitálové investice. JLL předpokládá, že v nadcházející dekádě přesáhnou 1 bilion USD
  (v porovnání s nynějšími 700 miliardy USD jde o významný nárůst), což znamená, že investoři budou vyžadovat vyšší transparentnost trhu, aby mohli jednotlivé trhy relevantně srovnávat jak v rámci nemovitostních trhů, tak mezi různými typy investic (asset class).
 • Prosazuje se společenská shoda, že transparentní praktiky na realitním trhu jsou základem pro kvalitní život dané společnosti, pozitivně ovlivňují správu místních financí a vytváření kapitálu. Součástí této báze je např. garantovaná a efektivně vynutitelná vlastnická práva, bezpečné bydlení a kvalitní pracovní prostředí a také například profesionální a čestné chování realitních makléřů.   
 • Moderní technologie umožňují jak digitalizaci nejrůznějších druhů dat o trhu s nemovitostmi, tak jejich sdílení a analýzu. Zlepšení a sjednocení techniky sběru dat o nemovitostním trhu umožnuje přesnější srovnání jednotlivých trhů v čase.

Jeremy Kelly, ředitel programů globálního výzkumu JLL a hlavní autor studie GRETI, uvádí: “Výsledky indexu GRETI ukazují, že realitní trh z globálního pohledu směřuje k vyšší transparentnosti. Důvodů je více: existuje řada lokálních aktivit, jejichž cílem je zlepšit dostupnost a kvalitu tržních dat a jejich srovnávání, zlepšování místní legislativy, zavádění vyšších etických standardů a dále třeba rozšíření tzv. zelených budov a principů trvale udržitelného rozvoje.”

Nejvýznamnější závěry indexu GRETI

 • Anglofonní země Velká Británie, Austrálie, Kanada a Spojené státy americké obsadily čtyři nejvyšší místa a patří k nejtransparentnějším realitním trhům na světě. Následují země kontinentální Evropy (Francie, Německo, Nizozemí, Irsko, Finsko) a Nový Zéland. Tyto země přitáhly v uplynulých dvou letech 75 % globálních realitních investic do komerčních nemovitostí a sídlí zde polovina globálních korporátních centrál.  
 • Dalších 20 zemí (pozice 11. – 30.) se označují jako transparentní a do nich proudí 20 % celosvětových realitních investic a třetinu globálních korporátních centrál. Čtrnáct z 20 zemí se nachází v Evropě (Švédsko, Polsko, Švýcarsko, Belgie, Dánsko, Norsko, Česká republika, Itálie, Španělsko, Rakousko, Maďarsko, Portugalsko, Slovensko a Rumunsko), zbývající v Asii (Singapur, Hong Kong, Japonsko a Taiwan).
 • Česká republika se nadále umísťuje na předních pozicích v rámci EU co se týče růstu HDP, ekonomické a exportní diverzity a také transparentnosti realitního trhu. V rámci Global Real Estate Transparency Index 2016 se celosvětově umístila na 20. místě a předstihla například Rakousko a země jižní a jihovýchodní Evropy. Navazuje na Belgii (16.), Dánsko (17.), Norsko (18.) a Japonsko (19. místo),“ dodává Tewfik Sabongui, ředitel české pobočky JLL.        
 • Největší rozvoj jsme zaznamenali na 37 kategorie semi-transparentních realitních trhů. I když zde existují pravidla a legislativní rámec, není zcela dodržován. Jedná se zejména o územní plánování, dodržování stavebního zákona a smluvních závazků. Tyto země přitáhly čtvrtinu globálních korporátních centrál a 5 – 10 % světových realitních investic. Patří sem země BRIC (Brazilie, Rusko, Indie a Čína – ve všech těchto zemích jde o největší a nejrozvinutější města) a země MIST (Mexiko, Indonésie, Jižní Korea a Turecko). Slovinsko, Srbsko a Bulharsko se poprvé posunulo do kategorie semi-transparentních trhů.    
 • V kategorii trhů s nízkou transparentností jsme sice zaznamenali rozvoj, ale v řadě zemí se často situace nezměnila a stávající praxe je stále nedostatečná. Jde často o státy Latinské Ameriky a Afriky.   

Výhled do budoucna

Jacques Gordon, ředitel globálního výzkumu a strategie LaSalle Investment Management, uvádí: “Náš index vykazuje stálé zvyšování transparentnosti trhů, které je výsledkem úsilí samotných ekonomických subjektů a orgánů státní správy a samosprávy. Na druhou stranu, stále se setkáváme s nekalými a korupčními praktikami, slabou vynutitelností (nejen vlastnických) práv, které ohrožují společnost, obchodní aktivity a investice. Investoři a korporátní nájemci budou jednoznačně upřednostňovat země s více transparentním realitním trhem.“

Aktuální výzkum uvádí tyto faktory, které ovlivní transparentnost realitních trhů v nejbližších letech:

 • Zveřejnění tzv. Panama papers počátkem roku 2016 zvýšilo tlak na vyšší transparentnost realitních trhů a definitivně zařadilo boj proti korupci na mezinárodní politickou agendu. Dobrovolná majetková přiznání a opatření proti praní špinavých peněz se stále rozšiřují.      
 • Nové techniky sběru dat dále zvyšují tlak na větší transparentnost trhu. Očekáváme, že na velmi transparentních trzích se vytvoří tzv. hyper-transparentní kategorie, ve které budou např. sensory v jednotlivých budovách zaznamenávat údaje o dané nemovitosti, podle kterých bude moci majitel
  i nájemce sledovat, jak je budova využívána a jak je hospodárná.
 • Celosvětově se v rámci střední třídy vrší intolerance vůči korupci, která bude motorem dalších změn – zejména v tzv. semi-transparentních zemích. Sociální media v tomto směru jistě pomohou mobilizovat.
 • Moderní technologie jednoznačně umožňují pokrok v oblasti transparentnosti trhu a některé země (jako např. Keňa, Ghana a Ekvádor) již díky nim prošly významnou změnou.   
 • Očekáváme větší důraz na reformu ze strany státní správy / regulátora trhu a efektivní vymáhání práva. Zvlášť na tzv. semi-transparentních trzích sice potřebná legislativa existuje, nicméně její vymáhání stále pokulhává. 

Deset nejtransparentnějších nemovitostních trhů přitahuje 75 % globálních investic >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »