Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Developer postaví koleje, ale prodá byty

Autor: Radovan Novotný | 28.06.2010 08:07 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Developer postaví koleje, ale prodá byty

Člověku sledujícímu dění na brněnském realitním trhu nemohla uniknout nabídka bydlení v Rezidenci Erasmus, developerského projektu v centru města. Nestandardní výjimečnost projektu spočívá v tom, že má být vystavěn na pozemcích brněnského Vysokého učení technického (VUT) a podle mluvčí VUT Jitky Vanýskové má univerzita předkupní právo na všechny byty v domě.

Potenciální kupující a zájemce se z komerční nabídky nedozví, že byt je v objektu, který je určen jako objekt pro hostující profesory, doktorandy a zahraniční studenty.

Školní pozemek VUT

Pozemek VUT mezi Hrnčířskou a Klatovskou ulicí v Králově poli je v lukrativní lokalitě kousek od centra města. I když je pozemek podle Územního plánu určen výhradně pro veřejně prospěšná zařízení, developerská nabídka poukazuje na jeho využití pro komerční bytovou výstavbu.

Kvestor Vysokého učení technického v Brně Vladimír Kotek k tomu podle dříve publikovaných informací uvedl: „V domě Erasmus bude několik bytů, které využijeme pro svoje zaměstnance a hosty. To, že do stavby přistoupil soukromý investor, neznamená žádný rozpor s územním plánem. Jednáme v souladu se zákonem. Všechna povolení jsme dostali a informovali jsme příslušné orgány včetně lidí z městské části Králova Pole.“

Podle publikovaného stanoviska mluvčí VUT má na všechny byty VUT předkupní právo: "Máme předkupní právo na všechny byty v domě. Dohodli jsme se však s vedením společnosti, že uzavřeme smlouvu o tom, kolik bytů budeme ve skutečnosti využívat. To, že jsou všechny v nabídce, se nám zdá neoprávněné." Z veřejně dostupných informací lze tedy o projektu říci, že VUT dodalo rozlehlý pozemek v centru města, developer vystaví bytový komplex a VUT bude moci využití předkupního práva na vystavěné byty. Asi nějaká část informace bude chybět, protože se to z pohledu přínosů pro univerzitu nezdá příliš výhodné.

Developer, který staví koleje, ale prodává byty

Developer, který byty v dotčeném objektu komerčně nabízí, hovoří o moderním bytovém komplexu v blízkosti centra Brna, skládající se z devíti nadzemních a jednoho podzemního podlaží. Každý byt má mít svůj balkon, lodžii, terasu nebo předzahrádu, v suterenu má být zaručeno parkování. Nadstandardem má být 24hodinová recepce, vnitroblok s grilovacím koutkem a bezpečnost zajištěná kamerovým systémem.

Jenže náměstek primátora Martin Ander, pravděpodobně na základě úsilí obyvatel, kteří v dotčené oblasti bydlí, podal podnět k zahájení přezkumného řízení. V tomto podnětu náměstek Ander konstatuje "(...) se jeví jako zřejmé, že byla vydána územní rozhodnutí a stavební povolení v rozporu s příslušnými právními předpisy." Náměstek poukazuje na rozpor mezi územním rozhodnutím a stavebním povolením.

Podmínky pro umístění a projektovou přípravu stavby uvedené v Územním rozhodnutí říkají: "Stavba bude sloužit k ubytování zahraničních studentů a tuzemských akademických a výzkumných pracovníků a náročnějších studentů VUT, že bude splňovat požadavky na ubytování dlouhodobého charakteru vyšších standardů aparmánového typu." Jenže stavební povolení již hovoří o bytech: "Jednotlivé byty ve 2. - 10. NP. Bytové jednotky jsou s klasickým dispozičním uspořádáním... Každá jednotka má balkon nebo lodžii. Celkový počet bytů jedno až čtyřpokojových je 68."

Sousedé, kteří se cítí dotčeni

Stavba vyvolává protest sousedů, jedenáctipodlažní stavba údajně zhorší kvalitu bydlení pro stávající vlastníky přilehlých nemovitostí. Díky vzniklému občanskému sdružení se tak otevřela tato kauza, a v souvislosti s ní začínají být vyslovovány různé otázky.

Oznámení o plánované stavbě, která měla být vyvěšena na veřejném místě, byla údajně vyvěšena na budově s číslem popisným, které neexistuje. Veřejnost se s plánovanou stavbou neměla jak seznámit a vyjádřit případné námitky. Účastníci řízení byli údajně se stavbou seznámeni prostřednictvím veřejné vyhlášky, která měla být zveřejněna v období Vánoc.

Když se místo kolejí postaví developerský projekt

Měly to být koleje pro VUT, o čemž svědčí i název oficiální název stavby „Rezidence Erasmus – bytový objekt pro hostující profesory, doktorandy a zahraniční studenty, Brno-Královo Pole“. Ovšem nabídka developera na prodej bytů v tomto objektu poukazuje na to, že je to vlastně komerční developerský projekt v místě, kde regule něco takového nepovolují. A tak se asi nejenom v internetových diskusích mohou objevovat různé otázky a názory poukazující na diskutabilnost této stavby: „(...) tyto pozemky využívají studenti k rekreačním a sportovním účelům, nyní budou o tuto možnost připraveni, VUT přijde o možnost v blízkosti kolejí vystavět něco, co opravdu VUT pro svůj rozvoj potřebuje.“ "Proč se VUT v podstatě bez kompenzace zbavuje cenného pozemku v bezprostřední blízkosti svých kolejí?“

Komplikací také je, že se možná nejedná o využití proluky, ale klidové zóny: „Problém je v tom, že to nebyla proluka, která volá po zastavění, jakých je v Brně víc, a uznávám, že je z komerčního hlediska potřeba jich využít. Padnou na to sice dva likusáky, ale také hřiště, parkoviště a parčík, prostě klidová zóna.“ Mezi diskusními názory se objevila i ničím nepodložená spekulace o provázanosti vlastníka developerské, potažmo stavební firmy, která projekt realizuje: „Je to velká náhodička, že majitelem firmy, která ten barák staví, je akciovka vedená v lucemburském rejstříku, takže jde o nedohledatelného vlastníka.“

Jsou možné i jiné pohledy a názory na celou kauzu: někdo se snaží poškodit dobré jméno VUT, sousedé hledají důvody, jak zabránit výstavbě nechtěného domu v sousedství, výstavba překazila nějaké jiné plány a zájmy. Možná vše iniciovala dotčena konkurenční firma, která tímto sleduje své zájmy. Nezbývá než vyčkat na další informace, výsledek přezkumného řízeni pro vydaná povolení, a případně tiskovou zprávu brněnské techniky, která to všechno objasní.

Anketa

Jaký je váš názor: Dodržují developeři územní rozhodnutí?

Ano, vždy. (3)
 
Převážně ano. (2)
 
Převážně ne. (11)
 
Ne, nikdy. (3)
 Celkem hlasovalo 19 čtenářů

Developer postaví koleje, ale prodá byty >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »