EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

26. 01. 2016

0 komentářů

Díky kotlíkovým dotacím pořídíte úsporné kotle na tuhá paliva i za čtvrtinovou cenu

 


 

Kotlíkové dotace jsou určeny pro obnovu zdrojů tepla v rodinných domech. Je možné je využít mimo jiné též na pořízení moderního zdroje tepla využívajícího tuhá paliva. Jedním z nich je i kotel ENBRA TP-EKO umožňující spalovat jak uhlí, tak i dřevní pelety bez nutnosti úpravy kotle při výměně paliva. Kotel vyhovuje nejen požadavkům pro kotlíkové dotace, ale i těm pro dotační program Nová zelená úsporám. Pro spalování dřevních pelet splňuje kotel požadavky 5. emisní třídy ve všech svých výkonnostních provedeních (19–76 kW). Pro spalování hnědého uhlí pak s výkony 19–49 kW, s vyššími výkony poté splňuje požadavky 4. emisní třídy.

Kotel na tuhá paliva ENBRA TP-EKO patří k nejúspornějším a rovněž nejekologičtějším zařízením svého druhu. „Jako jeden z mála kotlů na českém trhu má ENBRA TP-EKO unikátní pětitahový vertikální výměník zvyšující účinnost kotle. Takto zhotovený výměník se ve srovnání s běžně prodávanými třítahovými horizontálními výměníky daleko méně zanáší, což podstatně snižuje nároky na jeho údržbu. Navzdory tomu, že je to výměník 5tahový a spalinová cesta je delší, kotel není náročný na komínový tah,“ říká Roman Švantner, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky.

V kotli je možné bez jakýchkoli zásahů do hořáku spalovat jak uhlí, tak i pelety. Mění se pouze servisní nastavení parametrů řídící elektroniky. Lze jej koupit v široké škále výkonů od 19 do 76 kW s levým nebo pravým provedením násypky. Násypku si navíc může majitel i poté libovolně umístit na straně kotle, která mu více vyhovuje. Unikátní konstrukce výměníku zajišťuje dlouhou životnost a úsporný provoz.

Cílem kotlíkových dotací je podpořit modernizaci zdrojů tepla v českých domácnostech. Právě staré a nekvalitní kotle na tuhá paliva jsou totiž jedním z největších lokálních znečišťovatelů ovzduší. Na kotle spalující uhlí a biomasu je možné čerpat státní příspěvek ve výši až 75 % pořizovacích nákladů. Dotace vyřizují úřady v jednotlivých krajích, podání žádosti probíhá elektronicky, je ale nutné ji doplnit také potřebnými dokumenty v tištěné podobě. Informace k podávání žádostí o kotlíkové dotace naleznete na webech krajských úřadů a též na stránkách společnosti ENBRA.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

výměna kotle

Čas na výměnu neekologických kotlů se krátí

Na základě zákona o ochraně ovzduší bude od počátku září 2022 zakázáno v České republice provozovat kotle na tuhá paliva, které jsou zařazeny do nižší než 3. třídy. Domácnosti musí zajistit jejich výměnu. Při porušení této povinnosti hrozí pokuta ve výši až 50 000 korun.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

01. 11. 2021

stará kamna

Kotlíkové dotace jsou zpět v nové podobě

Ministerstvo životního prostředí odstartovalo druhou vlnu kotlíkových dotací. Na výměnu až 35 tisíc starých kotlů půjde celkem 3,4 miliardy korun. Nově zavádí dotační stropy na nové zdroje či možnost podat žádost v elektronické podobě.

Text: Jana Zámečníková

17. 03. 2017

Dočkají se pražské bytové domy celoročních dotací?

Příjem žádostí o dotace na energeticky úsporné rekonstrukce bytových domů v Praze skončil úderem půlnoci 31. října. V letošní výzvě bylo k dispozici celkem 500 milionů korun. Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR přijaly celkem 260 žádostí za více než 158 milionů korun. Jiné dotace jsou ale v plném proudu a další se chystají.

Text: Jiří Havelka

05. 11. 2015


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *