Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Do jaké nemovitosti investovat?

Autor: LBBW Bank | 11.10.2012 15:57 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: investice nemovitost

Podle odborníků LBBW Bank CZ je právě nyní vhodný čas na investice do nemovitostí, zejména pro vlastní bydlení. Ceny nemovitostí za poslední dva roky výrazně poklesly a sazby hypoték jsou aktuálně na historických minimech. Tato situace se nemusí opakovat. Jaké nemovitosti jsou nejvýhodnější a na co si při koupi dát pozor?

Ceny nemovitostí se v současné době pohybují na úrovni před začátkem nemovitostního boomu. „Ceny u bytů či domů v zajímavých lokalitách už výrazněji klesat nebudou. Naopak s pomalu rostoucím zájmem kupujících by mohlo opětovně dojít k mírnému zvyšování cen. To se týká zejména atraktivních bytů nebo lokalit, kde je nabídka bydlení omezená,“ říká Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX. Naopak mírný pokles cen se dá ještě očekávat u starších panelových bytů nebo nových developerských projektů.

Investici do vlastního bydlení podporují i současné úrokové sazby u hypoték. „Ty jsou na svém historickém minimu a lze získat úrok pod 3 % pro nejčastěji volené fixace na tři a pět let. Tato situace však nemusí trvat dlouho,“ upozorňuje Boris Čuchran, člen představenstva LBBW Bank CZ. Oproti úrokovým sazbám v říjnu 2011 činí nyní v případě dvoumiliónové hypotéky se splatností na 20 let a fixací sazby na 3 nebo 5 let roční úspora na splátkách více než 3 000 Kč. Na úrocích celkem by tak teoreticky klient LBBW Bank (za předpokladu,že po celou dobu splatnosti se úroková sazba nezmění) mohl ušetřit přes 61 000 Kč.

Pět bodů jak vybrat správné bydlení:

Lokalita: bydlení vybíráte na dlouhá léta. Mělo by tak plnit potřeby, které se v čase mění. Nikdy nepodlehněte koupi nemovitosti v lokalitě, o které nejste přesvědčeni, že je ta správná.

Cena: konečná cena bydlení je vždy jedním z rozhodujících faktorů. Nejde jen o kupní cenu nemovitosti, ale také úrokové sazby u hypoték. Oba tyto faktory jsou nejlepší za poslední roky

Technický stav: zejména u starších bytů je důležité si zjistit stav konkrétní nemovitosti případně i domu, ve kterém je byt situován. Na první pohled nemusí být žádné závady viditelné. Tím spíše ale může překvapit, když se na schůzi vlastníků dozvíte, že je nutné navýšit fond oprav a zajistit novou střechu, zaplatit výtah apod.

Energetické a provozní nároky: u každé nemovitosti, o kterou máte zájem, je dobré zjistit si informace o energetické náročnosti. U staršího bydlení postačí předchozí faktury za energie, u nového bydlení pomohou energetické štítky.

Emoce: jeden z nejzásadnějších faktorů při hledání nového bydlení. V místě, kde budete chtít strávit podstatnou část svého života, se musíte cítit dobře.

Největší zájem je o koupi bytů a domů „z druhé ruky“. Jde o nemovitosti většinou staré pouze pár let. Jako velmi zajímavé se také mohou jevit starší domy, případně historické byty v centru měst. Ty jsou většinou zajímavě řešené, nabízí velkorysý prostor, ale zároveň je nutné být obezřetný s ohledem na technický stav nemovitosti. Kvalitní makléř je vždy schopen podat informace a upozornit na možná rizika, která jsou s takovým bydlením spojená. Přesto se doporučuje ještě přizvat specializovanou inspekci nemovitosti. Jedná se o službu, která pomáhá kupujícím i prodávajícím zjistit skutečný technický stav nemovitosti a budoucí náklady na sanaci případných vad. Tím výrazně snižuje rizika koupě nemovitosti. „Někdy se říká „blahá nevědomost“, v případě nemovitostí však důsledky nevědomého rozhodování obvykle vedou k nečekaným, hlavně však k nepříjemným situacím. Ve hře jsou ne-li zdraví, tak velké finanční prostředky – ať už se jedná o dlouholeté úspory nebo o hypotéky s dlouholetou splatností,“ říká Luboš Káně, hlavní inspektor NEMOPAS.

Pokud hledáte bydlení nebo prodáváte nemovitost či řešíte hypotéku, dozvíte se další praktické rady v novém pořadu televize Prima Family „Nové hnízdo 2“. Každou neděli po obědě v říjnu a listopadu vám s prodejem nebo koupí nemovitosti poradí odborníci z RE/MAX, největší realitní kanceláře v Čechách, bankéři z LBBW Bank CZ vám poradí v oblasti hypoték a skutečný stav nemovitosti zjistí odborníci z Nemopas, poskytovatelé nezávislé technické inspekce nemovitosti.

 

Do jaké nemovitosti investovat? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »