Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Do průmyslových a logistických nemovitostí bylo v regionu EMEA investováno rekordních 22 miliard eur

Nejvyšší zaznamenaný objem od roku 2007 (Tisková zpráva: Colliers International)

Podle studie společnosti Colliers International „Vývoj evropského průmyslového a logistického trhu v roce 2015“ překonaly investice do průmyslových a logistických nemovitostí v regionu EMEA úroveň roku 2007 a dosáhly výše 22 miliard eur. Regionu vévodila Velká Británie.

Velká Británie se ukázala být nejsilnějším a nejpřitažlivějším trhem, což potvrzuje fakt, že zde byla investována více než třetina (37 procent) veškerých kapitálových investic v daném sektoru v regionu EMEA. Celkově bylo ve Velké Británii investováno 8,3 miliard eur, což je více než dvojnásobek výkonu dalších nejlepších trhů, a to Skandinávie (3,7 miliard eur) a Německa (3,6 miliard eur) [i].

Tim Davies, ředitel EMEA Industrial, Colliers International, poznamenal: „Trh prochází oživením, a to zejména ve Spojeném království, které vévodí regionu EMEA. Růst nájmů v Británii byl výrazně silný, stejně tak tomu bylo ve Švédsku, zejména ve Stockholmu.“

„Obecně platí, že všechny hlavní trhy Evropy se vyvíjejí velmi pozitivně a sekundární trhy je následují. Za zmínku také stojí fakt, že díky několika významným obchodům konečně došlo k resuscitaci trhů ve Španělsku a Irsku. Irsko zaznamenalo výjimečný růst nájemného o 22,8 procent v Dublinu (€ 6,50psf*), a to i přesto, že tento trh byl v porovnání s jinými trhy EMEA daleko více zasažen. Na druhé straně, nabídka průmyslového a logistického sektoru je velmi nedostatečná, což znamená, že můžeme očekávat, že příjmy z nájmů i kapitálové hodnoty i nadále porostou. V průběhu roku 2015 můžeme očekávat také nárůst spekulativní výstavby,“ uvedl Tim Davies.

V roce 2014 se spekulativní výstavba opět objevila ve Spojeném království, Polsku, České republice a Švédsku.

V rámci Spojeného království dosáhly pronájmy nejvyššího objemu od roku 2010 v čele s maloobchodníky a poskytovateli logistických služeb. Došlo k uzavření obchodů s několika významnými společnostmi zásobujícími domácnosti, jako jsou Waitrose a Eddie Stobart. Obě tyto společnosti si samy postavily nemovitosti na míru. To je rovněž důkazem nedostatečné nabídky prvotřídních nemovitostí.

Není divu, že tento nedostatek vedl k růstu nájmů v Belfastu (o 12,5 %, £ 4,50psf), Birminghamu (o 11,8 %, £ 6,15psf), Manchesteru (o 11,1 %, £ 5,00psf), Bristolu (o 4,3 %, £ 6,00psf) a londýnském Heathrow (o 3,4 %, £ 15psf).

Nabídka, která byla k dispozici v Dánsku, Švédsku a Norsku, obecně nesplňovala požadavky nájemníků; v důsledku toho došlo k omezení aktivity a úroveň nájemného zůstala neměnná. Výjimku tvořily Stockholm (9,1 %, € 5,90psf) a Göteborg (4,5 %, € 5,70psf). Kvůli nedostatku kvalitních nemovitostí a nízkým provozním nákladům v Dánsku uvažuje řada nájemníků v Kodani o výstavbě vlastních nemovitostí místo pronájmu. Několik vlastníků nemovitostí ve Švédsku začalo se spekulativní výstavbou, aby mohli vyhovět požadavkům nájemců, tedy mít prostory k dispozici během šesti až devíti měsíců.

V Německu byly během roku 2014 ceny pronájmů převážně stabilní, rostly v Mnichově (o 4,8 %, € 7,40psf) a Stuttgartu (o 1,8 %, € 6,40psf). Německé nabídce v loňském roce dominovaly především projekty na klíč, jakým je například sklad pro Home24 v Berlíně. Zájem o menší jednotky v blízkosti velkých měst, jako je Frankfurt, byl tažen zejména sektorem e-commerce a prodejci potravin.

Španělsko a Irsko také těžily z významných meziročních růstů objemů investic, ve Španělsku to bylo 604 milionů eur (nárůst o 298 %) a v Irsku 240 milionů eur (nárůst o 687 %). Portugalsko po dvou letech stagnace vykázalo aktivitu díky akvizici společnosti Blackstone v Azambuje v hodnotě 95,9 milionů eur. Trh v Řecku přivedly k životu dvě akvizice společnosti Grivalia Properties.

Polsko, Česká republika a Rumunsko v rámci regionu EMEA zaznamenaly nejvyšší množství investovaného kapitálu do průmyslového sektoru. Nájemní transakce v Polsku a České republice byly ovlivněny zejména sektorem e-commerce, provozovateli dopravy a logistiky a automobilovou výrobou.

* všechny uvedené hodnoty jsou na roční bázi[i] vychází z předběžných údajů RCA

Do průmyslových a logistických nemovitostí bylo v regionu EMEA investováno rekordních 22 miliard eur >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »