Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Dochází k obratu v dostupnosti bydlení?

Autor: GOLEM FINANCE | 14.01.2013 18:42 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: Hypotéka úrokové sazby bydlení

Stagnace úrokových sazeb hypoték a mírný nárůst cen bytů znamenají po 7 měsících zlom v trendu vývoje dostupnosti bydlení v České republice. Stále však platí, že pořízení bytu je v současnosti nejsnazší v dosavadní historii. A to jak díky korekci cen bytů v uplynulých letech, tak rekordně nízkým úrokovým sazbám.

Index dostupnosti bydlení (IDB)

Index dostupnosti bydlení vyjadřující zatížení rozpočtu průměrné české domácnosti splátkou hypotéky** v prosinci vzrostl z 29,6 % na rovných 30 %. Stalo se tak po dlouhých 7 měsících, kdy index vytrvale klesal.
Meziroční porovnání lednových hodnot indexu dostupnosti bydlení ilustruje následující graf, z kterého je patrné, jakým markantním způsobem od roku 2009 došlo ke zlepšení dostupnosti bydlení. Dostupnost bydlení je v současnosti na historicky nejnižších úrovních, což je jednak dáno rekordně nízkými sazbami hypoték a jednak propadem průměrných cen bytů, ke kterému došlo v letech 2008 – 2012.

Z regionálního pohledu mezi jednotlivými kraji existují obrovské rozdíly. Mezi regiony s nadprůměrně dobrou dostupností bydlení patří Moravskoslezský kraj a především kraj Ústecký, kde index dostupnosti bydlení dosahuje 13,5 %, což je méně než polovina celorepublikového průměru. Na opačném konci jsou potom tradičně Královehradecký kraj (28,8 %) a Jihomoravský kraj (32,0 %), a kapitolou samou pro sebe je Praha, kde na splátku průměrné ceny bytu, která mimochodem meziměsíčně výrazně klesla (z 3,41 na 3,28 mil. Kč), domácnost vynaloží 51,5 % svých čistých měsíčních příjmů. 

Index návratnosti bydlení (INB)

Hodnota indexu návratnosti bydlení (všechny byty, celá ČR) vzrostla v prosinci z 4,37 na 4,43 roku. V praxi tato čísla znamenají, že k uhrazení průměrné ceny bytu (všechny byty, celá ČR) nyní stačí české domácnosti zhruba 4,5násobek čistého ročního příjmu. I zde jsou však mezi regiony velké rozdíly.

Zatímco v Ústeckém kraji na uhrazení koupě bytu 2+1 o průměrné ceně 570 000 Kč stačí 1,8 ročního čistého příjmu tamní domácnosti, v Praze dispozičně stejný byt vychází na 5,6násobek čistého ročního příjmu pražských domácností. Ceny bytů v Praze sice meziměsíčně klesly, i tak průměrná cena bytu 2+1 v prosinci dosahovala 2,84 milionu korun.

Ceny bytů
 
Malé byty jsou kategorií, která byla ekonomickou recesí poznamenána nejméně. Od začátku recese (září 2008) sice jejich hodnota klesla (-20,12 %), ale ti, kteří si malý byt pořídili začátkem roku 2012, důvod ke smutku rozhodně nemají. Průměrná hodnota bytu 1+1 meziročně vzrostla o 8 % a přesně po dvou letech se vrátila nad hodnotu 1 mil. Kč (1 001 301 Kč).

Velmi dobře si poslední měsíc vedly také byty 2+1. Oproti předchozímu měsíci jejich hodnota vzrostla o 1,93 %. Nicméně v meziročním srovnání stále ještě ztrácí –2,97 %. Svoji ztrátu postupně umazávají také byty 3+1, které v průměru meziměsíčně podražily o 1 procento. Stále ovšem platí, že jsou byty 3+1 ekonomickou recesí dotčeny nejvíce. Od září 2008 činí ztráta cen bytů této kategorie téměř třetinu původní hodnoty (-32,2 %). Byty 2+1 přišly od začátku recese o – 27,4 % a byty 1+1 o –20,1 %.
 
„Velmi dobrá dostupnost úvěrů na bydlení a návrat investorů k nemovitostem se může na růstu jejich hodnot podepisovat i v průběhu celého roku 2013. Aktuální dostupnost bydlení je na velmi dobré úrovni a může tak přilákat k nemovitostem ještě více investorů než v uplynulém roce,“ uzavírá Michal Pich, provozovatel realitního portálu www.realityčechy.cz.                                                                                                            

Úrokové sazby hypoték v prosinci poklesly na minimum a na přelomu roku se podle našeho názoru na tomto minimu stabilizují. Navzdory uváděnému pozastavení zlepšujícího se trendu můžeme v průběhu letošního roku očekávat dostupnost bydlení na velmi dobrých hodnotách, nicméně už reálně není moc prostoru na vylepšení. Úrokové sazby nemají potenciál výraznějšího poklesu, další směřování indexů bude tedy spíše záviset na vývoji cen bytů. V horizontu delšího pohledu (první pololetí 2013) jsme toho názoru, že současný mírný nárůst (zhoršení) dostupnosti bydlení může být vystřídán opětovným poklesem a předpokládáme, že trend dostupnosti bude v letošním prvním pololetí oscilovat kolem současných hodnot. 

 

Dochází k obratu v dostupnosti bydlení? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (367)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »