Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Domácnosti v regionu CEE proplouvají bouřlivými vodami

Autor: | 21.01.2010 14:06 | Kategorie: Realitní makléř | Komentáře zakázány komentářů

České domácnosti se těší relativně dobrému finančnímu zdraví. Nezaměstnanost a nižší růst mezd zhoršují finanční pozici domácností v regionu CEE. Spotřeba poklesla, vzrostla však tendence ukládat úspory. Velkou výzvou zůstávají problémy se schopností splácet úvěry

Po letech ustáleného růstu příjmů a rychlého zlepšování životní úrovně domácností ve střední a východní Evropě (CEE) se příznačným rysem čerstvé minulosti stalo evidentní zhoršování celkové situace v této oblasti.   „Domácnosti reagovaly na krizi poklesem spotřeby a posílením tendence k ukládání úspor, a to navzdory sníženým možnostem výše úložek,“ uvádí Federico Ghizzoni, ředitel divize bankovnictví CEE UniCredit Group.

„Krize vedla k vystupňování nezaměstnanosti a k propadu růstu příjmů, což znamená přechodný obrat obvyklého procesu konvergence příjmů,“ doplňuje Debora Revoltella, ředitelka divize strategických analýz UniCredit Group pro region CEE s poukazem na studii skupiny UniCredit Group „Materiální situace domácností v CEE a sledování zadluženosti”.

Rostoucí finanční tlak pociťovaný domácnostmi v regionu zjevně narušil důvěru spotřebitelů a ovlivnil výdajové chování.   Během otřesů doznívajících po kolapsu banky Lehman Brothers byly domácnosti nuceny ustoupit od svých vydání, aby dokázaly čelit výrazně zachmuřeným hospodářským vyhlídkám, a také zvyšování poměru nákladů na obsluhu dluhu. „Nejistota týkající se příjmů a perspektiv zaměstnanosti ve spojení se zpřísňováním nastavení úvěrových standardů se stala jedním z hlavních faktorů vedoucích k posunu ve spotřebních vzorcích domácností v regionu CEE,“ objasňuje Debora Revoltella. 

Finanční aktiva domácností v regionu CEE opět rostou

Nižší spotřeba a nižší zadluženost znamenají zvýšení chuti ke spoření.   Ačkoli je výkonnost příjmové stránky neradostná, čisté finanční úspory domácností se v roce 2009 odpoutaly od minima v roce 2008, a to i díky pozitivním podnětům plynoucím z výkonnosti kapitálového trhu a vyšších výnosů z úspor.

Odhaduje se, že na regionální úrovni se finanční aktiva domácností již vrátila k růstové tendenci, a to o více než 12 % za minulý rok (oproti poklesu -5,5 % zaznamenanému v r. 2008), přičemž dosáhla objemu 44 % HDP (v r. 2008 to byla 33 %). Tomu prospívají atraktivní výnosy z bankovních vkladů a dobrá výkonnost lokálních dluhopisových trhů.   Rally na akciové trhy rovněž napomohly ke zvýšení hodnoty aktiv domácností v regionu CEE.   V čele tohoto obratu kráčely Turecko a Maďarsko spolu s Rumunskem a Českou republikou, ovšem rovněž ostatní finanční trhy CEE se vrátily k solidním výkonům.

České domácnosti se těší relativně dobrému finančnímu zdraví

Globální krize se pochopitelně nevyhnula ani českým domácnostem, její projevy jsou zde ale mírnější než ve většině zemí CEE. Českým domácnostem se díky konzervativnímu přístupu k úsporám a zadlužování daří proplouvat bouřlivými vodami vcelku dobře,“ říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank Czech Republic. Vysoký podíl bankovních vkladů v úsporách domácností spolu se stabilitou tuzemského finančního sektoru zabránily poklesu hodnoty finančních aktiv domácností v poměru k HDP, a to i v tom nejhorším roce 2008, kdy se žádná z okolních zemí stejně měřenému propadu nevyhnula. Výhodná se ukázala být tuzemská finanční pozice také v dalším ohledu, a to převládajícím zadlužení domácností v domácí měně. Zatímco v zemích s vysokým podílem úvěrů v zahraničních měnách, jako jsou Polsko či Maďarsko, vyvolalo kursové znehodnocení na začátku krize značný nárůst finančních pasiv domácností v poměru k HDP, v Česku nemusel sektor domácností ničemu podobnému čelit. Čistá finanční pozice tuzemských domácností, tj. jejich aktiva po odečtení dluhů v poměru k HDP, se tak zhoršila v roce 2008 jen nepatrně a v loňském roce došlo dokonce k jejímu zlepšení. Podílem na HDP ve výši přes 40 % patří Česku absolutní prvenství v regionu. 

Výhled pro období 2010-2011 naznačuje stabilitu finanční pozice českých domácností. Růst aktiv bude vzhledem k pomalému růstu ekonomiky spíše mírný a zřejmě nepřekročí v průměru 6 % ročně. Těžiště úspor zůstane v bezpečných bankovních produktech, zároveň ale budou domácnosti ve větší míře než jinde v regionu CEE diversifikovat své úspory do akcií a jiných cenných papírů. Varujícím trendem je ovšem pomalý přírůstek úspor domácností v penzijních fondech. „Kvůli neexistenci penzijní reformy s povinným spořením zůstane Česko během následujících let jedinou zemí regionu, kde roční přírůstky aktiv penzijních fondů nedosáhnou dvojciferných hodnot,” uzavřel Pavel Sobíšek.

Individualizovaná řešení se mají vyrovnat s možnou nezaměstnaností a zpomaleným růstem mezd v CEE  

V současném prostředí můžeme očekávat pouze mírné obnovování růstu úvěrů domácnosti, přičemž výraznou roli zde hrají faktory nabídky i poptávky.   „Problémem bude nadále kvalita úvěrů,“ komentuje Revoltella.   „Očekává se, že objem exekucí na majetek v tomto segmentu dostoupí vrcholu koncem roku 2010.“

Dále však trvá dlouhodobý potenciál tohoto trhu, převážně v jeho hypotéční kategorii.   Krátkodobě ovšem zvýšená nezaměstnanost, zpomalený růst mezd a vyšší míra dluhového financování budou pravděpodobně břemenem pro pokračování poptávky po bydlení.   „Obzvláště v této kritické fázi jsme pokračovali v úvěrování a podpoře našich klientů, a to formou nabízení specifických a individualizovaných opatření ulevujících jim ve finančních obtížích,“ řekl Federico Ghizzoni.   UniCredit Group v této oblasti nabízela řešení na míru těm klientům, kteří přišli o zaměstnání nebo čelili jiným potížím, aby mohli restrukturalizovat své úvěry, a lépe tak zvládat řízení svých měsíčních výdajů.   Řešení zahrnovala prodlužování lhůt a poskytování bezúročných období, stejně jako snižování výše splátek na dlouhodobě únosnou úroveň.

Kromě toho ještě před zhroucením banky Lehman Brothers mnohé dceřiné společnosti UniCredit v CEE zavedly pro své klienty pojištění schopnosti splácet hypotéční úvěr, jejich klienti se cítili zabezpečeni, pokud jde o udržení jejich nemovitostí i pro případ rizika ztráty zaměstnání, přičemž tato nabídka pojištění úvěrů byla v řadě dceřiných společností ještě dále rozšířena a prohloubena.   Ve výhledu se jeví finanční podmínky domácností v regionu CEE ve srovnání s předchozími lety napjatější, avšak kombinace faktorů – opatření přijatých bankami k usnadnění obtíží jejich klientů zároveň s růstem míry úspor – již pomáhá jednotlivcům a rodinám omezovat škody.   Plavba bouřlivými vodami bude v roce 2010 pokračovat, dokud se zotavení v plném rozsahu nepotvrdí.  

Domácnosti v regionu CEE proplouvají bouřlivými vodami >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »