Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Doměření daní: Závisí i na sousedech!

Autor: Vladimír Zdražil | 15.05.2009 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Doměření daní: Závisí i na sousedech!

Odpočet úroků z úvěrů použitých na bytové potřeby zavazuje poplatníky v mnoha oblastech. Splnění těchto podmínek je samozřejmě kontrolováno v nemalé míře ze strany finančních úřadů. Víte, kde při uplatňování odpočtu dělají poplatníci nejvíce chyb a v jakém aspektu je finanční úřady nejčastěji prověřují?

Nemovitost financovanou úvěrem na bytové potřeby musí poplatník používat k bydlení vlastnímu nebo k bydlení příbuzných v přímé příbuzenské linii. Jestliže tuto podmínku poplatník splní, tak nemá problém a úroky placené věřiteli jsou v celé své výši zohledněny v daňovém přiznání jako položka snižující základ daně. Kde dochází k nejčastějším porušením zákona v této oblasti?

Pozor na nemovitosti určené k rekreaci. I když v nich stále bydlíte, tak finanční úřad neobměkčíte

Někteří lidé si vykládají paragraf 15 odstavec 3, zákona o daních z příjmů tak, že mohou bydlet v jakékoli nemovitosti. Je pravdou, že zákon o daních z příjmů se ve svém znění pouze odvolává na zákon o vlastnictví bytů a lidé si často při jeho studování neuvědomí, že odpočet úroků z úvěru na nemovitost určenou k rekreaci není správci daně bohužel tolerován.

Bohužel tady nestačí ani důkazy potvrzující to, že poplatník v nemovitosti skutečně bydlí a ta má pro něj povahu trvalého bydliště. Finanční úřady jsou ve svých výkladech nekompromisní a úvěr na rekonstrukci, výstavbu nebo přímé pořízení nemovitosti určené k rekreaci nemůže být k odpočtu úroků z úvěru od základu daně využit.

V nemovitosti musíte skutečně bydlet vy nebo vaši přímí příbuzní

Poplatník uplatňující odpočet musí prokázat, že v nemovitosti skutečně bydlí přímo on anebo jeho příbuzní v přímé příbuzenské linii. Jak se takové bydliště vůči FÚ potvrdí? Poměrně překvapivě není kritériem to, zda buď přímo poplatník, nebo jeho přímí příbuzní (rodiče, prarodiče, děti, vnuci) mají v nemovitosti vedené trvalé bydliště. Samotná existence úředně vedeného trvalého bydliště totiž není zásadním důkazním prostředkem vůči finančnímu úřadu. Ten se bude spíše ptát, zda nemovitost je takzvaně střediskem životních a ekonomických zájmů přímo poplatníka nebo jeho přímých příbuzných. Co se touto kostrbatou formulací míní?

Při kontrole berních úředníků je nutné prokázat, že poplatník nebo jeho příbuzní byt skutečně využívají pravidelně a jde o jejich hlavní životní středisko. Například z něj každým dnem jezdí do práce nebo na  vysokou školu apod. Při kontrole se berní úředník zpravidla obrátí na sousedy, kteří velmi ochotně potvrdí skutečný stav. Zákon o správě daní a poplatků se mimo jiných prostředků na takzvané osoby přezvědné spoléhá a sousedé jsou v tomto ohledu velmi dobrým důkazním prostředkem. Na nich často závisí doměření daně.

Pronájem nemovitosti nezatajíte. V dnešní době určitě ne.

Zákon o daních z příjmů jednoznačně konstatuje, že odpočty z úroků nemovitosti používané k výdělečné činnosti nebo pronájmu se musí poměrně krátit. Pronajímané nemovitosti tvoří poměrně velké zastoupení mezi všemi nemovitostmi a mnoho z nich jsou financovány hypotečním nebo jiným úvěrem na bydlení. Osobně si myslím, že doba černých pronájmů je dávno pryč a vzhledem k často napjatým vztahům mezi pronajímatelem a nájemcem si dnes nikdo nedovolí nějaký pronájem bez smlouvy.

Příjmy z pronájmu musí každý poplatník zdaňovat dle paragrafu 9 zákona o daních z příjmů a tím pádem o takové nemovitosti finanční úřad bude vědět. Musíte se připravit na to, že úroky se tím v celé výši stávají daňově neúčinnými.

Někdo se může rozhodnout pronajímat ze svojí nemovitosti například pouze jeden pokoj. Tím pádem sice stále splňuje podmínku centra životních a ekonomických zájmů, avšak je povinen krátit odpočet v poměrné výši. Nejčastěji se používá poměr podlahových ploch.

Pozor na zpětný daňový dopad do minulých let. Na to se zapomíná velmi často.

Představme si poplatníka, který si vzal hypoteční úvěr na rekonstrukci svého vlastního rodinného domu.  Tři roky nemovitost rekonstruoval a po dokončení rekonstrukce se rozhodl spodní patro objektu pronajímat. V tom by nebyl problém, avšak musí si uvědomit, že i úroky placené v minulých letech (během rekonstrukce) musí zpětně dodanit. Díky vzniklému pronajímání spodního patra musí poplatník podat dodatečné daňové přiznání, ve kterém v podstatě vykompenzuje ty úroky, které si v plné výši uplatňoval v minulých letech.

Podobná situace nastává u pozemků financovaných na hypotéku. Poplatník si půjčí u hypoteční banky a koupí si pozemek určený pro výstavbu rodinného domu. Až potud je vše v pořádku. Úroky z hypotéky si odečítá od daňového základu. Bohužel nezahájil stavbu do čtyř let od koupě pozemku, což je v rozporu se zákonem. Podobně jako v předcházejícím odstavci je jeho povinností podat dodatečné daňové přiznání za příslušná zdaňovací období.

Jak vidíte, tak zákon o daních z příjmů zde pracuje se zpětným dopadem.

Anketa

Uplatňujete úroky z úvěru na bydlení od základu daně z příjmů?

Ano. (598)
 
Ne. (27)
 
Nemám úvěr na bydlení. (73)
 Celkem hlasovalo 698 čtenářů

Doměření daní: Závisí i na sousedech! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

SdzZcYMCfvixPHT wsjdphqnn | 26.05.2009 10:42

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (367)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »