Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Dosáhne povodeň až k vašemu domu?

Autor: Luboš Svačina | 15.01.2009 00:00 | Kategorie: Pojištění | 4 komentáře
Dosáhne povodeň až k vašemu domu?

Česká asociace pojišťoven a společnost Intermap Technologies představily svůj společný projekt veřejně přístupných elektronických povodňových map České republiky. Podívejte se, zda váš dům nestojí v povodňové zóně.

Mapy povodňových zón, tak jak je zveřejnila Česká asociace pojišťoven ve spolupráci s Intermap Technologies na svých webových stránkách, dosud mohly využívat pouze členské pojišťovny. Klienti pojišťoven díky zpřístupnění aplikace mají možnost pojišťovnám tak trochu nahlédnout pod pokličku a zjistit na základě čeho pojišťovny vyhodnocují riziko povodně v konkrétní lokalitě.

Vývoj systému povodňových map

Prvním impulzem pro vznik povodňových map byly záplavy na Moravě v roce 1997. Rozsah pojistných škod neměl v moderní historii českého pojišťovnictví obdoby a pojišťovny, bez detailní znalosti potenciálních škod ve svých portfoliích, potřebovaly nástroj na správu povodňových rizik. V té době společnost MultiMedia Computer, předchůdce Intermap Technologies, vytvořila první nástroj – Mapu rizikových území.

Po pěti letech, v roce 2002, však další ničivá povodeň postihla území Čech a mezi pojišťovnami a jejich zajišťovnami (pojišťovny pojišťoven) to začalo vřít. Zajišťovny začaly po pojišťovnách vyžadovat dokonalejší nástroje pro řízení rizika vzniku škod způsobených povodní nebo záplavou. Na  základě zkušeností pojišťoven z povodní v roce 2002 a s využitím technologie GIS vytvořila společnost Intermap Technologies jeden z nejdokonalejších systémů, podobného typu, v Evropě. Na vývoji systému se také podílela švýcarská zajišťovna SwissRe, díky které systém mimo jiné umožňuje také modelování pravděpodobnostních zón záplav.

V současné době disponují podobně přesným nástrojem pouze pojišťovny v Rakousku, Německu, ve Velké Británii a na Slovensku.


Rozčlenění území do povodňových zón

Mapové podklady použité v aplikaci pokrývají celé území České republiky a jsou zde vyznačeny povodňové zóny pro všechny řeky, říčky i větší potoky (více než 620 toků). 210 největších měst České republiky je navíc podrobně zmapováno v měřítku 1:10 000. Systém elektronických map rozděluje Českou republiku do 4 zón podle pravděpodobnosti rizika výskytu povodně. 

Specifikace povodňových zón 

1 – zóna se zanedbatelným rizikem povodně

2 -  zóna s nízkým rizikem povodně (území tzv. 100-leté vody)

3 – zóna se středním rizikem povodně (území tzv. 50-leté vody)

4 - zóna s vysokým rizikem povodně (území tzv. 20–leté vody)

Součástí informačních materiálů, které Česká asociace pojišťoven v souvislosti se spuštění avizovaného portálu zveřejnila jsou statistiky o rozložení jednotlivých povodňových zón podle krajů ČR. Jak je z grafu číslo 1 patrné, mezi regiony s největším procentem rizikových zón patří Zlínský a Olomoucký kraj. Naopak nejméně rizikovou oblastí je Hlavní město Praha. 

Graf 1: Rozložení jednotlivých povodňových zón podle krajů (v %)
 

Jak s povodňovými mapami pracovat?

Systém elektronických map povodňových zón zájemci naleznou na webových stránkách Česká asociace pojišťoven (www.cap.cz). Samotné vyhledávání lokality, která vás z pohledu rizikovosti záplavy zajímá, lze provést buď zadáním přesné adresy nebo skutečným vyhledáváním prostřednictvím interaktivní mapy. Skutečnost, zda se konkrétní nemovitost nachází v záplavové zóně, značí na mapě modré zabarvení oblasti, přičemž úrovni rizika odpovída intenzita modrého zabarvení hledané lokality.

Obrázek 2: Náhled webové stránky
 

Pokud však má návštěvník zájem o bližší informaci o zařazení lokality do konkrétní povodňové zóny může prostřednictvím elektronického formuláře zažádat o tzv. "Rizikovou zprávu". Jak to funguje? Návštěvník formou SMS pošle žádost o autorizační kód, který následně vkopíruje do přihlašovacího formuláře.  Výsledkem je informační list - Riziková zpráva, o pojistném nebezpečí povodně na uživatelem zvolené adrese. Tuto zprávu si klient může stáhnout ve formátu PDF. Cena za tuto službu činí 59 Kč.

Obrázek 1: Náhled výsledné "Rizikové zprávy"Povodňové mapy mohou být přínosné jak pro občany (při rozhodování o koupi či stavbě nemovitosti), tak pro realitní kanceláře, developery, průmyslové podniky a samotné obce a města (podkladové informace při tvorbě územního plánu).

„Asociace se rozhodla zpřístupnit veřejnosti systém, s nímž doposud pracovali při posuzování rizika povodní a kalkulaci cen pojistného u majetkového pojištění výhradně členské pojišťovny ČAP. Lidé tak dostávají do rukou identický nástroj a mohou si například při koupi nemovitosti na celém území České republiky zjistit nebo ověřit, v jaké lokalitě se objekt nachází a jak jej bude možné pojistit,“ vysvětluje výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

Dům či byt v povodňové zóně má vliv na výši pojistného

Téměř všechny pojišťovny, které nabízejí pojištění majetku na českém trhu, povodňových map využívají již od roku 2003. Rozdíly jsou však ve způsobu jejich využití. Některé pojišťovny promítají údaj o rizikové zóně přímo do ceny pojistného, jiné upravují výši limitu ročního plnění nebo spoluúčasti v závislosti na zóně, případně požadují určitá opatření na zabezpečení majetku pro případ povodně. Přitom obecně platí, že nemovitosti umístěné ve 4. rizikové zóně pojišťovny již zpravidla odmítají pojišťovat.  

Máte však dojem, že vaší nemovitosti se povodně netýkají a pojišťovna vám k pojistnému neoprávněně účtuje rizikovou přirážku případně vaši nemovitost odmítla pojistit? Potom vám nezbyde, než s pojišťovnou začít vyjednávat a případně si vyžádat návštěvu risk managera pojišťovny přímo v místě vašeho bydliště resp. v místě kde stojí nemovitost, kterou hodláte pojistit. Což potvrzuje také Tomáš Síkora z České asociace pojišťoven, který uvádí: "Jednotlivé pojišťovny se však nechovají k mapám rizika povodně jako k něčemu neměnnému. Předloží-li klient pojišťovně relevantní argumenty svědčící proti mapám v daném místě, pojišťovna je zpravidla akceptuje."

Anketa

Nachází se váš dům, kde trvale bydlíte, v povodňové zóně?

Ano (51)
 
Ne (63)
 
Nevím, právě se to chystám zjistit (37)
 Celkem hlasovalo 151 čtenářů

Dosáhne povodeň až k vašemu domu? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

Re: paskvil Pavel | 02.01.2016 10:55
paskvil Rosťa | 30.06.2014 14:18
riskportal.intermap.cz Intermap | 27.02.2009 10:54

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (364)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 521 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »