EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

Drobné půjčky lidé nehorázně přeplácejí. I tak jsou v kurzu

 


 

Půjčky před výplatou, které většinou nabízejí nebankovní společnosti, jsou sice rychlé řešení finanční krize, ale rozhodně to není dobrá volba, jak zalepit díru v rodinném rozpočtu. Často se stává, že místo, aby si lidé takovou půjčkou pomohli, zadělají si na mnohem větší finanční problémy.

Mnozí si totiž nepůjčují jen na nečekané výdaje, jako rozbitá pračka nebo boiler. Půjčky už berou jako samozřejmost a řeší tím každoměsíční náklady na jídlo, na nájem nebo umoření předchozího dluhu.

Nízké půjčky nejsou regulovány. Zatím

Nebankovní společnosti a různí lichváři využívají toho, že půjčky do výše 4 999 korun nejsou nijak ošetřeny. To má v plánu změnit ministerstvo financí, které se rozhodlo zasáhnout a úvěry do pěti tisíc korun chce regulovat přísněji.

V současnosti jsou mikroúvěry do pěti tisíc korun vyjmuty z působnosti zákona o úvěru pro spotřebitele. Ministerstvo financí připravilo zcela nový návrh zákona, ten by mohl být účinný od první poloviny příštího roku,“ vysvětluje mluvčí Ministerstva financí Michal Žurovec.

Problém těchto půjček je výsledné RPSN, které může být i 700 procent, ale také sankce, za nesplácení dlužník zaplatí.

REKLAMA

Peníze hned za vyšší přeplacení

Paradoxem je, že když klientům nebankovních společností nabídnete, zda si půjčí čtyři tisíce, které dostanou hned na ruku a přeplatí půjčku o 30 procent, nebo čtyři tisíce s přeplacením o 20 procent, ale s tím, že peníze dostanou na účet za dva dny, většinou si vyberou první variantu. Přitom dva dny už by neměly hrát absolutně žádnou roli.

O SMS půjčky, nebo půjčky „zdarma“, na které lákají pochybně vyhlížející lístečky na pouličních lampách, se zajímají převážně ti, kteří už nějakou půjčku mají. Většinou je na letáku ještě uvedeno, že společnost nenahlíží do registru dlužníků, tudíž půjčí i tomu, kdo je zadlužen až po uši a o vlastních penězích si může nechat jen zdát.

Nárůst v posledním roce je zcela jednoznačně enormní. Úvěrové společnosti chtějí půjčit méně a je celá řada lidí, kterým stačí půjčit málo,“ konstatuje expert na dluhový byznys společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle.

Česká televize před nedávnem upozornila na společnost, která poskytuje půjčku tři tisíce korun, vyžaduje týdenní splatnost a roční procentní sazba nákladů, tedy veškeré poplatky, činí 14 299 %. Firmu, která sídlí na Maltě, se Česká televize pokusila kontaktovat. E-mail se ale obratem vrací jako nedoručitelný.

Začarovaný dluhový kruh

„Kvůli svému zadlužení a momentální neschopnosti splácet nevidí jiný způsob řešení než opatřit si další půjčku. Protože jsou již v prodlení se splácením, nedosáhnou na standardní úvěr a využijí půjčky před výplatou. Vzhledem k nepříznivé finanční situaci však existuje velké riziko, že se dostanou do prodlení i s touto půjčkou, s níž jsou ovšem spojeny tvrdé sankce v případě nesplácení,“ popisuje bludný kruh David Šmejkala z Poradny při finanční tísni.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *