Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Drobní věřitelé jsou vyděšení a bojí se o své peníze

Poté, co Ministerstvo spravedlnosti těsně před prázdninami oznámilo, že se díky přijaté novele razantně snižuje advokátní tarif v souvislosti s vymáháním bagatelních pohledávek u formulářových žalob, zavládlo mezi věřiteli zděšení. Většina z nich se obávala, že své peníze už nikdy neuvidí, obzvlášť poté, co ministryně spravedlnosti Helena Válková oznámila, že výše bagatelní pohledávky je nově ohraničena částkou 50 tisíc korun. 

„Pro někoho je padesát tisíc možná bagatelní částka, ale pro mě je to spousta peněz.“ Říká Martin Fiala, který se živí jako drobný řemeslník. „Pokud se mi podaří získat zakázku za 30 tisíc, jsem šťastný a vím, že příští měsíc mám z čeho žít. Bohužel se mi čas od času stává, že se zákazníkovi po odvedení práce nechce platit doplatek.“ Pak obvykle přijde na řadu spousta výmluv a oddalování platby.

Přišel o čtvrt milionu, manželství nevydrželo

Nicméně po své zkušenosti z roku 2000, která ho stála čtvrt milionu, spoustu nervů a rozpad manželství je nyní opatrnější. „Tenkrát jsem naletěl svému dobrému kamarádovi, který si u mě objednal práci, ale jeho firma mi nikdy nezaplatila. Nevěřil jsem, že by nezaplatil, takže se suma šplhala výš a výš. Nakonec jsem skončil s prázdnýma rukama, musel ze svého zaplatit svým dodavatelům a stálo mě to kromě vlastní práce ještě 250 tisíc. Manželka tehdy ten tlak nevydržela a odešla.“ Vypráví svůj osud a dodává, že ho v této souvislosti zprávy z Ministerstva spravedlnosti pěkně vyděsily. Vůbec totiž netušil, že je nějaký rozdíl mezi formulářovými a neformulářovými žalobami a zda se nové nařízení náhodou nedotkne i jeho tří žalob, které v současnosti prostřednictvím právníka řeší.

Uklidňujeme drobné věřitele

Po prohlášení ministryně Válkové, že se nebudou přiznávat tak vysoké odměny za právní zastoupení jako doposud se v řadě specializovaných firem, poraden a advokátních kanceláří rozdrnčely telefony. Vyděšení věřitelé se ptali, jak to bude s jejich případem, zda po nich právníci budou chtít doplatky za vymáhání jejich pohledávek a zda pro ně má smysl ve sporu ještě pokračovat, pokud by je náklady na získání dlužné částky vyšly dráž než je výše samotného dluhu.

„Nejinak tomu bylo i u nás. Málokdo zprvu zaznamenal, že snížení tarifu se týká pouze takzvaných formulářových žalob. To jsou například žaloby za nezaplacené pokuty dopravním podnikům, telefonní poplatky, internet, zálohy za energie apod., v žádném případě se toto snížení nedotýká například žalob drobných živnostníků, nebo běžných lidí.“ Vysvětluje pojem formulářových žalob Mgr. Kateřina Procházková, tisková mluvčí specializovaného portálu poradnaveritele.cz, který prostřednictvím svých advokátů zastupuje v soudních sporech jednotlivé věřitele

Žaloby si zpracovávají sami

Díky informaci, že se snížily advokátní odměny, se řada jednotlivců nyní pokouší sama vyplnit a podat k soudu návrh na platební rozkaz, to vše z obavy před vysokými doplatky advokátům. „Víceméně pokaždé, když se podobný pokus o „samovymáhání“ prostřednictvím soudu nakonec dostane s žádostí o radu až k nám, zjišťujeme, že návrh je zpracován chybně nebo neúplně. Z toho důvodu jej soudy odmítají přijmout a celý proces vymáhání se může nepříjemně protáhnout.“ Upozorňuje Procházková a v této souvislosti ještě poukazuje na další fakt.

Věřitelům jde o čas, který se krátí

Věřitelům jde nyní o čas i v souvislosti s takzvanou teritorialitou. Pokud se jim podaří získat platební rozkaz s doložkou právní moci do konce tohoto roku a dlužník jim nezaplatí, budou si moct vybrat i exekutora, kterému svůj případ svěří k vymáhání. Pokud to do konce roku 2014 nestihnou, hrozí jim, že exekutora dostanou přiděleného dle místa trvalého bydliště dlužníka.

Návrh této novely nyní leží v poslanecké sněmovně a v tuto chvíli je pravděpodobné, že od nového roku vstoupí v platnost. „Už nyní jsou v práci exekutorských úřadů jasně patrné markantní rozdíly. Zatímco jeden nevymůže pohledávku ani za několik let, další exekutorský úřad je s prací u téhož dlužníka s úspěchem hotov během pár měsíců. Logicky se na něj věřitelé proto obrací opakovaně. Od nového roku by mohla svobodná volba exekutora skončit a navíc bude nutné exekutorům platit zálohy za to, že se případu vůbec ujmou. Tomu všemu se nyní věřitelé snaží ještě na poslední chvíli předejít.“ Uzavírá Procházková.

Zdroj: www.poradnaveritele.cz

Drobní věřitelé jsou vyděšení a bojí se o své peníze >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »