EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

26. 04. 2016

0 komentářů

dTest: Při změně podmínek se lze zbavit nevýhodné smlouvy o dodávce energií

 


 

Nesouhlasíte-li s jednostrannou změnou podmínek, můžete od smlouvy odstoupit, to vyplývá z občanského zákoníku i energetického zákona. 

„Změny obchodních podmínek lze využít za situace, kdy jste uzavřeli nevýhodnou smlouvu o dodávce energií na dobu určitou. Při odstoupení pro změnu obchodních podmínek vůči vám totiž dodavatel nemůže uplatňovat žádné sankce,“ uvádí Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Pokud dodavatel zvýší neregulovanou cenu elektřiny či plynu, tedy tu část ceny energií, jejíž výši může ovlivnit, nebo změní jiné smluvní podmínky a zákazníkovi změnu náležitě neoznámí, má zákazník podle energetického zákona právo bez uvedení důvodu odstoupit od smlouvy. A to do tří měsíců od data zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek. 

Jestliže však dodavatel oznámí zákazníkovi změny náležitým způsobem, tedy nejpozději 30 dní před jejich účinností, přičemž současně zákazníka poučí o jeho právu na odstoupení od smlouvy, může zákazník odstoupit od smlouvy nejpozději desátý den přede dnem účinnosti změny. 

Energetický regulační úřad již v roce 2011 řekl, že změna musí být zákazníkovi oznámena individuálně a musí být prokazatelné, že mu oznámení došlo. „Nestačí tedy například informaci o změně zveřejnit na webových stránkách či vyvěsit v provozovně dodavatele. Dodavatel musí oznámení zákazníkovi doručit, typicky prostřednictvím pošty, e-mailu nebo sms. Jinak se nebude k oznámení přihlížet a zákazník bude mít právo odstoupit od smlouvy pro změnu obchodních podmínek ve lhůtě tří měsíců od účinnosti změny,“ upozorňuje Lukáš Zelený. 

REKLAMA

Zvláště u obchodních podmínek vzniklých před rokem 2012 se lze setkat s tvrzením, že oznámení se považuje za individuální i tehdy, pokud je zveřejněno na webových stránkách dodavatele. Takové ustanovení je však neúčinné. Zákazník tak může opět v případě změny obchodních podmínek odstoupit od smlouvy ve lhůtě tří měsíců od účinnosti změny. 

Někteří dodavatelé mění obchodní podmínky tak, že jsou platné pro všechny jejich smlouvy o dodávce elektřiny či plynu, případně platné pro jednotlivé produktové řady. Jiní dodavatele novelizují obchodní podmínky pro smlouvy uzavřené v různých obdobích zvlášť. Ke stejnému okamžiku tak mohou pro různé skupiny zákazníků platit různé obchodní podmínky. „Je proto na místě si zjistit, jaké obchodní podmínky pro vás aktuálně platí. Platnost a znění obchodních podmínek byste měli ideálně kontrolovat každé tři měsíce, abyste eventuálně stihli od smlouvy v případě změn odstoupit,“ uzavírá Zelený. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Odpovědnost pronajímatele za dluhy nájemce vůči dodavatelům energií

Život může přinést nelehké životní situace. Jednou z nich může být i případ, kdy nájemce v průběhu nájemního vztahu přestane platit zálohy na dodávky energie, čímž může způsobit řadu problémů i svému pronajímateli. Kdo a za jakých podmínek je vlastně za tyto dluhy odpovědný? Jakým nástrahám je pronajímatel vystaven?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 10. 2023

Prodej nemovitosti přes realitku: dražší, ale jednodušší

Slevy hýbou světem. Každý se snaží ušetřit a prodej nemovitosti není výjimkou. Ale i když lidé, kteří chtějí sami prodat byt či dům ušetří poplatky za služby realitní kanceláře nemusí se jim to vyplatit. Samozřejmě obě formy prodeje mají své pro a proti.

Text: Monika Lukešová

26. 10. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *