Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Důraz na gastronomii a ekonomický růst – co byly nejdůležitější aspekty českého maloobchodního trhu v roce 2015?

24.02.2016 10:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Tagy: maloobchodní trh JLL

Rok 2015 byl pro česká nákupní centra obdobím konsolidace – během roku bylo dokončeno pouze jedno nové nákupní centrum, Central Kladno společnosti Crestyl. Co do objemu nově dokončených obchodních prostor byl tak loňský výsledek druhý nejnižší v historii trhu hned po rekordně nízkém roce 2011. (Tisková zpráva: JLL)

I v roce 2016 bude objem nově dokončených ploch omezený, přestože několik projektů je právě ve výstavbě. Mezi největší projekty s plánovaným dokončením v letošním roce patří Aupark Hradec Králové a Nákupní centrum Přerov. Stavební práce započaly také na rozšíření Centra Chodov v Praze. Až bude v roce 2017 dokončeno, mělo by se řadit mezi největší maloobchodní projekty v zemi. Příznivé ekonomické podmínky také vzkřísily některé outletové projekty, které byly v minulosti pozastaveny. Prague Outlet nacházející se poblíž pražského letiště a další outlet v Ostravě jsou nyní v přípravné fázi.

Tomáš Soukup, vedoucí oddělení maloobchodních nemovitostí JLL, k tomu říká: „Česká republika se v roce 2015 řadila mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v Evropě. To se pozitivně odrazilo na chování spotřebitelů, kteří více nakupovali jak v kamenných obchodech, tak u internetových prodejců. Přestože český maloobchodní trh již dosáhl značné vyspělosti a prostor pro další výstavbu je tak omezený, určitý potenciál pro nové maloobchodní projekty tu stále ještě je. Je však třeba velmi pečlivě zvážit všechny parametry.“  

Pět největších projektů ve výstavbě

Název

Město

Hrubá pronajímatelná plocha

Centrum Chodov – fáze II

Praha

39 000 m2

Aupark Hradec Králové

Hradec Králové

26 000 m2

Nákupní centrum Přerov

Přerov

14 000 m2

Central Jablonec

Jablonec nad Nisou

13 000 m2

The Prague Outlet I Phase

Praha

12 000 m2

 

Nové značky – dobrý rok pro pražské nákupní třídy

Množství nových značek, které vstoupily na trh v roce 2015, jen potvrzuje jedinečnou pozici pražských nákupních tříd. Zlatý kříž, ulice Na Příkopě a Václavské náměstí, přilákaly značky jako Petit Bateau, Marc O’Polo či Barbour, které zde otevřely své první obchody v České republice. V centru pražského luxusu, v Pařížské ulici loni otevřela nový butik například americká módní značka Tory Burch, začátkem letošního roku pak značka COS. Pokud jde o nové potravinové koncepty, své první obchody v zemi otevřely v nákupním centru Nový Smíchov v Praze Kusmi Tea Paris a Jeff de Bruges. V roce 2016 očekáváme v Pařížské otevření butiků Pinko a Breitling a v ulici Na Příkopě hračkářství Hamleys. 

Blanka Vačkova, vedoucí oddělení průzkumu realitního trhu JLL, k tomu říká: „Praha má ve světě stále větší zvuk a je oblíbenou destinací návštěvníků z celého světa. Pokud k tomu ještě přidáme rostoucí kupní sílu obyvatel Prahy, není divu, že je velmi atraktivní volbou pro maloobchodní značky zvažující expanzi na nové trhy. Mnoho dalších značek oznámilo svůj vstup na český trh už i na rok 2017, a to v souvislosti s otevřením druhé fáze Centra Chodov. Jsou mezi nimi například Zara Home, Oysho či restaurační řetězec Wagamama.“

Nové trendy
Protože lidé už do obchodních center nechodí pouze za nákupy, snaží se nákupní centra zvýšit podíl restaurací a potravinových konceptů, stejně jako zábavních a volnočasových konceptů, aby tak zákazníky udržela v centru co nejdéle a odlišila se různorodostí nabízených služeb. Stále častěji se tak v obchodních centrech setkáme s fitness centry, saunami či dětskými hracími koutky. Zároveň však stále více plochy zaujímají i potravinové koncepty. 

„Protože konkurence na českém trhu je značná, snaží se provozovatelé obchodních center neustále hledat cesty, jak zvýšit rozsah a kvalitu nabízených služeb. To zahrnuje rekonstrukci či modernizaci stávajících prostor, neustálé hledání a doplňování toho správného mixu značek, rozšiřování nabídky občerstvení a potravin, stejně jako volnočasových aktivit a v neposlední řadě neustálé zvyšování komfortu zákazníků. To znamená například zřizování šaten pro návštěvníky, pokrytí centra bezplatnou wi-fi sítí, bezplatné rady stylistky či pomoc nákupních asistentů,“ vysvětluje Kateřina Široká, senior konzultantka oddělení maloobchodních nemovitostí JLL.

Nákupní centra také stále častěji aspirují na roli jakýchsi komunitních center, která kromě nákupů uspokojí i další společenské potřeby svých návštěvníků. Příkladem může být Centrum Černý Most v Praze, které pravidelně organizuje turnaje v plážovém volejbale, Arkády Pankrác pořádající závody na horských kolech s názvem „Arkády Ultimate Downmall“ či Avion Shopping Park v Ostravě, který ve spolupráci s Ostravskou fakultní nemocnicí zřídil ve svých prostorách centrum pro odběr krve. 

Skvělý rok pro investice do maloobchodních nemovitostí
V roce 2015 směřovalo do sektoru maloobchodních nemovitostí 1,12 miliard eur, tedy 42 % celkového objemu realitních investic v České republice. To je ve srovnání s ostatními sektory co do objemu nejvíce a zároveň více než trojnásobek loňského objemu investic v tomto segmentu. Největší jednotlivou transakcí loňského roku byl prodej úspěšného nákupního centra Palladium, které koupila společnost Union Investment za 570 milionů eur. Jedním z důležitých trendů loňského roku byl také vzrůstající zájem investorů o regionální produkty. V roce 2015 tak majitele změnilo například nákupní centrum Varyáda v Karlových Varech, Campus Square v Brně, Oáza v Kladně, Futurum v Kolíně, OC Frýda či portfolio Bluehouse. 

„Povzbudivý ekonomický růst, moderní a vysoce kvalitní maloobchodní nemovitosti, nízká úroveň osobního zadlužení a rostoucí útrata na obyvatele činí z českého maloobchodu zajímavý cíl investičních aktivit jak domácích, tak mezinárodních investorů. Během roku 2015 jsme mohli zaznamenat vzrůstající zájem investorů o nákupní centra v Praze, regionální projekty, outlety a v neposlední řadě i nemovitosti na vyhlášených nákupních třídách. Zdá se, že tento trend bude pokračovat i v roce 2016. Neutuchající zájem o tento sektor potvrzuje už nyní množství již rozjednaných transakcí i pokračující silná poptávka,“ uzavírá Stuart Jordan, vedoucí investičního oddělení JLL pro Českou republiku a region střední a východní Evropy.

Důraz na gastronomii a ekonomický růst – co byly nejdůležitější aspekty českého maloobchodního trhu v roce 2015? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »