Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Důsledky regulace nájemného se mohou dotknout všech

Autor: Luboš Svačina | 26.10.2009 00:00 | Kategorie: Státní podpora | 1 komentář
Důsledky regulace nájemného se mohou dotknout všech

Regulace nájemného a jeho postupné uvolńování je dlouholetý problém jak pro stranu „regulovaných nájemníků“, tak pro vlastníky bytových domů s regulovaným nájmem. Pro jedny rostou ceny příliš rychle, pro druhé zase neuvěřitelně pomalu. Pokud bydlíte ve vlastním, nebo platíte tržní nájemné, pravděpodobně vás tyto spory příliš nezajímají. Ale měly by. Důsledky regulace nájemného se možná dotknou i vás.

Deregulace nájemného je opět velmi živým tématem. V souvislosti s blížícím se koncem roku se opět začíná hovořit a propočítávat, jakým způsobem vzrostou regulované nájmy v příštím roce. Díky tomu, že letos v červnu bylo pro vybrané regiony schváleno prodloužení konečné lhůty deregulace o dva roky, tedy až do konce roku 2012, ceny regulovaného nájemného v příštím roce neporostou tak výrazně, jako v předcházejících dvou letech. Podle odhadů Ministerstva pro místní rozvoj by mělo regulované nájemné v roce 2010 vzrůst v průměru o 17,2 %. 

Tip: O kolik vzrostou ceny regulovaného nájemného ve vaší lokalitě? Kalkulačku pro výpočet cen v roce 2010 naleznete na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

I přesto, že ceny regulovaného nájemného v posledních letech opravdu dramaticky rostly, stále zdaleka nedosahují úrovně tržního nájemného, což dlouhodobě kritizují majitelé domů a upozorňují na ztráty, které jim regulace nájmů za celou svou historii způsobila. 

Regulované nájemné z pohledu majitelů domů

Vlastníci mají sice určité výtky proti systému deregulace, ale považují ji za jednu z cest, jak podle jejich názoru docílit narovnání trhu s bydlením. Který je v současnosti podle jejich názoru výrazně pokřivený.

Regulace nájemného vlastníkům znemožňuje nakládání s vlastním majetkem (regulované nájemníky lze jen těžko vystěhovat), a především díky zastropovaným nízkým cenám nájemného jim odpírá možnost realizace zisku z vlastního majetku. Navíc v řadě lokalit výše regulovaných nájmů ani nedosahuje úrovně nákladů potřebných na údržbu nemovitosti, takže v konečném součtu majitelům přináší vlastnictví ztrátu. 

Vlastníci domů samotný systém regulace cen nájemného několikrát napadli u Ústavního soudu, který již opakovaně rozhodl o neústavnosti regulace nájemného. Nicméně ke změně legislativy na základě těchto nálezů dosud nedošlo

Po několikerých urgencích se vlastníci bytových domů, sdružení v Občanském sdružení majitelů domů (OSMD), obrátili se svou stížností na na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburgu, kde se domáhají na českém státu náhrady za ušlý zisk, náklady příležitosti a další škody, které jim regulace nájmů za uplynulá léta způsobila.

Stížnost majitelů domů již projednává Evropský soud

V současnosti se situace vyvíjí tak, že Evropský soud obeslal jak Ministerstvo pro místní rozvoj, které v tomto sporu zastupuje Českou republiku, tak OSMD s několika doplňujícími otázkami, které se týkají situace v ČR a systému regulace nájemného. Obě strany se k doplňujícím otázkám vyjádřili a Evropský soud tato vyjádření přeposlal vždy druhé straně a očekává od nich stanovisko k uvedeným odpovědím na položené otázky. 

Kdy bude známo stanovisko Evropského soudu nelze v současnosti příliš dobře odhadnout. OSMD očekává, že Soud v zimě 2010 prozkoumá předložené dokumenty a snad v březnu 2010 vynese nějaké zásadní rozhodnutí.

Jak soud rozhodne?

Vlastníkům domů hraje do karet dřívější rozhodnutí Evropského soudu v případu Hutten-Czapovská, kde se soud přiklonil na stranu vlastníka domů a přikázal polskému státu vyplacení náhrady za ušlý zisk. V celkovém účtování za celých 11 let to činilo v přepočtu přibližně 1 milion korun za jeden byt. Jednalo se o standardní byty v polském Gdaňsku. OSMD proto věří, že Evropský soud rovněž rozhodne v prospěch vlastníků. Stanovisko Ministerstva pro místní rozvoj ČR se nám bohužel do termínu vydání článku nepodařilo získat.

O co se hraje?

Vzhledem k principům fungování Evropského soudu pro lidská práva nelze říci, jak velkou sumu by v případě úspěchu stěžovatelů musel stát na odškodnění vynaložit. Nicméně podle odhadu Davida Marka ze společnosti Patria Finance by výše náhrady mohla činit až 21 miliard korun, za každý rok. Tomislav Šimeček, předseda OSMD, k odhadu Davida Marka uvedl, že "konečná suma vyplacená na odškodnění by byla pravděpodobně o desítky procent nižší." Podle jeho názoru se někteří majitelé nakonec vzdají možné náhrady, jen když se celý problém podaří úspěšně vyřešit a regulace nájemného skončí.  

V kontextu s uvedeným rozhodně stojí za zmínku nedávno zveřejněný plán ČSSD, která jednak navrhuje od ledna 2010 na půl roku zmrazit růst regulovaných nájmů. A jednak chce během následujících šesti měsíců připravit nový zákon o deregulaci nájemného.

Anketa

Pronajímáte byt/byty?

Ano. (792)
 
Ne. (357)
 Celkem hlasovalo 1149 čtenářů

Důsledky regulace nájemného se mohou dotknout všech >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 531 čtenářů