Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


ECM - jiný než černý scénář neexistuje

Autor: Daniel Kuchta | 14.04.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
ECM - jiný než černý scénář neexistuje

Společnost ECM je na pokraji krachu. Česká spořitelna v úterý podala na společnost návrh na insolvenci a ztráta se v minulém roce prohloubila na téměř 100 milionů eur. Společnosti je již nějakou dobu na pokraji krachu a odborníci jí už prakticky žádnou šanci nedávají. Developerský trh v ČR však ovlivněn nebude.

Společnost ECM REI se v posledních dnech opět dostala do centra pozornosti poté, co na ni Česká spořitelna podala v pondělí návrh na insolvenci. ECM se topí v dluzích již nějakou dobu, a insolvenční návrh od ČS nikomu zainteresovanému na klidu nepřidal. Společnost se nejprve snažila budit dojem, že restrukturalizace by jí ještě mohla pomoci, ale její existence dnes leží prakticky v rukou věřitelů.

Podle analytika WOOD and Company Jana Tomaníka „je ECM v rukou věřitelů už dlouho a může se insolvenci vyhnout jen v případě, že se právě oni dohodnou. Česká spořitelna svým podáním jednoznačně reaguje na žádost o předčasné splacení dluhopisu v hodnotě 137 mil. společnosti Glancus Investments. Reorganizace by se tím ze současného volného režimu, kdy je plně v rukou managementu a akcionářů, přesunula v rámci likvidace pod dozor soudu. Závisí čistě na tom, v jakém režimu reorganizace uvidí Česká spořitelna vyšší potenciál a nižší riziko.

Černý scénář je jediný možný

Dnes je již prakticky jisté, že ECM se ze svízelné situace nejspíše nedostane. Její osud je v rukou dlužníků, kteří však sami musí vážit své kroky tak, aby byly jejich škody co možná minimální, a již nikdo neočekává, že by se ECM ještě mohlo postavit na nohy. I samotné představenstvo společnosti již začíná uvažovat o bankrotu jako o jedné z možností. Černý scénář jako jediný možný potvrzuje Igor Müller ze společnosti WOOD & Company: „V případě společnosti ECM prakticky žádný jiný scénář neexistuje. Otázkou spíše je, kdo a jakým způsobem dostane největší podíl z toho, co ve společnosti zůstalo. Věřitelé se dohodli na plánu postupného rozprodeje majetku tak, aby peníze, které ECM poskytli, byly v co největší míře splaceny. Problémem v tomto případě může být skutečnost, že prodej nemovitostí neprobíhá tak, jak si to věřitelé původně představovali a společnost ECM není schopna vyplatit věřitelům to, co jim slíbila. Zřejmě zde zároveň existují tlaky ze strany věřitelů, kdo dostane kolik prostředků.

Problémem společnosti jsou tedy jak dluhy, tak i konání věřitelů, kteří se snaží dostat co nejvíce svých prostředků zpátky a podle toho konají. Nejprve sice daly společnosti čas na to, aby jim dokázala, že se s problémy dokáže vypořádat. Pak ale přišly od některých věřitelů požadavky na předčasné splacení dluhu, případně nesplacených úroků z dluhopisů a dnes to vypadá tak, že ani důvěra mezi samotnými věřiteli není velmi velká. V takové situaci pak každý jedná na vlastní pěst tak, aby z této situace vyvázl s co nejmenší ztrátou, což může být právě konání České spořitelny.

A v konečném důsledku ani samotný management společnosti nedělá všechno pro to, aby vzbuzoval u věřitelů důvěru. „Restrukturalizace byla již předmětem podzimních jednání mezi managementem a věřiteli a jedním z výsledků mělo být odepsání části dluhu a jeho konverze do akcií. Plán se měl uskutečnit v letošním prvním čtvrtletí, nicméně společnost o žádném výsledku neinformovala. Současné potíže proto naznačují, že ke konečné dohodě o plánu restrukturalizace nedošlo. Nemyslím si, že je možná taková reorganizace, která by umožnila splacení všech dluhů. ECM je totiž v situaci, kdy má větší hodnotu závazků než aktiv. Jinými slovy, čistá hodnota společnosti je záporná a na trhu momentálně nejsou faktory, které by toto mohly změnit. Záporná hodnota vlastního kapitálu se navíc v průběhu minulého roku prohlubovala,“ míní Pavel Ryska ze společnosti Atlantik FT.

Co na to developerský trh?

Spekulace ale vyvolává také možný vliv situace v ECM na celý developerský trh, případně na ceny, v tom ale odborníci problém nevidí. Co se týče možného vlivu na ceny, Pavel Ryska odhaduje „dopad na developerský trh spíše jako omezený. Nucené prodeje aktiv ECM mohou lokálně stlačit ceny (např. v Praze 4, kde má ECM významná aktiva), nicméně zrychlené odprodeje aktiv developery obecně lze pozorovat již od začátku hospodářské recese a samotný tento moment by tedy nebyl novým faktorem.

Vliv na ostatní společnosti je sice možný, ale Igor Müller ani v tom nevidí téměř žádný problém. „Žádná lavina insolvenčních řízení u jiných společností nehrozí, protože jde o problém, který je známý téměř dva roky. Společnost porušila podmínky stanovené při emisi dluhopisů před rokem a půl Již v té době měli držitelé dluhopisů možnost podat návrh na předčasné splacení a donutit ECM k tomu, aby rozprodala všechen majetek, který má, přičemž získaná hotovost by byla využita na vyplacení držitelů dluhopisů. Například na akcionáře by pak nejspíše nezůstalo vůbec nic. Takže toto je známá věc a ECM již rozprodává jak hotové budovy, tak i projekty, které ještě nestojí.

Co se týče možnosti podávání insolvenčních návrhů na jiné společnosti, dnešní situace by mohla některé věřitele ECM přimět, aby přemýšleli nad insolvencemi i u jiných svých dlužníků, ale nějaká lavina krachů určitě nehrozí. Mnoho špatných projektů, které by mohly znamenat potenciální problém, určitě na trhu neexistuje a s hotovými budovami by problém být neměl.“

Akcionáři mají smůlu

A jak jsou na tom akcionáři společnosti? Jejich situaci celkem dobře vystihuje skutečnost, že nejedna brokerská společnost na otázky o ECM nebyla ochotna odpovídat, protože titul již prakticky odepsaly. Igor Müller k tomu doplňuje: „Co se týče situace akcionářů, již při prvních zmiňovaných problémech se splácením dluhopisů mi vycházela hodnota firmy pro akcionáře prakticky nula. Po prodeji se částečně splatí úvěry a ve firmě pro akcionáře prakticky nic nezůstane. Jediným řešením je tedy jednoznačně prodej akcií, když nechtějí mít v rukou bezcennou akcii.

ECM - jiný než černý scénář neexistuje >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Monika Hrušová | 30.09.2016 00:00 Sousedské boje: Kokrhajícího kohouta zákonem neumlčíte

Sousedy si většinou člověk nevybere. Navíc problémoví nájemníci se mohou v bytech kolem vás střídat jak na běžícím páse. Ať už vám vadí kouření, hluk nebo smrad z odpadků na chodbě, moc s tím nenaděláte. Ale jsou případy, kdy v sousedských sporech nejste úplně bezmocní. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 29.09.2016 00:00 Developeři straší růstem cen kvůli ekologii

Od roku 2020 se budou stavět pouze domy s nulovou spotřebou. Nové standardy by měly snížit energetickou náročnost budov a potažmo majitelům náklady na jejich provoz. Někteří developeři se ale ohání výpočty a varují před růstem cen energeticky úsporných bytů. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 29.09.2016 20:13

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 16.09.2016 00:00 Nižší cena, ale je to o nervy...

Tak by se dala popsat situace, když si koupíte, respektive zarezervujete byt, který se má dostavět třeba až za dva roky. O developerské projekty je stále zájem. Ne všichni si chtějí pořídit byt v paneláku k rekonstrukci, ale touží po novostavbě. I tak nové, že na místě, kde má dům s byty stát, se ještě prohánějí zvířata. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 14.09.2016 00:00 Dědické právo v novém: Pozor na dluhy potápějící dědice!

Dědické právo doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku a problematika dluhů v dědictví není výjimkou. Jak předejít předluženému dědictví? Jaké zákonné instituty můžeme využít k ochraně před předluženým dědictvím? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

30.09.2016 12:59 Nejvyšší budova v Praze změnila majitele

Transakce v hodnotě 4,4 miliardy korun proběhla mezi původním vlastníkem společnosti PPF Real Estate Holding a ČS nemovitostním fondem, který budovu kupuje.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.09.2016 16:00 Nová pražská čtvrť na Praze 5

Poblíž pražského Smíchova by měla vyrůst nová zástavba. Developer hovoří o kapacitě až pro 12 tisíc lidí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.09.2016 14:45 Kupujete byt? Dejte pozor na zajíce v pytli

Vysoká poptávka po novostavbách, ale i nemovitostech po prvním majiteli zapříčiňuje, že dobře postavené nemovitosti jsou velmi obtížně sehnatelné. Realitním kancelářím zbývají již jen ležáky a noví majitelé si musejí dát větší pozor na skryté vady. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.09.2016 14:45 Hotel Tančící dům otevřel své dveře

Dvě patra Tančícího domu v Praze na Rašínově nábřeží se přeměnila na čtyřhvězdičkový hotel. Většina pokojů hotelu má výhled na Pražský hrad. Investorem luxusního ubytování je bývalý fotbalista Vladimír Šmicer. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (247)
 
Spíše ano. (42)
 
Spíše ne. (42)
 
Rozhodně ne. (42)
 Celkem hlasovalo 373 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Monika Hrušová | 30.09.2016 00:00 Sousedské boje: Kokrhajícího kohouta zákonem neumlčíte

Sousedy si většinou člověk nevybere. Navíc problémoví nájemníci se mohou v bytech kolem vás střídat jak na běžícím páse. Ať už vám vadí kouření, hluk nebo smrad z odpadků na chodbě, moc s tím nenaděláte. Ale jsou případy, kdy v sousedských sporech nejste úplně bezmocní. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 29.09.2016 00:00 Developeři straší růstem cen kvůli ekologii

Od roku 2020 se budou stavět pouze domy s nulovou spotřebou. Nové standardy by měly snížit energetickou náročnost budov a potažmo majitelům náklady na jejich provoz. Někteří developeři se ale ohání výpočty a varují před růstem cen energeticky úsporných bytů. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 19.09.2016 00:00 Není nájem jako nájem

Zájem o pořízení vlastního bydlení neustále roste. Ne každý ale na hypotéku dosáhne, a to ani při současných velmi nízkých úrokových sazbách. Navíc existuje řada lidí, kteří se raději nezadlužují a dávají přednost nájemnímu bydlení. Kolik lidí žije v nájemním bytě a za kolik? Jaké výhody přináší nájem oproti vlastnímu bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »