Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


ECM - jiný než černý scénář neexistuje

Autor: Daniel Kuchta | 14.04.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
ECM - jiný než černý scénář neexistuje

Společnost ECM je na pokraji krachu. Česká spořitelna v úterý podala na společnost návrh na insolvenci a ztráta se v minulém roce prohloubila na téměř 100 milionů eur. Společnosti je již nějakou dobu na pokraji krachu a odborníci jí už prakticky žádnou šanci nedávají. Developerský trh v ČR však ovlivněn nebude.

Společnost ECM REI se v posledních dnech opět dostala do centra pozornosti poté, co na ni Česká spořitelna podala v pondělí návrh na insolvenci. ECM se topí v dluzích již nějakou dobu, a insolvenční návrh od ČS nikomu zainteresovanému na klidu nepřidal. Společnost se nejprve snažila budit dojem, že restrukturalizace by jí ještě mohla pomoci, ale její existence dnes leží prakticky v rukou věřitelů.

Podle analytika WOOD and Company Jana Tomaníka „je ECM v rukou věřitelů už dlouho a může se insolvenci vyhnout jen v případě, že se právě oni dohodnou. Česká spořitelna svým podáním jednoznačně reaguje na žádost o předčasné splacení dluhopisu v hodnotě 137 mil. společnosti Glancus Investments. Reorganizace by se tím ze současného volného režimu, kdy je plně v rukou managementu a akcionářů, přesunula v rámci likvidace pod dozor soudu. Závisí čistě na tom, v jakém režimu reorganizace uvidí Česká spořitelna vyšší potenciál a nižší riziko.

Černý scénář je jediný možný

Dnes je již prakticky jisté, že ECM se ze svízelné situace nejspíše nedostane. Její osud je v rukou dlužníků, kteří však sami musí vážit své kroky tak, aby byly jejich škody co možná minimální, a již nikdo neočekává, že by se ECM ještě mohlo postavit na nohy. I samotné představenstvo společnosti již začíná uvažovat o bankrotu jako o jedné z možností. Černý scénář jako jediný možný potvrzuje Igor Müller ze společnosti WOOD & Company: „V případě společnosti ECM prakticky žádný jiný scénář neexistuje. Otázkou spíše je, kdo a jakým způsobem dostane největší podíl z toho, co ve společnosti zůstalo. Věřitelé se dohodli na plánu postupného rozprodeje majetku tak, aby peníze, které ECM poskytli, byly v co největší míře splaceny. Problémem v tomto případě může být skutečnost, že prodej nemovitostí neprobíhá tak, jak si to věřitelé původně představovali a společnost ECM není schopna vyplatit věřitelům to, co jim slíbila. Zřejmě zde zároveň existují tlaky ze strany věřitelů, kdo dostane kolik prostředků.

Problémem společnosti jsou tedy jak dluhy, tak i konání věřitelů, kteří se snaží dostat co nejvíce svých prostředků zpátky a podle toho konají. Nejprve sice daly společnosti čas na to, aby jim dokázala, že se s problémy dokáže vypořádat. Pak ale přišly od některých věřitelů požadavky na předčasné splacení dluhu, případně nesplacených úroků z dluhopisů a dnes to vypadá tak, že ani důvěra mezi samotnými věřiteli není velmi velká. V takové situaci pak každý jedná na vlastní pěst tak, aby z této situace vyvázl s co nejmenší ztrátou, což může být právě konání České spořitelny.

A v konečném důsledku ani samotný management společnosti nedělá všechno pro to, aby vzbuzoval u věřitelů důvěru. „Restrukturalizace byla již předmětem podzimních jednání mezi managementem a věřiteli a jedním z výsledků mělo být odepsání části dluhu a jeho konverze do akcií. Plán se měl uskutečnit v letošním prvním čtvrtletí, nicméně společnost o žádném výsledku neinformovala. Současné potíže proto naznačují, že ke konečné dohodě o plánu restrukturalizace nedošlo. Nemyslím si, že je možná taková reorganizace, která by umožnila splacení všech dluhů. ECM je totiž v situaci, kdy má větší hodnotu závazků než aktiv. Jinými slovy, čistá hodnota společnosti je záporná a na trhu momentálně nejsou faktory, které by toto mohly změnit. Záporná hodnota vlastního kapitálu se navíc v průběhu minulého roku prohlubovala,“ míní Pavel Ryska ze společnosti Atlantik FT.

Co na to developerský trh?

Spekulace ale vyvolává také možný vliv situace v ECM na celý developerský trh, případně na ceny, v tom ale odborníci problém nevidí. Co se týče možného vlivu na ceny, Pavel Ryska odhaduje „dopad na developerský trh spíše jako omezený. Nucené prodeje aktiv ECM mohou lokálně stlačit ceny (např. v Praze 4, kde má ECM významná aktiva), nicméně zrychlené odprodeje aktiv developery obecně lze pozorovat již od začátku hospodářské recese a samotný tento moment by tedy nebyl novým faktorem.

Vliv na ostatní společnosti je sice možný, ale Igor Müller ani v tom nevidí téměř žádný problém. „Žádná lavina insolvenčních řízení u jiných společností nehrozí, protože jde o problém, který je známý téměř dva roky. Společnost porušila podmínky stanovené při emisi dluhopisů před rokem a půl Již v té době měli držitelé dluhopisů možnost podat návrh na předčasné splacení a donutit ECM k tomu, aby rozprodala všechen majetek, který má, přičemž získaná hotovost by byla využita na vyplacení držitelů dluhopisů. Například na akcionáře by pak nejspíše nezůstalo vůbec nic. Takže toto je známá věc a ECM již rozprodává jak hotové budovy, tak i projekty, které ještě nestojí.

Co se týče možnosti podávání insolvenčních návrhů na jiné společnosti, dnešní situace by mohla některé věřitele ECM přimět, aby přemýšleli nad insolvencemi i u jiných svých dlužníků, ale nějaká lavina krachů určitě nehrozí. Mnoho špatných projektů, které by mohly znamenat potenciální problém, určitě na trhu neexistuje a s hotovými budovami by problém být neměl.“

Akcionáři mají smůlu

A jak jsou na tom akcionáři společnosti? Jejich situaci celkem dobře vystihuje skutečnost, že nejedna brokerská společnost na otázky o ECM nebyla ochotna odpovídat, protože titul již prakticky odepsaly. Igor Müller k tomu doplňuje: „Co se týče situace akcionářů, již při prvních zmiňovaných problémech se splácením dluhopisů mi vycházela hodnota firmy pro akcionáře prakticky nula. Po prodeji se částečně splatí úvěry a ve firmě pro akcionáře prakticky nic nezůstane. Jediným řešením je tedy jednoznačně prodej akcií, když nechtějí mít v rukou bezcennou akcii.

ECM - jiný než černý scénář neexistuje >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »