Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


ECM: Kvalitní nemovitosti, ale nejistota pro akcionáře

Autor: Daniel Kuchta | 10.06.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
ECM: Kvalitní nemovitosti, ale nejistota pro akcionáře

Developer ECM v současnosti vykazuje jednu ztrátu za druhou a není schopen splácet stále se zvětšující dluhy. Na druhé straně ale analytici oceňují kvalitní a diverzifikované portfolio nemovitostí společnosti a zajímavý potenciál v Rusku. Bude to ale na záchranu společnosti stačit?

I když společnost ECM není tak mediálně "provařená" jako její konkurent ORCO a její problémy nejsou tak viditelné, neznamená to, že by na tom byla o moc lépe. Spíše lze říct, že se jí problémy podařilo lépe "ututlat". Propad na trhu s nemovitostmi však zasáhl prakticky všechny společnosti působící v tomto segmentu trhu a nevyhnul se tak ani české ECM a v poslední době se o jejích problémech stále častěji dozvídají i zděšení akcionáři.

Vznik společnosti je datován, podobně jako u již zmiňovaného konkurenta na BCPP, do roku 1991. Společnost se rovněž orientuje především na český trh s nemovitostmi, což bylo dáno také tím, že majitelem společnosti byl Milan Janků, který 100% ovládal ECM Group N. V., která byla 100% vlastníkem ECM Real Estate Investments. Vstup společnosti na burzu je datován na konec roku 2006, kdy se její majitel rozhodl svézt se na trendu vládnoucím na akciovém trhu a získat tak potřebné prostředky na expanzi a rozvoj společnosti.

Akcie byly trhákem

Zájem investorů o akcie další developerské společnosti byl v době nemovitostního boomu skutečně obrovský, i když právě oproti Orcu bylo nevýhodou společnosti jednostranné zaměření právě na trh v ČR (i když plány na vstup na ruský trh byly reálné) a poněkud malá velikost společnosti. Ani to však nebránilo tomu, aby investoři vzali titul útokem (jen v prvním dnu akcie posílila o více než 200 korun, když z otevírací ceny 1318 Kč dosáhla denní maximum 1530 Kč). Po prvních dnes se sice začaly projevovat problémy související s menší kapitalizací a akcie byla poměrně volatilní, ani to však nakonec nezabránilo v jejím výrazném růstu v dalších týdnech.

Zlaté časy však na rozdíl od Orca netrvaly dlouho a maxima dosáhla společnost o čtyři měsíce později (v polovině dubna to bylo 2070 Kč, což je více než 57% přírůstek). Sešup z vrcholu byl mnohem výraznější, než u konkurenta. Přesně na přelomu let 2007 a 2008 se cena akcie dostala pod hranici 1 200 Kč a do konce ledna již atakovala 700korunovou hranici. Kdo tehdy věřil tomu, že po výrazné korekci se na trzích dostaví, nejspíše prodělal, protože cena akcie se již nikdy nepodívala nad 900 korun a do konce roku se dostala dokonce na 260 Kč.

Od té doby to ale se společností jede nadále z kopce a investoři se s určitými časovými odstupy dozvídají novinky, které je určitě nepotěší. Společnost se díky zhoršující situaci na realitním trhu ve střední Evropě dostává do velkých finančních problémů a v roce 2008 dosahuje ztrátu přes 90 milionů eur. Koncem roku se dokonce začalo spekulovat o stažení společnosti z burzy, zejména v souvislosti s nákupem akcií ze strany majoritního vlastníka Milana Janků, který v té době vlastnil téměř 85 % akcií (společně s privátní emisí akcií pro ECM Group).

V průběhu roku se cena akcie dostala maximálně ke hladině 400 Kč za akcii, dobré zprávy ale byly spojeny především v souvislosti s vytvořením PPF ECM holdingu, který znamenal pro společnost nezbytné kapitálové zázemí a pro investory alespoň malou šanci, že společnost se dostane ze svých problémů. Problémem, který si ale asi všichni investoři neuvědomili, byla skutečnost, že Milan Janků dal do holdingu ECM Group s výjimkou právě ECM REI, která je kotovaná na burze.

Společně se zhoršující se situací na trhu nemovitostí začíná také růst zadlužení společnosti, které vyvrcholilo porušením podmínek některých emisí dluhopisů o tom, že dluh společnosti v poměru k aktivům nesmí překročit 65 %. Poměr dluhu ECM přitom tuto hranici překročil již v roce 2007, tato informace se nakonec dostala na světlo světa až letos. I zde se pak začalo ukazovat, že podobně, jako Orco, které je přitom ještě pod větším mediálním tlakem, i ECM se uchyluje k tomu, že informace poskytuje jen velmi nerado.

Podobná situace pak nastala kolem valné hromady majitelů dluhopisů, na níž se rozhodovalo, jestli bude společnost nucena splatit celý dluh plus penále najednou, nebo dojde k restrukturalizaci dluhu. Vedení ECM se nakonec podařilo dlužníky přesvědčit, že okamžité řešení, při němž by společnost byla nucena urychleně prodat své nemovitosti za nevýhodnou cenu a dlužníci dostali 40 % svých peněz, nebude velmi výhodné. Raději přistoupili na restrukturalizaci, při níž jsou šance, že ze své investice dostanou mnohem více. Kromě toho, že zveřejnění této zprávy se značně protahovalo, nedávají akcionářům mnoho optimismu ani další spekulace o tom, že majitel společnosti Milan Janků se zbavuje svého podílu ve společnosti, převádění know-how do PPF Holdingu a prodávání nemovitostí pod cenou.

Právě vlastněné nemovitosti a rozpracované projekty jsou přitom jedním z pozitiv, které analytici na společnosti oceňují poměrně kladně. Pro společnost je relativně diverzifikované portfolio stále ještě tím, co z hlediska investorů může společnost zachránit v dobách nejhorších. Společnost se neorientuje pouze na komerční a kancelářské nemovitosti, ale také rezidenční reality a zatím má stále ještě kam sáhnout, pokud se objeví větší problémy.

Stále častěji to ale vypadá, že zmiňované portfolio společnosti již nebude velmi dlouho chloubou společnosti. Velké plány na zástavbu pražské Pankráce, kde by měl stát komplex City, sice vypadají dobře, společnost se ale rozhodla, respektivě byla nucena kvůli nedostatku peněz, většinu budov, nebo ještě nedokončených projektů prodat. Koncem roku prodala společnost projekt Citi Tower, a v květnu pak prodala nepostavenou budovu City Court a dvě budovy City Empiria a City Forum. Většinu peněz však společnost spotřebovala na splacení dluhů a budovy navíc musela prodat za poměrně nízkou cenu. Přeceňování portfolia bylo konec konců také jednou z příčin ztráty přes 60 milionů eur za minulý rok, přičemž v prvním čtvrtletí letošního roku to pak bylo dalších 6 milionů eur.

Jediným pozitivem pro společnost pak zůstává expanze na trhy v Rusku, kde společnost chystá výstavbu nákupního centra, a v Číně, kde také chystá výstavbu nákupního obchodního centra v Pekingu, na nějž už dostala úvěr. Jelikož ale čínský realitní trh vykazuje spíše známky nafouklé bubliny, nemusí být tento projekt až takovým ternem, jak se na první pohled zdá.

ECM: Kvalitní nemovitosti, ale nejistota pro akcionáře >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

cpRmTwmIEyGXSgQBuJR lzxqyjo | 04.07.2010 14:35

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »